Při karambolu se ale náklad uvolnil a jeho část se vysypala a vylila mimo vozidlo. Na místě zasahovaly jednotky profesionálů z Pacova, Pelhřimova a také chemická jednotka z Jihlavy se speciálním kontejnerem vybavený k likvidaci chemických havárií.

„Po deváté hodině sjel asi sto metrů za obcí Nové Práchňany, ze silnice na Čechtice, nákladní vůz Man do příkopu,“ uvedla mluvčí benešovské policie Diana Škvorová s tím, že vozidlo převáželo 600 litrů kyseliny chlorovodíkové, která se vylila do příkopu.

„Celá oblast kvůli tomu byla uzavřená a to ještě kolem devatenácté hodiny,“ potvrdil Josef Setnička, který byl velitelem zásahu s tím, že štěstím bylo, že roztoky chemikálií měly nízkou koncentraci. „Kyselina chlorovodíková měla jedenatřicet procent,“ potvrdil.

Vozidlo současně převáželo asi 1500 kilogramů louhu v prášku a 12 padesátilitrových barelů tekutého louhu.

Hasiči vyteklou kyselinu jímali do speciálních barelů a pak kyselost v místě vylití snižovali proudy vody.

Okolí nehody hasiči neustále monitorovali a používali při tom, jak už je v podobných případech běžné, i dozimetr pro zjištění případné radioaktivity.

Na místě pracovali také úředníci z MěÚ Vlašim z odboru životního prostředí. Kyselinou zasažená odbagrovaná zemina byla převezena k uložení na k tomu určené skládce.