O prvním březnovém víkendu sehráli benešovští basketbalisté poslední dvě utkání v základní části první ligy na hřištích soupeřů. Moc se jim nedařilo, když v sobotu Chomutově i v neděli v Litoměřicích prohráli.

BK CHOMUTOV 91
BC BENEŠOV 81


Utkání bylo pro chomutovské hráče takřka klíčové v boji o účast v play-off. Jenže benešovští hráči vstoupili do zápasu Skořepou trojkou a po celou první čtvrtinu si udržovali náskok (16:21). Ve druhé čtvrtině se hrála vyrovnaná partie, skončila stejným bodovým poměrem, tentokrát však úspěšnějším pro domácí. Proto se odcházelo do kabin za nerozhodného stavu 42:42. Ve třetí čtvrtině si ani jedno mužstvo nedokázalo vytvořit větší bodový náskok. S měnším náskokem šli do závěrečné čtvrtiny domácí hráči. V té dokázali využít výškové převahy a zvláště od chvíle, kdy pro pět osobních chyb museli povinně střídat benešovští hráči Frolík a Pěkný, převaha domácích postupně narůstala. Chomutovští si vytvořili desetibodový náskok, který udrželi až do závěrečného hvizdu rozhodčích. Hrdinou utkání byl domácí Kubálek, který vstřelil rekordních 37 bodů. Z mužstva Benešova se pak dařilo nejvíce Šťastnému (22 bodů).

Body Benešova: Šťastný 22 (2 trojky), Skořepa 15 (3), Pěkný 13 (1), Moran 10, Kožant 8, Frolík 7 (1), Malý 2, Votava 2, Proskovec 2. TH: 27:20. Fauly: 28:31. Čtvrtiny: 16:21, 21:16, 22:19, 27:20

SLAVOJ LITOMĚŘICE 90
BC BENEŠOV 87


Do zápasu nastoupili hosté pouze s devíti hráči (zranění a nemoci). Litoměřice hrály o veledůležité body v boji o záchranu ve skupině play-out a Benešáci si chtěli výhrou upevnit výborné postavení v popředí tabulky. Úvod zápasu vyšel hostům výborně, vedli šestibodovým rozdílem, který však domácí nejen smazali, ale i navýšili a první čtvrtinu vyhráli 21:15. Ve druhé části pokračovali domácí v navyšování skóre až na 32:22. Benešáci ale zahráli a i přes nepřízeň rozhodčích nic nevzdávali a minutu před koncem druhého hracího období stihli otočit výsledek na 32:33. Závěr však patřil opět domácím, kteří šli znovu do vedení (36:33). Třetí čtvrtina vyzněla lépe pro domácí a hosté se často cítili poškozeni jednostranným posuzováním rozhodčího Šafaříka. Pro pět osobních chyb dostal „padáka“ ve třetí čtvrtině Pěkný, na začátku čtvrté části ho následoval Frolík. A tak dohrávali Benešáci prakticky s jediným dlouhým hráčem Skořepou, který bojoval jen se sebezapřením pro bolavý kotník. Domácí vedli po 30 minutách 66:56, jenže hosté nic nevzdávali a pokoušeli se o vyrovnání. Díky pěti úspěšným trojkám (tři Kožant a po jedné Šťastný a Hruban), se přiblížili domácím na rozdíl tří bodů (77:74), ale zvrat ve vývoji zápasu se nekonal. V posledních dvou minutách doházeli domácí body jen z trestných hodů. Hostům se ještě podařilo snížit na rozdíl pouhých tří bodů, ale na vyrovnání již jim nezbyl čas. Z konečného vítězství, znamenajícího důležité body pro záchranu v 1. lize, se radovali domácí. Hosté odjížděli z Litoměřic s pocitem křivdy za jednostranné vedení utkání ze strany rozhodčích. Střelecky se blýskl Kožant, který zaznamenal 21 bodů (z toho pět trojek)!


„Individuální výkony hráčů nebyly tak špatné, ale trošku nám vázla souhra. Týmový výkon a bojovnost, jak v obraně, tak v útoku, byly horší oproti minulým zápasům. Soupeři bojovali o záchranu nebo play–off a měli větší motivaci. Navíc jsme byli bez zraněných a nemocných hráčů, ale na to se nechci vymlouvat, protože s tím má problém každý mančaft,“ dodal k prohraným zápasům kormidelník Benešova Pavel Vorlíček.

Body Benešova: Kožant 21 (5), Hruban 15 (1), Šťastný 14 (1), Skořepa 13 (2), Frolík 8, Moran 6, Pěkný 5 (1), Malý 3, Vorlíček 2. TH: 26:17. Fauly: 24:29. Čtvrtiny: 21:15, 15:18, 30:23, 24:31


K posledním utkáním základní části 1. ligy nastoupí BC Benešov v sobotu 15. března proti BK Pardubice B a v neděli 16. března proti KARA Trutnov.

LADISLAV KLAVRZA