Díky bouřím se u břehů Izraele objevil vrak starověké obchodní lodi, ve kterém archeologové našli nádoby s dobrotami z celého Středomoří. „Nález je jedinečný především svou velikostí a datováním,“ sdělila námořní archeoložka a vedoucí vykopávek Deborah Cvikelová. Je to zatím největší nalezený vrak, na kterém kdy archeoložka pracovala. Ke dnu podle ní klesl před dvanácti sty lety.

Titanic na dně oceánu.
Neskutečná podívaná: Nové záběry Titaniku ukazují vrak v dosud nejvyšší kvalitě

Nešťastný konec loď potkal v době, kdy Byzantská říše ztrácela kontrolu nad oblastí dnešního Izraele a Palestiny a islámská nadvláda vytlačovala tu křesťanskou. „Vrak lodi, datovaný do sedmého nebo osmého století je důkazem, že obchod se zbytkem Středomoří přetrvával i přes náboženské rozpory,“ prohlásila Cvikelová.

Vědci mají z objevu radost hlavně proto, že mění dosavadní názor na obchodování v raném středověku. „Učebnice dějepisu obvykle říkají, že obchod téměř ustal. Ve středomoří podle nich neexistoval žádný mezinárodní obchod. Podél pobřeží se plavila jen menší kabotážní plavidla,“ vysvětlila Cvikelová.

Vrak lodi - Ilustrační foto
Unikátní objev v oceánu: Vrak španělské galeony skrýval poklad nesmírné hodnoty

Kabotáž představuje dopravu věcí či lidí v rámci jedné země. Nyní to ale vypadá, že v přístavech kotvily i další lodě. „Máme tady vrak, o kterém se domníváme, že byl dlouhý asi pětadvacet metrů a naložený nákladem z celého Středomoří,“ řekla archeoložka.

Podle artefaktů na palubě se vědci domnívají, že loď kotvila na Kypru, v Egyptě, možná v Turecku, a dokonce některé nálezy naznačují, že obchodníci dopluli i k severoafrickým břehům.

Hřbitov vraků u izraelských břehů

Izraelské pobřeží je plné lodí, které se v průběhu tisíciletí v tamních vodách potopily. Vraky jsou pro zkoumání přístupnější než jinde, neboť je moře mělké a písčité dno uchovává lodě i jejich náklad. Kromě toho je dno citlivé vůči výkyvům počasí a při silných bouřích se může přesunovat i velké množství písku, díky čemuž může dojít k odkrytí staletí schovaného vraku.

Přesně k tomu došlo i v tomto případě, uvádí agentura Reuters. Kus dřeva trčícího ze dna úřadům nahlásili dva amatérští potápěči.

Tým Cvikelové během osmi výkopových sezón zmapoval velkou část dvacet metrů dlouhé a pět metrů široké kostry lodi, která z plavidla zbyla. Vykopávky jejímu týmu z Haifské univerzity zajišťuje nezisková organizace Israel Science Foundation, nadace Honor Frost a Institut a Institut námořní archeologie z Texaské univerzity.

K odkrytí lodi museli archeologové použít speciální podvodní vysavače. Po odsátí půl druhého metru písku našli více než dvě stě amfor plných ingrediencí ze středomořské stravy, jako jsou rybí omáčka, olivy, datle nebo fíky. Odborníci zjistili, že některé části nákladu nesly křesťanské a byzantské symboly, zatímco jiné měly nápisy v arabštině.

Při prvním zkoumání naleziště v Sutton Hoo v roce 1939 archeologové odkryli dokonalý otisk plavidla, které sloužilo jako poslední místo odpočinku válečníka. Nyní se nadšenci snaží dle obrysu postavit repliku plavidla.
Loď z období mýtů opět vypluje. Příběh korábu ze Sutton Hoo je dodnes plný záhad

Našli také lana nebo osobní předměty jako jsou hřebeny. Objevili také pozůstatky brouků a šesti krys. „Musíte být velmi opatrní, protože některé pozůstatky, jako jsou rybí či krysí kosti nebo olivové pecky jsou tak drobné, že je možné je ztratit během zlomku vteřiny,“ řekla Cvikelová.

Vědci nyní doufají, že se jim podaří pro svůj objev najít prosotry, ve kterém by objevené poklady mohli vystavit v plné kráse. Pokud se jim to ovšem nepovede, vrak znovu zasypou pískem a nechají na dně moře mezi dalším nespočtem potopených lodí.

Není to první loď plná pokladů

Archeologové se ještě před nedávnem radovali z jiného objevu, který odkryli nedaleko izraelských břehů. Loni v prosinci našli lodě rovnou dvě. Jedna klesla ke dnu přibližně před 1700 lety, zatímco druhá před šesti stoletími, informuje britský deník Express. Obě našli u pobřeží Caesareje a v jejich útrobách objevili stovky vzácných artefaktů.

U kolumbijského pobřeží byly nalezeny nové pozůstatky potopené galeony San José.
Nález potopené galeony San José: Na dně moře jsou další dva vraky plné tajemství

Mezi odkrytými starožitnostmi byly zvony, drahokamy, figuríny z římského období z 3. století a mameluckého období ve 14. století. Mezi troskami lodí archeologové našli dokonce i zlatý prsten, na němž byl vyrytý symbol Ježíše ve formě pastýře, jak jej zobrazovali první křesťané.

Loď navíc nesla i takový poklad, jak si ho většina lidí představuje. Na palubách byly stovky stříbrných a bronzových mincí z poloviny 3. století a 560 stříbrných mincí z mameluckého období. Mezi nalezenými drahými kameny pak vyčníval rudý ozdobený drahokam, o kterém vědci předpokládají, že patřil člověku, který v lodi zahynul.

Vědci se domnívají, že obě lodě kotvily poblíž Cesareje, kde ztroskotaly kvůli bouři. Také jsou přesvědčeni, že obě plavidla byla plná lidí, kteří kvůli divokému počasí našli napříč staletími společný hrob v bílém písku.