Podle serveru Heritage Daily s odkazem na egyptské ministerstvo cestovního ruchu a starožitností výzkumný tým nalezl královskou hrobku na úpatí malé propasti. Dosud o ní nikdo z expertů neměl ponětí. O objev se postarali vědci z egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti a archeologové z britské univerzity v Cambridge.

K pohřební komoře vedly do skály vytesané schody. Interiér byl ve špatném stavu kvůli dávným záplavám. Hrobku zaplnily vápencovými usazeninami a pískem, což způsobilo poškození vnitřních nápisů a architektury. Kvůli tomu archeologové nedokázali určit, koho zde starověcí předci pohřbili. Doufají však, že další vykopávky by mohly v příštích měsících odhalit více informací.

Vědce nepřestávají fascinovat egyptské mumie. Skrývají mnoho symbolů. Ilustrační snímek
Záhada mumií se zlatými jazyky: Jejich význam je tajemnější, než se myslelo

Zatím předpokládají, že hrobka pravděpodobně patřila osobě z královské rodiny s nižším postavením, která byla možná jednou z manželek faraonových synů nebo princeznou z rodu Thutmosidů. „První nálezy zřejmě naznačují, že osoba pocházela z 18. dynastie faraonů,“ sdělil pro National Public Radio šéf egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti Mostafa Waziri. Dodal, že tím by se objev datoval někdy do období 1550 až 1292 před našim letopočtem.

Dynastie slavných faraonů

Jak uvedl server Heritage Daily, dynastie Thutmosidů dostala své jméno kvůli čtyřem faraonům jménem Thutmose. Během období takzvané Nové říše také vládli někteří z nejslavnějších egyptských faraonů, jako Hatšepsut, Achnaton, původním jménem Amenhotep IV. a Tutanchamon.

Luxor je město ležící na řece Nil zhruba 643 kilometrů jižně od Káhiry. Patří mezi velmi oblíbené turistické destinace, a to zejména díky své bohaté historii. Dodnes jsou zde k vidění významné stopy starověkého Egypta, kam se řadí například Údolí králů a hrobka Tutanchamona.