Hru vytvořil v roce 1891 Dr. James Naismith pro zpestření zimní sportovní přípravy svých studentů. I přes to, že se v původní podobě jednalo o nepříliš dynamický sport (pravidla neumožňovala pohyb s míčem), získal si brzy značnou popularitu a rychle se rozšířil nejen po Spojených státech. České veřejnosti poprvé basketbal představil učitel tělocviku Jaroslav Karásek v budově gymnázia ve Vysokém Mýtě v roce 1897, česká pravidla vyšla o rok později.

V okrese je basketbal v dominanci Benešova, kde se hraje letos již 38 sezonu. V současnosti má klub zapojeno ve sportovní činnosti šestnáct družstev, z nichž dvanáct soutěží v mistrovských soutěžích řízených Českou basketbalovou federací (ČBF) nebo ČBF – Oblastí Střední Čechy. Jen čtyři týmy jsou dospělé (muži A – 2. liga, B a ženy A – 2. liga, B) jinak zbytek mužstev je mládežnických. „Zaměřujeme se především na výchovu mladých basketbalistů od přípravek až po žákovské a juniorské kategorie, kde je aktivně zapojeno více jak 150 dětí.“ hlásí šéftrenér mládeže BC Benešov Radim Klein hlavní cíl klubu.

SOKOLÍCI VE VLAŠIMI MAJÍ CHUŤ HRÁT BASKET

Klein má velkou radost, že se klubu podařilo nastartovat basketbal i ve Vlašimi. Od září malí špunti od sedmi do deseti let se učí pohybovým základům a následně přijde na řadu i basketbal. To vše je učí Jiří Mazur, jenž vede i ženský druholigový tým BC Benešov a vypomáhá mu nadšenec z místního Sokola Petr Vaníček. „V minipřípravce trénuje asi 25 dětí a mají za sebou dvanáct tréninků. Je to první basketbalová farma BC Benešov v historii,“ raduje se Radim Klein a zároveň dodává: „Bez spolupráce s TJ Sokol Vlašim, by ale z toho nic nebylo. Uvidíme, jak to bude pokračovat dál, ale vypadá to slibně. Jirka Mazur bydlí ve Vlašimi, Petr Vaníček má chuť si udělat licenci a i Sokolíci ve Vlašimi se chytli. Dostali dotace na koše a berou basket vážně.“

O výchovu a další výkonnostní růst hráčů se v BC Benešov stará asi 30 kvalifikovaných trenérů, asistentů a organizačních pracovníků, kteří svoji práci vykonávají ve svém volném čase a za minimální odměnu. Jejich role je proto ve srovnání s jinými profesionálními či poloprofesionálními kluby zcela výjimečná a svým způsobem nezastupitelná.

Klub podporuje vzdělávání a další prohlubování odborné kvalifikace trenérů. Šéftrenér mládeže Radim Klein, Jitka Kukurová a Petr Pajkrt vlastní nejvyšší stupeň trenérské licence A, ostatní trenéři mají kvalifikaci B nebo C. Klub rovněž podporuje zájem o získání licence rozhodčích, kteří se také rekrutují z řad mladých odchovanců.

MĚSTO BASKETU POMÁHÁ

Domovským stánkem basketbalistů Benešova je hale ZŠ Dukelská, kde trénují a hrají zápasy, ale klub využívá také tělocvičnu ZŠ a MŠ na Karlově, Gymnázia Benešov a Sokolovnu.

Každý sportovní oddíl s vyššími soutěžemi a základnami potřebuje i pomoc města. „Město Benešov podporuje činnost našeho klubu formou úhrady nákladů za pronájmy tělocvičen. V rámci grantů Města Benešov můžeme i žádat o další pomoc s financováním činností mládežnických družstev jako například materiální vybavení, cestovné, náhrady rozhodčím, náklady spojené s letním soustředěním, ceny na pořádání turnajů a podobně,“ vysvětluje šéftrenér benešovského basketu.

ODCHOVANCI JSOU I REPREZENTANTI

Klub se může pochlubit i úspěchy odchovanců ve vyšších soutěžích. David Marek byl reprezentantem a hrál v nejvyšší soutěž v ČR, v USA (NCAA), ve Španělsku, na Slovensku, v současné době působí jako trenér v USA. Martin Marek hrál nejvyšší soutěži v ČR, v USA (NCAA), ve Španělsku a Maďarsku, v současné době působí jako generální manažer BK Pardubice. Štěpán Reinberger nastupoval v nejvyšší soutěži v ČR. Milena Prokešová (Steffanová) hrála v nejvyšší soutěži v ČR, kde odehrála více jak 400 zápasů. Současný hráč A mužstva Ondřej Kukura byl v juniorské reprezentaci, Eliška Hálová hraje extraligu za Slovanku Praha a reprezentuje kadetky ČR U17 stejně jako Natálie Budilová, Lucie Fučíková hraje extraliga za Slovanku Praha.

A na co jsou v Benešově hrdí. „Určitě na výkony mužů a žen, které ještě v nedávné minulosti hrály 1. ligu a dnes patří ke špičkovým týmům ve 2. lize. Také na ročníky chlapců 1984-1988 a dívek 2000-2002, kterým se na několik sezón v minulosti podařilo vybojovat a úspěšně startovat v nejvyšší extraligové soutěži kadetů. Jsme hrdí i na všechny odchovance,“ hlásí Radim Klein, jenž s klubem nechce zakrnět, a neustále hledají na náborech děti: „Myslím, že v zájmu rodičů by mělo být, aby každé dítě aktivně sportovalo a to nejen ze zdravotních, ale také ze sociálních důvodů. Kontakt se spoluhráči v partě kamarádů nemůže žádný počítač nahradit. Budeme rádi, když rodiče přivedou děti do našeho klubu.“

Rodiče mohou zavolat na telefon 739 827 212 nebo získat kontakt na emailu: radim.klein@centrum.cz. „Mým přáním je, aby měl klub v budoucnu návaznost ve všech věkových ročnících a postupně obsadil všechny ligové mládežnické soutěže na předních příčkách,“ sní Radim Klein.