Policisté během úterního dopoledne vyšetřovali tři dopravní nehody. Při té nejvážnější, srážce tří osobních aut a kamionu na mezinárodní silnici E55, která se stala ráno před osmou hodinou ve stoupání od jírovické křižovatky k Benešovu, led na silnici žádnou roli nehrál.

„Silnice byla vlhká, ne namrzlá," uvedl Zdeněk Štěpánek, vedoucí benešovského dopravního inspektorátu PČR. „Příčinou této nehody s jednou lehce zraněnou osobou bylo nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky," dodal policista.

Z jeho informací také vyplývá, že frekventovaná silnice první třídy byla v tu dobu už chemicky ošetřená. To se ale nedá říci o silnicích nižších tříd.

Zledovatělá vozovka sehrála svou roli při dalším karambolu u Přibyšic. Další nehodu pak vyšetřovali policisté u Veliše. V obou případech byla však silnice podle policistů sjízdná.

„Námraza na vozovkách nebyla všude a byla jen na některých místech. Jinde byly vozovky vlhké a z toho je patrné, že je cestáři už ošetřili," míní Zdeněk Štěpánek z DI PČR Benešov a přidává ještě jednu radu. „Řidiči by se měli ráno před jízdou podívat na teploměr a pak by neměli chvátat."

Proč byly vozovky nižších tříd namrzlé a neošetřené vysvětloval vedoucí technického úseku na oblasti Benešov Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje Luděk Beneš.

„Zatím ještě nejsou všechny sypače v pohotovosti, proto se mohlo stát, že na silnice třetích tříd dorazily o něco později," uvedl Luděk Beneš.

Ošetřování silnic má i na Benešovsku svůj pevný řád. První na řadu přicházejí silnice první třídy. Na Benešovsku jsou dvě – číslo 3 a 18. Silnice první třídy číslo 3 s mezinárodním označením E55 protíná Benešovsko od severu k jihu. Ta s číslem 18 na ni navazuje u Olbramovic a vede na Sedlčany.

„Na Benešovsku máme pět cestmistrovství a každé disponuje dvěma sypači připravenými vyjet okamžitě a další dva jsou připravené vyjet na další pokyny," vysvětlil Luděk Beneš, vedoucí technického úseku na oblasti Benešov Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.

To, že silnice byly sjízdné, i když s opatrností, potvrdil nejen vedoucí Dopravního inspektorátu PČR Zdeněk Štěpánek. Na kvalitu vozovek si nestěžoval například ani starosta Neveklově Jan Slabý.

„Ráno jsem autem jel a byl tady na vozovkách jen mírný sněhový poprašek. Hlavní silnice ale byla posypaná," potvrdil neveklovský starosta.
Potíže ale mohli mít a podle stop na zledovatělé vozovce i měli ti řidiči, kteří jeli od Týnce nad Sázavou či od Bukovan do Pecerad. Ani z jedné strany tato silnice třetí třídy ošetřená před osmou hodinou nebyla.