Benák si poradil s těžšími soupeři

Nečekaně výborný výkon podal především Matěj Benák, který měl na svém třetím turnaji těžký los. S vahou 27,1 kg byl zařazen do kategorie 27 – 30 kilo. Soupeřů, kteří měli všichni vyšší „pásek" se nezalekl. V prvním kole odolal počátečnímu náporu a potom dvakrát zaútočil chvatem oceněným wazari, což v součtu znamenalo ippon a vítězství. Ve druhém kole podlehl Hermanovi z České Třebové a postupoval ze skupiny do následného pavouka z druhé pozice. V semifinále nastoupil Benák proti vítězi B skupiny, který měl o tři stupně vyšší pásek. Matěj byl však rychlejší a překvapivě i jistější než zkušenější soupeř, několikrát bodoval a slavil výhru. Finále bylo opakováním boje ze skupiny. Benešovský závodník se od začátku bránil, ale v polovině utkání zaútočil chvatem o soto gari a soupeře perfektním hodem porazil na ippon.

Petr Pokorný podal letos asi nejlepší výkon. Postupně porazil pět soupeřů (nejprve dva ve skupině a následně tři v KO pavouku), všechny před limitem. Tentokrát výborně kombinoval a žádný ze soupeřů na něho neprovedl bodovanou akci. Finále měl pevně ve své moci. Protivníka předcházel v nástupech do chvatů a několikrát bodoval a i tento zápas ukončil před limitem držením v boji na zemi.

Stejně suverénně prošel soutěží i Tomáš Pikora, který si ve skupině za 15 vteřin hladce poradil se dvěma soupeři. Stejně rychle vyřídil i protivníka v semifinále. Finálový soupeř byl od začátku pasivní a jen se bránil. Tomáš jeho úpornou obranu zlomil v polovině utkání výborným kontrachvatem a zvítězil na ippon.

Rozhodčí připravili Houdkovou o zlato

Blízko celkového vítězství byli i další benešovští judisté. Jakub Maršíček po vítězství ve skupině a další výhrou si za jistil účast ve finále. Tam vybojoval vyrovnaný souboj, ale při konečném nerozhodném stavu se přiklonili rozhodčí na stranu soupeře.

Viktorka Fuksová zvítězila ve třech zápasech, ale ve finále ji soupeřka zaskočil hned v úvodu. Fuksová se snažila, ale přes velkou snahu se jí nepodařilo náskok dohnat.

Míša Houdková zvítězila v prvních dvou zápasech na ippon, ale v rozhodujícím utkání se jí nepodařil žádný bodovaný chvat a protože ani soupeřka nebyla úspěšná, opět se radili rozhodčí, kteří překvapivě určili celkovou vítězkou protivnici.

Katka Myslivcová postupovala ze skupiny jako druhá, když jednou vyhrála a podlehla po boji stříbrné z nedávného Přeboru ČR Holečkové z Berouna. Výborně však zvládla následné semifinále. Finále bylo opakováním zápasu ve skupině. I tentokrát byla Holečková lepší a tak Myslivcová brala stříbro.
Druhé místo si odvezla i nejmladší závodnice Benešova Johana Kahounová, která statečně bojovala, ale nejvyšší stupínek nevybojovala.
Adam Filip porazil ve skupině dva soupeře, poslední utkání „dali" rozhodčí soupeři. Semifinále bylo vyrovnané, ale pozdější celkový vítěz byl lepší a Adam tak obsadil třetí místo.

Žák Sládek na závěr bronzový

Bronz si odvezl i Roman Fuksa. Ten postupoval ze skupiny jako druhý, v prvním kole následného pavouka protivníka porazil, ale ze semifinále odešel po boji poražen.

Z vyrovnané soutěže si bronz odvezl ze své poslední soutěže starších žáků Jiří Sládek. Rychle „vyřídil" dva soupeře, ale potom neudržel vedení v utkání s pozdějším vítězem. V boji o stříbro byl aktivnější, ale soupeř využil jeho zaváhání. Sládek se i potom snažil, ale soupeři se podařilo všechny jeho pokusy zablokovat a vedení udržel.

Jan Kahoun dobře bojoval ve skupině, kde obsadil druhé místo. V prvním kole pavouka však nestačil na soupeře obsadil tak páté místo.
Lukáš Novák měl obtížnou skupinu, ze které se mu nepodařilo postoupit do dalších bojů. Ve druhém utkání ho však výrazně poškodili rozhodčí, kteří nezvládli jeho průběh.

„Všichni naši bojovníci zaslouží uznání. Škoda neúčasti několika dalších, s jejichž pomocí bychom si jistě zajistili bronz. I naši rozhodčí tentokrát scházeli," posteskl si trenér Aleš Pikora nad čtvrtým místem ve družstvech.

V celoročním hodnocení obsadili judisté Benešova čtvrté místo za družstvy Čáslavi, Chlumce nad Cidlinou a Jihlavy, což je výrazným vylepšením 8. místa z minulého roku. Za Benešovem skončily oddíly z České Třebové, Nového Bydžova, Hradce Králové, Litoměřic, Pardubic a další.
„Věříme, že v příštím ročníku, při zapojení většího počtu našich závodníků, můžeme naše umístění ještě vylepšit," doufá Aleš Pikora.
Rok zakončí benešovští judisté dnes domácí každoroční soutěží rodičů a dětí.

ALEŠ PIKORA