A právě v tento den se dozvíme jména talentovaných mladých lidí, kteří uspěli v prvním ročníku ankety Dítě Česka. Za akci stojí česká pobočka UNICEF, která tím chce podpořit rozvoj mladé generace. Kdo se bude o titul Dítěte Česka ucházet?

„Vítězi ankety se stanou dvě děti vybrané porotou – jeden chlapec a jedna dívka. Nejmladším účastníkům je 10 let, nejstarší jsou ve svých 17 letech již na prahu dospělosti. Rozsah aktivit nominovaných dětí je velice různorodý, často se objevují dobrovolnické a charitativní činnosti, ale pozadu nezůstávají ani sportovní činnosti nebo ekologické aktivity,“ popsala Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR.

Mezi nominovanými je například sedmnáctiletá Šárka, která v první vlně pandemie pomáhala seniorům s nákupy a dodávala jim roušky. Kromě toho ale sepsala také román s názvem „Láska je sestrou smrti“. Stejně starý jako ona je i Ondřej, který je mimo jiné předsedou České středoškolské unie. Ten v době pandemie pomáhal středoškolákům tuto zvláštní a novou situaci zvládnout. Kromě toho je nadějným budoucím politikem, který v rámci jednoho projektu vytvořil politickou simulaci amerického kongresu v českém kontextu.

Řada nominovaných je úspěšných ve sportu. Šestnáctiletá Magdaléna se narodila s Downovým syndromem, ten jí ale nebrání v tom excelovat v řadě sportů. Ve své kategorii se stala mistryní světa ve skoku dalekém a vicemistryní v atletickém triatlonu a běhu na 100 m. Aktuálně se připravuje na paralympiádu v Paříži. Mezi kandidáty se objevila také závodní plavkyně, jezdkyně na koni nebo tanečnice.

Charitativní a dobrovolnická činnost

Mnoho přihlášených dětí se v nějaké formě věnuje charitativní a dobrovolnické činnosti. Marcel, kterému je teprve 10 let, se zúčastňuje se svou maminkou charitativních akcí a pomáhá seniorům s jejich denními činnostmi. „Pomáhám dědovi s oblékáním, krmím ho a jezdím s ním na procházky,“ popisuje Marcel. Oblíbil si také čtení osamělým seniorům v LDN. „Je potřeba, aby si mladí lidé a děti vážili starých lidí a dokázali jim pomoci,“ vysvětluje Marcelova maminka.

Čtrnáctiletý nadšený biolog Honza v době lockdownu pomohl vybrat peníze na pomoc zoologickým zahradám prostřednictvím vytvoření dvou velice úspěšných únikových her na počítači. Dobročinným aktivitám se věnuje i jedenáctiletý Kristián, který přispívá na pomoc dětem z vlastních úspor. A stejně jako sedmnáctiletá Tereza si nechává narůst vlasy pro onkologicky nemocné děti.

Kdo z těchto mladých talentů uspěje v anketě Dítě Česka? O tom se rozhodne porota na slavnostním vyhlášení 20. listopadu, tedy na už zmíněný Světový den dětí, a to ve Vlasteneckém sále Univerzity Karlovy. V porotě usedne například školský ombudsman, rektor Univerzity Karlovy, předsedkyně Akademie věd, herečka Jitka Čvančarová nebo hokejová legenda Patrik Eliáš. Členem poroty je i zástupce Deníku – generální ředitel vydavatelství Vltava Labe Media Vít Nantl. Na vítěze čeká kromě titulu Dítě Česka mimo jiné prostor pro vlastní blog na profilech UNICEF ČR a propojení v rámci mezinárodní sítě UNICEF.