Zlato vám ve Sportovci Benešovska zatím uniká, co si myslíte, že je třeba zlepšit, aby to vyšlo?

Jsem rád, že jsem byl mezi nominovanou pěticí sportovce roku. Letošní sezónu považuji za vydařenou. Měl jsem možnost soutěžit na domácí půdě, a to na letišti ve Zbraslavicích během mistrovství světa, kde jsem v kategorii ,,Advanced,, po odlétání všech soutěžních sestav obsadil dvanácté místo ve světové špičce. Jako tým jsme obsadili stříbrné místo. S výsledky za rok 2015 jsem spokojen, ale vždy je možné posouvat vlastní hranice a tak se necháme překvapit nadcházející sezónou.

Ani bronz ale určitě není k zahození…

To určitě není, tímto bych chtěl poděkovat za nominaci a ocenění. Těší mě, že i takto mohu propagovat tento sport a rozšiřovat tak podvědomí mezi širokou veřejností.

Byl jste potřetí na Sportovci Benešovska, takže již zkušený. Trémou jste asi netrpěl, když jste si šel pro ocenění…

Jistou dávkou trémy asi trpí každý z oceněných, avšak radost a překvapení z umístění ve mně přesahovalo nad trémou.

Jak se vám akce líbila?

Akci považuji za velice vydařenou, po organizační stránce byla skvěle zvládnuta. Tím bych chtěl vyjádřit můj obdiv celému realizačnímu týmu akce. Vyhlášení bylo obohaceno i vhodným doprovodem. Slavnostní večer na mě působil velmi příjemně.

Jak vám to v loňském roce lítalo?

Jsem spokojen s výsledky z mistrovství světa a s úspěchy reprezentačního družstva. Samozřejmě člověk by vždy rád stál o pomyslný ,,stupínek,, výše. Nejvíc mě však těší, že se mohu věnovat tomuto sportu a osobní výsledky pak tvoří krásný bonus.

Nebylo na to urvat na Mistrovství světa ve Zbraslavicích zlato ve družstvech?

Jako celý reprezentační tým jsme měli výborné výsledky a na druhém místě jsme se umístili v těsném závěsu za polským týmem. Poláci navíc létali s akrobatickým kluzákem typu S1 swift, který má o trochu lepší letové vlastnosti v kategorii Advanced. Náš šestičlenný tým létá, vyjma jednoho, na akrobatickém speciálu MDM-1 Fox, který je sice jedním z nejvýkonnějších akrobatických letadel na světě, ale oproti Swiftu je lehce v nevýhodě.

Co vám chybí k tomu, abyste se ve světě dostal na medaile i v jednotlivcích?

Určitě by to chtělo víc tréninku, který je však limitován finančním rozpočtem. Letos se budu snažit létat i nadále co nejprecizněji a uvidím, jak se to promítne ve výsledcích. Kromě pilotního umění je zapotřebí i trocha štěstí. Pro stoprocentní výkon je zapotřebí výborná fyzická a psychická pohoda. Sebemenší chybka znamená propadnutí ve výsledkové listině o několik příček dolů.

Děláte leteckou akrobacii v bezmotorových letadlech, co dělat vruty ve vzduchu v letadlu s motorem?

Létám i s motorovými letadly a rád bych se věnoval i motorové soutěžní akrobacii. A je to pro mne další milník, kterého bych časem rád dosáhl. Z finančních a i trochu z časových důvodů, pro mě zatím není možné skloubit soutěžní bezmotorovou akrobacii s akrobacií motorovou.

Ve vzduchu se nemůžete bát, respekt ale určitě musíte mít. Dá se i svým způsobem užívat létání při sestavě. Nebo si kochání necháváte, když vás vytahuje letadlo na laně do výšky?

Respekt mám každopádně velký. Ani při vleku do požadované výšky před akrobacií není příliš prostoru pro nějaké kochání. Akrobat si musí dobře prohlédnout prostor, ve kterém pak bude akrobacii létat. Na závodech je to tzv. soutěžní box. To je prostor vyznačený na zemi, ve kterém se pak pilot při akrobacii musí s letadlem udržet. Dále si naposled rozmýšlím, jak a v jaké výšce a směru budu provádět jednotlivé obraty.
Při soutěžní akrobacii se stoprocentně věnuji správnému odlétnutí sestavy v prostoru a co nejlepší pilotáži prvků. Zalétnout co nejlépe všechny prvky je vždy výzva, a to si na akrobacii užívám. Samozřejmě vždy potěší pocit dobře odlétnuté sestavy. Kromě toho si při akrobacii užívám možnost pohybovat se v trojrozměrném prostoru s rychle měnícím se přetížením a rychlostí, která se pohybuje od nulové až po téměř 300 km/hod.

Co vás přivedlo k lásce k letadlům a následně letecké akrobacii?

Již od mala mě letadla přitahovala a vše spojené s letectvím mě zajímalo. Věnoval jsem se leteckému modelářství a ve chvíli, kdy bylo možné usednout do skutečného letadla, stalo se létání moji vášní. Ve čtrnácti letech jsem začal s výcvikem sportovního pilota na kluzácích a od té doby se můj život točí kolem letadel.
Akrobacie byla vždy sportem, který jsem neskutečně obdivoval a byl to takový můj tajný sen, který jsem si dokázal splnit. V roce 2012 jsem začal s výcvikem akrobacie na kluzácích v GAC Benešov pod vedením Miloše Ramerta, který je dodnes mým trenérem a současně trenérem reprezentačního družstva v kategorii Advanced.

Počítám, že létání nebudete mít jen jako koníček a hodláte se motat okolo letadel i na zemi v pracovním životě, zvláště když jste vystudoval školu v Aeru Vodochody …

Pokračuji ve studiu na vysoké škole, ale pracuji příležitostně v Aero Vodochody jako letecký mechanik. To znamená, že se účastním údržby a provozu letadel. Uvidím, co život přinese a jakou kariérní cestou se vydám. Nějaké plány a cíle mám v hlavě, takže vše ukáže čas a nabídky, možnosti.
Na vyhlášení Sportovce Benešovska jste byl s přítelkyní. Našli jste se mezi letadly nebo jinde na zemi a nevadí jí, že děláte, tak nebezpečný sport?
Poznali jsme se díky letadlům a nejenom tento společný zájem nás spojuje. Věřím, že jí to, co dělám, nevadí. Naopak mě velice podporuje a tráví se mnou čas při tréninku a na závodech, za což jsem velice rád.

Dříve jste si postěžoval, že se k vám moc nehrnou sponzoři. Jak to v současné době vypadá a pokud je to lepší, pomohlo vám k tomu být třikrát ve finálové pětce na Sportovci Benešovska?

Každé ocenění je přínosné jak pro mě, tak pro propagaci akrobacie. Vážím si všech dosud získaných nominací a ocenění ve Sportovci Benešovska. Určitě to jistým způsobem pomohlo rozšířit podvědomí o tomto sportu mezi lidmi a to zejména na Benešovsku. Zatím mně ještě účast nové sponzory nepřinesla, ale po letošním ocenění se to třeba změní. (směje se).
V současné době mě podporuje můj hlavní sponzor Aero Vodochody. Mezi další patří společnost Aufeer design a v minulém roce mě podpořil krajský úřad Středočeského kraje. K létání využívám techniku Aeroklubu České republiky a pod jeho záštitou mi je umožněn start na mistrovství světa, a to i s částečnou finanční podporou.

Jaký máte osobní a sportovní cíl do roku 2016?

Osobním cílem do roku 2016 je, aby se mi vše dařilo, tak jako minimálně doposud a po stránce sportovní bych rád dosahoval dalších kvalitních výkonů a výsledků.