Kolik lidí ve voze cestovalo, neupřesnila, a zatím není jisté ani to, kolik lidí jelo rychlíkem. „Nedošlo ani k úniku provozních kapalin, ale jednokolejná trať je nyní uzavřena,“ dodala mluvčí středočeských hasičů před půl dvanáctou.

Vlak stojí na místě a bude záležet, za jak dlouho skončí u Heřmaniček vyšetřování Drážní inspekcí. „Cestující byli evakuováni za pomoci drážních hasičů a odjeli z místa náhradní autobusovou dopravou," potvrdila mluvčí Správy železnic Nela Frýbová v půl jedné odpoledne.

Ilustrační foto.
VIDEO: Při silniční kontrole u Čtyřkol šlo policistovi o život. Smetlo ho auto

Její kolegyně Gabriela Novotná, regionální mluvčí Českých drah později potvrdila, že provoz mezi stanicemi Votice a Heřmaničky je přerušen.

„V úseku Olbramovice - Heřmaničky je zajištěna náhradní autobusová doprava. Rychlíkem R 711, který se střetl na přejezdu s osobním automobilem, cestovalo přibližně 30 osob. Cestující byli evakuováni za asistence Hasičského záchranného sboru a následně jsme je přepravili náhradními autobusy do stanice Heřmaničky. Odtud můžou využít následující rychlíkové spoje. Za vzniklé komplikace se omlouváme," uvedla mluvčí.

Na stejném závorami nechráněném přejezdu najel automobil Škoda Superb do rychlíku také 22. února 2019. I tento střes končil bez zranění. Dvaatřicetiletý řidič Superbu nerespektoval světelné a zvukové výstražné zařízení, na kterém svítila červená, a vjel na koleje právě ve chvíli, kdy tudy projížděl rychlík Praha-České Budějovice s celkem pětašedesáti cestujícími. Auto najelo do boku lokomotivy a náraz ho odhodil zpět mimo koleje.

U Heřmaniček najelo osobní auto do boku rychlíkové lokomotivy.
U Heřmaniček najelo osobní auto do boku rychlíkové lokomotivy

„Řidič, který v něm byl sám, vyvázl naštěstí nezraněn, stejně tak neutrpěla zranění žádná z dalších zúčastněných osob. Při nehodě uniklo z lokomotivy několik stovek litrů transformátorového oleje a došlo tak k vážnému ohrožení povrchových vod,“ připomněla tehdy policejní mluvčí Eva Stulíková.

Na pokyn pracovníka Odboru životního prostředí Votice byla na místo povolána specializovaná firma, která musela kontaminovanou zeminu odstranit. Škoda byla vyčíslena na 800 tisíc korun. Alkohol v dechu řidiče i strojvedoucího vyloučili policisté na místě orientační dechovou zkouškou.