Basketbalisté Benešova se představili poprvé v letošním roce před domácím publikem a zaslouženě si připsali další cenná vítězství. V sobotu porazili BK JHComp Jindřichův Hradec o jedenáct bodů a v neděli si poradili s posledním týmem tabulky BBK IVeS Brno. Velmi se tak přiblížili k účasti v play–off.

BC BENEŠOV 74
JINDŘICHŮV HRADEC 63


Obě mužstva postrádala hostující hráče z Mattoni NBL, proto proti sobě nastoupili především vlastní kmenoví hráči.
Zápas začali domácí s jasnou taktikou, a to celoplošnou důslednou obranou a rychlými protiútoky, což hlavně v úvodu zvládali velmi dobře. K útoku zavelel hned v úvodní minutě úspěšnou trojkou Skořepa, jakoby chtěl všem naznačit, že to bude právě „jeho utkání“. Na 5:0 zvýšil Kožant, ve 3. minutě se Skořepa i na druhý pokus za tři body nemýlil, vzápětí dokázal i Kožant, že je také obávaný střelec trojek. Bodovali však také hosté a stav byl 15:10. Mezi 6. – 9. minutou zaznamenali domácí šňůru dvanácti bodů a odskočili soupeři na 27:10. Menší koncentrovanost, ale dovolila v závěru čtvrtiny soupeři vstřelit koš za dva body a současně s klaksonem úspěšnou trojkou Bubeníka zkorigovat výsledek na 27:15.


Druhá čtvrtina vyzněla lépe pro hosty. Benešáci si sice udržovali čtrnáctibodový náskok, ale v rozmezí mezi 15. a 18. minutou stříleli jen hosté a snížili na 34:28 a poté na 36:30. V závěru poločasu, podobně jako v první čtvrtině, hosté trojkou Budínského snížili na 37:33.


Po poločasové přestávce se vrátili lépe na palubovku hosté a ve 34. minutě šli poprvé do vedení (40:42). Domácí trenér Vorlíček si vzal oddechový čas. Hráči se zkoncentrovali a výsledkem byla šňůra 13 bodů v rozmezí tří minut, kdy tři úspěšné trojky v podání Šťastného, Kožanta, Malého a dvoubodové koše stejného hráče a Skořepy znamenaly náskok Benešova v poměru 53:42. Poslední minuta ale tradičně patřila hostům, kteří upravili výsledek na 55:47.


Drama však pokračovalo i v závěrečné části. Ve 35. minutě se Jindřichohradečtí přiblížili opět na rozdíl jediného bodu 58:57, ale to bylo z jejich strany vše. Závěrečných pět minut měli pod kontrolou benešovští hráči, kteří si vybojovali až třináctibodový náskok. Ale snad aby neporušili „tradici“, tak i tentokrát dovolili hostům upravit stav na konečných 74:63. A tak se zrodilo důležité vítězství nad soupeřem, kterého Benešov v uplynulých dvou ročnících soutěže nedokázal porazit. Nejvýraznější postavou utkání byl Skořepa, který zaznamenal 18 bodů a 12 doskoků, tedy tzv. double – double.

Trenér Benešova Pavel Vorlíček
„Přijel silný soupeř s výbornými hráči na pivotu, na které jsme se ale důkladně připravovali. Bylo to jedno z klíčových utkání, abychom se dostali do play off. Nebylo to jednoduché, dlouhé hráče jsme však eliminovali a hlavně nám vyšel začátek, kdy jsme dávali hodně střel z venku. Soupeř musel vytáhnout obranu, a pro nás to byla možnost nájezdů pod koš. Po prostřídání ale přišla ztráta koncentrace, soupeři jsme dali šanci, ten ji využil a skóre srovnal. Měli jsme však více morálních a fyzických sil. Utkání jsme dovedli do vítězného konce, především díky rychlým protiútokům a hodně faulům soupeře.“

Body Benešova: Skořepa 18 (2 trojky), Kožant 16 (3), Šťastný 12 (2), Malý 10 (2), Moran 7 (1), Klimus 6, Pěkný 3 (1), Proskovec 2, Karmazín, Votava. Rozhodčí: Egr, Šmíd. TH: 17:13. Fauly: 16:23. Čtvrtiny: 27:15, 10:18, 18:14, 19:16


BC BENEŠOV 86
BBK IVES BRNO 57


Do Benešova přijel poslední celek tabulky a měl být pro domácí pamlskem. Jenže v úvodu byla hra vyrovnaná a až Vocetkova trojka v 5. minutě nastartovala domácí k delší šňůře, která na konci první části činila dvanáct bodů – 28:16.


Ve druhé čtvrtině benešovští hráči polevili, čehož hosté využili. Ve 13. minutě svítil na tabuli stav 28:22 a za dvě minuty stáhli hosté na rozdíl dvou bodů (30:28). Trenér Vorlíček si vyžádal time–out a důrazně hráčům vysvětlil, že výhra nepřijde sama. Ti se vzpamatovali, přidali na aktivitě a v poločase šli do kabin za stavu 40:31.


Ve třetí čtvrtině již domácí začali hru ovládat a hostům se přestala dařit střelba. Benešovští hráči dobře bránili, podnikali rychlé brejky a Vocetka s Kožantem pobavili diváky smečovanými koši. Rozdíl skóre narostl na osmnáct bodů (56:38).


Poslední část se stala exhibicí domácích borců. Hosté odpadli po fyzické stránce a benešovští hráči předváděli pěkné kombinace s dobrou střelbou, tak, že konečný rozdíl skóre činil 29 bodů.

Trenér Benešova Pavel Vorlíček
„Přijel k nám nejslabší účastník soutěže, který v sobotu prohrál vysokým rozdílem. Ač jsme na to hráče upozorňovali, stejně došlo k určitému podcenění. Udržet koncentraci v takovém zápase je složitější, zvlášť, když nemá soupeř o co hrát a dovolí si úplně všechno, co by si normálně nedovolil. Přesto jsme to zvládli a uhráli jsme výsledek, jaký si zápas zasloužil a výhra o třicet bodů je velmi dobrá. V tabulce určitě neklesneme a již na devadesát procent jsme v play off.“

Body: Frolík 17, Vocetka 16, Kožant 13, Skořepa 10, Moran 10, Klimus 8, Pěkný 6, Malý 4, Šťastný 2 – Rotrekl 20, Pospíšil 12, Dupal 9, Pracný 7, Melčák 5, Knop 2, Michalisko 2. Rozhodčí: Egr, Šmíd. TH: 19/12. Fauly: 22/20. Čtvrtiny: 28:16, 12:15, 16:7, 30:19