„Závod je speciální v tom, že se jedná o extrémní závod v extrémním počasí, které v polovině ledna většinou panuje. Navíc svým profilem nepřipomíná žádný běžný půlmaraton,“ charakterizuje akci ředitel závodu Ondřej Pojmon a dodává: „Protože se běží z Vlašimi až k samotné rozhledně na Velkém Blaníku a zpět, jde mezi běžci o velmi populární závod, neboť to není klasický okruhový půlmaraton, kterých jsou během roku tisíce.“

V jubilejním ročníku dostál závod několika změn, z nichž je nejcitelnější pro závodníka změna trasy tratě. „Letošní trať je ze 2/3 nová. Z asfaltu jsme trasu přesunuli do lesů a polních cest, kde nehrozí nebezpečí střetu s automobily a naopak běžcům trasa nabídne krásné výhledy do okolní přírody.“ říká Pojmon.

Již tradičně závod odstartuje před vlašimským zámkem blanický rytíř. Startovat se bude ve dvou vlnách podle výkonnosti běžce. První vlna vyběhne přesně v 9:15, druhá vlna (elitní) následuje v 10:15.

V náročném trase závodu budou pro běžce připraveny 4 občerstvovací stanice pro doplnění energie (na 5., 10, 15, 19. km). „Novinkou je změna umístění jedné z občerstvovacích stanic. Své místo si našla v Jinošovském údolí, kde budou běžci tak akorát zahřátí po 5 km trasy, resp. 5 km před cílem (probíhají tudy 2x).“ upřesňuje Pojmon.

Organizátoři akce by rádi pokořili hranici 500 závodníků a mají k tomu solidně nakročeno. „Máme radost z každého závodníka. Závod jsem převzal v dobách, kdy se ho účastnilo 30 běžců a byl tedy na pokraji zrušení. Tři roky po sobě se těsně blížíme s účastí k hranici 500 běžců. Pro letošní ročník jsme se snažili odvést ještě více práce (nové logo, nový web, změna trasy, silní partneři a další), proto věříme, že nám to přinese ovoce v podobě překonání této magické hranice.“ přeje si Pojmon, ale zároveň ví, že nesmí usnout na vavřínech. „Už teď víme, co vylepšíme v příštím ročníku.“ dodává.

Ve snaze obhájit loňské tituly dorazí na akci některé běžecké elity. „Účast v letošním ročníku přislíbil loňský absolutní vítěz závodu pan Libor Eremka z TJ Jiskra Humpolec a také loňská vítězka mezi ženami a česká hvězda v běhu paní Radka Churaňová z TJ Lokomotiva Trutnov.“ představuje Pojmon. Není ale důležité vyhrát, ale zúčastnit se. „Vážíme si naprosto všech a každý je u nás vítěz. Proto také každý po doběhu získá originální medaili.“ dodává závěrem ředitel závodu.

Závod startuje v sobotu v 9:15 a 10:15 od vlašimského zámku. Přijďte své favority podpořit na start nebo na některou z občerstvovacích stanic.