„Na místě pracují členové tří jednotek dobrovolných hasičů a také jejich kolegové z Hasičského záchranného sboru Benešov,“ potvrdila Vladimíra Kereková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Území, které složky Integrovaného záchranného systému pročesávají, začíná poblíž Soběšína na Kutnohorsku a končí u nebezpečného jezu v Českém Šternberku. Délka prohledávaných břehů je v souhrnu osm kilometrů.

Mluvčí Policie ČR Petra Potočná vyvrátila prvotní informaci, že byli pohřešovaní chlapci účastníky letního Masarykova tábora nedaleko Soběšína.

„Jednalo se o mladistvé (15 až 16 let, pozn. red.), kteří kempovali bez dozoru dospělých v chatové oblasti u Sázavy,“ potvrdila policejní mluvčí. „Není to žádný tábor, kluci nejspíš vyrazili na čundr,“ dodala.

Chlapci se kolem půlnoci vydali svlažit do vody řeky Sázavy a do chatky se už nevrátili. „Na mole se našly jen jejich pantofle,“ sdělila mluvčí s tím, že řeka má nyní po deštích na vysočině zvýšený průtok a hladinu.

Do pátrání v okolí tábořiště a především v řece a kolem ní se zapojil také policejní vrtulník s termovizí. Hladinu křižují čluny hasičů. Ti z HZS Benešov propátrávají smrtelně nebezpečný jez v Českém Šternberku a pomoci jim jedou také potápěči z Poříčních oddělení Policie ČR Slapy a Nymburk.