„Povedlo se nám více zapracovat do mužské kategorie hráče, kteří byli minulý rok prvoročáci v první lize. Na druhou stranu mě mrzí, že jsme se po dobrých výkonech nedostali na osmé místo a nezahráli si play off. V závěrečných zápasech nám ale chyběla zkušenost,“ našel klady i zápory sezony trenér Benešova Tomáš Grepl.

Sezona je uzavřena, zůstanou všichni hráči, hlavně pendly, v Benešově i v následujícím ročníku?

To je zatím otevřená otázka. Už letos jsme pendly nechtěli využívat, ale poté přišly zranění nebo jsme potřebovali kvalitu, a tak jsme využili ne tolik vytěžované hráče z USK Praha. Situace bude asi podobná i příští sezonu, ale chtěli bysme pendly využívat, co nejméně a dávat šanci mladým hráčům a odchovancům, kteří začnou zkušenosti prodávat na hřišti a měli by si pomoci i bez pomoci pendlů. Je to plán, ale je otázkou, jak se dá splnit. Loni byla liga nejkvalitnější za poslední roky, letos byla úroveň nižší, ale pořád hrálo v soutěži hodně kvalitních hráčů se zkušenostmi z Mattoni NBL.

Máte již vybrány posily nebo zůstane kádr nezměněn?

Měli by zůstat všichni, kteří momentálně v Benešově jsou. Jediný otazník je ohledně Jardy Morávka, který je Slovák a tříští se u něj administrativní povinnost, nemůže hrát za USK Praha a zároveň za Benešov. Ač je mladý hráč, může u nás jen hostovat a je otázka, jestli si ho trenéři USK stáhnou zpátky do kádru. Posílení přichází v úvahu, jen asi pěti hráči ze staršího dorostu, kteří by se měli zapracovávat do chlapského basketu. Na zkušenější hráče nemáme peníze.

„Starší“ hráči jako Kubálek a Husár v kádru zůstávají?

Pavel Kubálek má chuť v Benešově hrát, jen pokud mu bude sloužit zdraví. Robert Husár má předběžně také zájem pokračovat. Další relativně starší hráči (24 a 25 let) jsou již jen Jakub Malý a Petr Kožant, a to jsou benešovští hráči. Zbytek kluků je pod dvacet let, a ti se od zkušených musí učit.

Nikdo z hráčů tedy nemá nabídky z Mattoni NBL?

Zatím ne, ale chceme do budoucna, aby byl zájem v Mattoni NBL o naše hráče, což by byla dobrá vizitka pro Benešov a USK Praha, že se tam basket dělá dobře. Mladý hráč by měl chtít, jako v každém sportu dosáhnout nejvyšší cíle, a tak se snažíme, aby se kluci nejen basketem bavili, ale mohli se jím i živit, což v USK Praha ani v Benešově zatím není možné. Pokud se nám vyhrají hráči například Moravec, Bašta, Maštálka nebo kdokoliv jiný a tým z Mattoni NBL po nich sáhne, tak je to jenom dobře.


Chcete pokračovat v nastoleném trendu zabudovávání mladších hráčů do ligové sestavy nebo ve své vizi budete chtít něco v příští sezoně změnit?

Směr je daný a asi to v těchto podmínkách jinak nejde. Pokud nepřijde do klubu mecenáš, který by nahrnul do Benešova peníze, tak to jinak, než vychováváním hráčů nepůjde. A to je případ většiny týmů v republice. Musí se více investovat do mládeže, protože na to, aby se kupovali hráči nebo cizinci, nejsou nejen prostředky a je to i podle mě nesmysl, když ten hráč není o hodně lepší než domácí kluk. Je to jediná cesta do budoucnosti, aby basket fungoval.

Bude vaše spolupráce z USK Praha pokračovat?

Já si myslím, že ano. Spojení na nějaké standardní úrovni funguje a byla by obrovská škoda, kdyby skončilo. V letošní sezoně se objevily nějaké problémy, vnější vlivy, které my nemůžeme ovlivnit, jako rozšíření Mattoni NBL na čtrnáct týmů. Zaslechl jsem, že složení týmů v první lize by mělo být na dvanáct, sestupovalo se a nikdo by nepostoupil. Vedení USK Praha a Benešova se budou dohadovat, ale vše bude záviset na složení soutěží pro příští sezonu. Osobně bych byl rád, kdyby spojení pokračovalo, má to smysl, hráči se ohrávají a pro mladé kluky je to ideální.

Jak se Vám spolupracuje s lidmi okolo benešovského basketu?

Perfektně. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na provozu basketbalu v Benešově podílí. Je to klub který funguje na amatérské bázi. Je plno lidí, kteří tomu věnují čas a energii a dělají to, protože basket mají rádi. To se jen tak nevidí. Jsou to nadšenci, které potkávám na zápasech, trénincích, a za to jim patří dík.

Sezona skončila, jaký mají hráči plán přes dlouhé volno a kdy se začínáte připravovat na nový ročník?

Týden dostali kluci volno. Někteří mají zkouškové období a potřebovali si od basketu odpočinout. Teď bude volnější režim a budeme trénovat dvakrát týdně, abysme udržovali tým pohromadě a na začátku srpna vše vypukne naplno.