Jak letos podat přihlášku na střední školu? Co všechno je třeba ke zkouškám umět? A podle čeho poznat, zda je vaše základní škola kvalitní? Série bezmála tří desítek článků v příštích deseti týdnech odpoví na vše, co potřebujete vědět o přijímacích zkouškách v roce 2024. Nabídneme rozhovory s odborníky, reportáže ze škol, přehledy úspěšných základních škol a také praktické rady a otázky z testů, které si můžete vy nebo vaše děti vyzkoušet přímo s námi.
Už v sobotu 27. ledna přineseme odpovědi na nejčastější otázky k přijímacím zkouškám včetně jejich termínů. „A hned v únoru ve speciálu najdete velké srovnání základních škol. Podíváme se na to, které školy jsou nejlepší v češtině a v matematice, a to až na úroveň jednotlivých regionů,“ řekl ke startu nového speciálu šéfeditor Deníku Tomáš Herman.
Následně z každého regionu přinese Deník samostatný článek a reportáž. Redakce má díky spolupráci s projektem prijimacky.ai data, díky nimž lze srovnat města, okresy a kraje nebo vybrat nejlepší školy v každém regionu.
Druhou základní linii projektu tvoří testy, které si mohou čtenáři Deníku vyzkoušet. Ty dodává společnost Scio, jež se na přípravu žáků na přijímačky zaměřuje. „Každou středu, počínaje tou první únorovou, si mohou čtenáři Deníku a Deník.cz vyzkoušet tři nové otázky z češtiny a tři nové otázky z matematiky. Navíc dostanou i rady, jak si některé věci zapamatovat,“ poznamenal Herman.
Otestujte své znalosti v aplikaci Aimos
Se startem seriálu spouští partnerská společnost Deníku prijimacky.ai speciální aplikaci Aimos. „I ti žáci, kteří celou základní školu procházeli s vynikajícím prospěchem, se nemusí automaticky dostat na vybranou střední školu. Třeba z toho důvodu, že základní škola byla v hodnocení příliš mírná. V aplikaci si každý může úroveň svých znalostí otestovat a zjistit, co z učiva zvládá, a v čem má naopak ještě rezervy,“ říká ředitel společnosti, která aplikaci vytvořila, Pavel Osvald.
Znalosti si lze nejen ověřit, ale i cíleně doplnit. „Lze v ní vyhledat konkrétní základní školu a tu propojit s požadovanými středními školami. Aplikace pak vytvoří vzdělávací plán šitý na míru,“ upřesnil Osvald.
Aplikace je dostupná na adrese www.aimos.cz.