Smrtí motoristy skončila v noci na středu dopravní nehoda u Hvozdnice v okrese Praha- západ. Událost ale nejspíš bude mít dohru. Na místo totiž přijel vyškolený zdravotník, ale ten nejspíš nesplnil svoji zákonnou povinnost.
Hlášení o události u Hvozdnice dostala také Záchranná služba se střediskem v Jesenici.
„Oznamovatelé na linku 155 hlásili těžce zraněného muže v bezvědomí, který nedýchá. Dispečer zdravotnického operačního střediska okamžitě zahájil do příjezdu záchranářů telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci a naváděl osoby na místě události
k oživovacím úkonům,“ popsala mluvčí středočeské ZS Tereza Janečková s tím, že k nehodě vyjel sanitní vůz z Davle a také auto s lékařem Asociace samaritánů ČR ze Zbraslavi.
Během telefonické asistovanné resuscitace u nehody zastavil kolemjedoucí převozový
sanitní vůz soukromé dopravní zdravotní služby. Její řidič se zapojil do oživování, ale po chvíli konstatoval jeho úmrtí a od nehody odjel.
„Právě na základě tohoto konstatování svědci nehody již odmítli dále pokračovat v resuscitaci vedené operátorem a do příjezdu profesionálních záchranářů už zraněný muž nebyl oživován.
„Lékař záchranné služby po příjezdu už mohl pouze konstatovat jeho úmrtí. Nelze
vyloučit, že by bez přerušení oživování mohl mít muž větší šance na
přežití,“ míní mluvčí ZS a připomněla, že se řidič převozového sanitního vozu dopustil hrubé chyby tím, že odjel z místa nehody a nepočkal na příjezd profesionálních záchranářů. „To
byla jeho povinnost a navíc přerušil oživování. Konstatovat úmrtí může navíc výhradně jen lékař,“ dodala Janečková.