Benešovsko tak úplně nezapadá do celostátní statistiky, která proti loňsku popisuje alarmující nárůst obětí dopravních nehod. Údaje o nehodách jsou proti roku 2016 také svým způsobem příznivé. Počet usmrcených lidí se před dvěma roky zastavil na tragickém čísle 15.

Vedle obětí ale střety na silnicích Benešovska přinášejí také hodně fyzické bolesti a někdy i trvalé následky účastníků takových událostí. Těžce zraněných lidí policisté během letoška napočítali při téměř 1300 nehodách 43, což je stejné číslo, jako za celý rok 2017. Dá se proto s jistotou uvést, že i tento údaj za zbývající dva a půl měsíce roku, ještě naroste.

Do této kategorie patří také případ z pondělí 8. října. Jedenáctiletou dívku u křižovatky silnice I/3 na dohled od Čapího hnízda, srazilo auto. Dítě vystoupilo z autobusu a přecházelo rušnou silnici směrem k příbuzným stojícím na její druhé straně. Záchranáři těžce zraněnou školačku transportovali vrtulníkem, do pražské nemocnice.

Doslova o život šlo také řidiči auta, které 17. února skončilo ve vodě Splavského rybníka na okraji města Bystřice. „Padesátiletý řidič jel ten den přes devátou hodinou večerní v osobním vozidle Opel Zafira směrem od silnice I/3 směrem na obec Líšno,“ připomněla mluvčí Policie ČR Benešov Veronika Čermáková.

Do Líšna ale muž nedojel. Jeho cesta skončila v chladné vodě v autě převráceném na pravý bok. Naneštěstí řidič při nehodě ztratil vědomí a hlava mu klesla pod vodu, která po nárazu vozidla na hladinu vnikla i do kabiny auta. „Chvíli po nehodě projížděl místem jiný řidič. Ten vlezl do vody, do havarovaného vozidla, vytáhl řidiči hlavu na vzduch a držel ji nad hladinou až do příjezdu záchranářů,“ potvrdila Veronika Čermáková.

Ta také připomněla, že k nejnebezpečnějším silnicím Benešovska patří právě už zmiňovaná I/3 známá i jako mezinárodní silnice E55. Protíná Evropu od Skandinávie přes Apeninský poloostrov a končí až v Řecku. Přes Benešovsko vede od severu k jihu a například kolem Benešova po ní projde za den až 20 tisíc aut.

Hustý provoz přinesl také nehodu 18. září. Před dvacátou hodinou řidička v osobním vozidle Volvo XC 70 odbočovala vlevo na benešovských Červených Vršcích vlevo, do města. Při tom se střetla s protijedoucím motocyklem Yamaha FZS 1000. „Řidič na motorce při střetu utrpěl vážná zranění, se kterými byl letecky transportován do jedné z pražských nemocnic,“ dodala mluvčí policie Veronika Čermáková.

Hodně nebezpečná je ale také silnice druhé třídy číslo 112. Řidiči po ní jezdí z Benešova přes Vlašim a Čechtice na Pelhřimovsko. Jedním z jejích nejrizikovějších míst je to za Vlašimí. Auta tam na ní u lesa vjíždějí ze silnic od Zdislavic a z druhé strany od Načeradce. A výhled na hlavní silnice tam není nic moc. V krátkém časovém úseku tam došlo k několika dopravním nehodám s vážnými následky. Jedním z nich byla také smrt motorkáře 25. srpna.

Ale jak ukázala událost, k níž došlo na začátku srpna 2016, životem si nemohou být jisti lidé ani v ulicích měst, kde se má jezdit jen rychlostí 50 kilometrů v hodině. Příkladem může být případ z Benešova. Tam v té době devatenáctiletý řidič, po předešlém incidentu ve stoupání od jediné křižovatky se semafory ve městě dohnal a srazil cyklistu. „Řidič osobního vozidla zraněnému cyklistovi neposkytl první pomoc a z místa dopravní nehody bez zastavení ujel,“ informovala tehdy mluvčí benešovské policie.

Náraz VW Passat Variant, téměř dvoutunového auta do zadního kola bicyklu byl bohužel jen prologem mnohem větší tragédie. Mladík za volantem podporovaný dvěma svými vrstevníky šlápl na plyn a uháněl ulicí kolem mateřské školy a rodinných domů. Na křižovatce poblíž Lidlu, kde měl dát přednost vozidlům přijíždějícím zprava narazil ve velké rychlosti do Škody Octavie. Jejího řidiče zabil, druhý muž v autě bojoval o život s těžkým zranění. Viníkovi se nestalo nic a od soudu dostal šest let ve vězení s dozorem a zákazem řízení na 10 let.