Vítr sehrává po několika dnech znovu svou negativní roli, ale naštěstí na Benešovsku nikomu neublížil. Škody však znovu jdou do statisíců.

Kromě klasického vyvracení a lámání kmenů na silnice, oplocení zahrad padaly stromy, jako u Ratajů na Vlašimsku, i do drátů vysokého napětí. Poryvy ale zlikvidovaly i vedení vysokého napětí u Xaverova u Sázavy.

„Sloupy se zřítily přes silnici a dráty padly až do vody rybníka,“ připomněla mluvčí s tím, že před odstraňováním sloupu museli hasiči nejprve informovat energetiky, kteří odpojili dráty od proudu. Ten podle informace místních nešel od čtvrt na deset večer do dvou hodin.

„Vítr zlomil dřevěný sloup u betonové patky a vršek sloupu padl do vody. Dráty pak strhly i další betonový sloup a vyvrátili ho,“ popsal starosta Xaverova Jiří Hervert s tím, že následně se přičiněním větru a také jako dominový efekt zlomilo dalších přibližně osm dřevěných sloupů na stejné trase.

K několika událostem hasiči sice přijeli až na místo, které určil oznamovatel, ale nakonec zase bez toho, aby cokoliv udělali, odjeli.

„Tak se to děje v případech, kde velitel výjezdu vyhodnotí, že například nakloněný strom neohrožuje své okolí. Přitom ale informuje také majitel pozemku na kterém strom roste a právě on si musí zajistit jeho odstranění,“ vysvětlila Vladimíra Kereková.