„Sbírám obnošené běžecké boty, které budu posílat mladým atletům do Eldoreta v africké Keni," uvedl muž a tvář se mu rosila potem, protože se právě vrátil ze závodu do šaten čerčanské základní školy, kde měli účastníci už sedmnáctého ročníku Běhu na Čerčanský chlum základnu.

V Čerčanech ale nebyl Tomáš Fendrych v pozici účastníka a organizátora zmiňované charitativní akce jako úplný nováček.

„Hromádku bot už mám. Boty sbírám už od loňského prosince. Zatím vymýšlím, co z toho vlastně bude. Ono totiž takové poslání balíku do Keni není vůbec lacinou záležitostí," připomněl Fendrych.

Poslání jen půlkilogramového balíku do Keni přijde na sto padesát korun.

Ale ještě dříve, než Tomáš Fendrych boty do Afriky pošle, zjišťuje všemi jemu dostupnými prostředky, tedy hlavně přes internet, kdo je člověk, s nímž se mu podařilo pomocí sítě navázat kontakt.

„Je mu asi třicet, ale vzhledem k tomu, že jsem byl upozorněn, že v Africe není nic tak jednoduché, jak si my tady myslíme, jsem opatrný," přiznal Tomáš Fendrych.

Proto hledá také další kontakty a shání informace od lidí, kteří v Keni byli nebo jsou.

„Aby se boty dostaly tam, kam chci, tedy mladým atletům," vysvětlil muž s tím, že podle zpráv má jedna z běžeckých škol asi třicet sportovců, pro něž je sen dostat se do Evropy. A aby se jim vyplnil, musí mít výsledky. K nim jim mohou pomoci právě boty, po nichž je v Africe poptávka.

Ale Tomáš Fendrych jde s myšlenkami ještě dál. Uvažuje totiž i o tom, že by mohlo splnění představ pomoci třeba i občanské sdružení.
„To by třeba mohlo pomoci tomu, aby se některý z tamních běžců mohl zúčastnit některého ze závodů," uvažuje pražský vytrvalec. „A třeba by se někteří lidé odtud jeli podívat do Afriky a týden tam bělali s tamními atlety. To je ke stáru takový můj sen. Zatím z toho ale nic není," potvrdil Tomáš Fendrych.

Bojí se především toho, aby jeho bohulibá akce nedopadla fiaskem.

„Co jsem zjistil, věci, které mají nějakou hodnotu, bývají v Africe zpeněženy, aniž by se dostaly adresátovi," vysvětlil.
Jenže bez toho, aby se skutečně sám přesvědčil o situaci, nebude vědět, zda se varovné informace zakládají na pravdě, nebo pouze na smyšlenkách.

„Pošlu v nejbližší době testovací balík a uvidím," řekl organizátor sbírky. „Pokud se to povede, oslovím různé firmy, jestli by se toho také nezúčastnili a nepomohly hradit náklady velké bedny," dodal Tomáš Fendrych.