„Celkový počet dopravních nehod, které v roce 2022 vyšetřovali policisté Územního odboru Benešov je 1295. V meziročním srovnání klesly počty nehod o 418 událostí,“ potvrdil Jaroslav Bican, benešovský policejní preventista.

Snížení počtu nehod, které prošetřovali policisté, ale částečně způsobila také jiná skutečnost. Motoristé totiž záležitost kolem nehody vyřídili na místě mezi sebou prostřednictvím euroformuláře častěji. Loni takto skončilo 253 nehod proti 220 v roce 2021.

Všechny smrtelné nehody jsou pro pozůstalé a blízké velkou tragédií. Dvě jsou ale o to závažnější, že řidič do naplánovaného cíle cesty nedovezl člověka, který se svěřil do jeho rukou. A právě proto řidiče také čeká soud za smrt způsobenou z nedbalosti.

Nechvalně známá „silnice smrti“, tedy ta s označením I/3, dostála své pověsti ve čtvrtek 28. července krátce po poledni. Tehdy jelo ve směru od Olbramovic na Tábor sanitní vozidlo Volkswagen Transporter s pacientkou (1948) v zadní části vozu. U Votic řidič (1966) přejel dvojitou podélnou čáru souvislou a v protisměru se čelně střetl s osobním vozidlem Volkswagen Sharan s řidičem (2004) a stejně starou spolujezdkyní. Pacientka střet nepřežila a posádka Sharanu utrpěla vážná mnohočetná poranění.

„Benešovští kriminalisté loni v říjnu zahájili trestní stíhání a muže (1966) a obvinili ho z usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti,“ ,“ sdělila Barbora Schneeweissová. V případě prokázání viny a odsouzení muži hrozí až šest let vězení.

Řidič sanity podle policistů porušil povinnost, kterou mu ukládá zákon, kdy je jako řidič povinen řídit se světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály, dopravními značkami, dopravními zařízeními a zařízeními pro provozní informace a ustanovení, které určuje, že se na pozemní komunikaci jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky.

U soudu skončí také další loňský případ ze silnice I/3. V neděli 20. listopadu v jednu hodinu v noci, vezl řidič (1996) osobního auta Toyota Prius, v tu dobu jako vozidlo taxislužby, od Prahy na Tábor na zadním sedadle mladou ženu (2002).

„Nedaleko Lažan u Mezna při průjezdu levotočivé zatáčky řidič taxi nepřizpůsobil rychlost jízdy vozidla svým schopnostem, vlastnostem vozidla, povětrnostním podmínkám a dopravně technickému stavu silnice. Na jejím namrzlém povrchu dostal smyku, přejel do protisměru a vlevo mimo komunikaci, kde se vozidlo opakovaně převrátilo přes střechu,“ popsala děsivý karambol policejní mluvčí.

Cestující na zadním sedadle při něm přišla o život. Benešovští kriminalisté pak muže obvinili z usmrcení z nedbalosti se šestiletou sazbou. Letos, na začátku února podala státní zástupkyně obžalobu.

Smrtelné nehody na silnicích Benešovska 2022

Neděle 17. dubna, 15:30 hodin
silnice III. třídy Rabyně – Neveklov - motocyklista (2001) na stroji Triumph Speed Triple
Příčina: nepřizpůsobení rychlosti jízdy, pád v zatáčce a náraz do svodidel.
Bez alkoholu

Středa 15. června, 15 hodin
silnice I/3 na obchvatu Olbramovic – řidič (1973) Volkswagenu Passat
Příčina: přejetí do protisměru, čelní střet s kamionem.
Bez alkoholu

Čtvrtek 28. července, 12:10 hodin
silnice I/3 u Votic - pacientka převozní sanity (1948)
Příčina: řidič sanity (1966) přejel dvojitou plnou čáru. Čelní střet s protijedoucím Volkswagenem Sharan.
Bez alkoholu.

Neděle 20. listopadu, 00:55 hodin
silnice I/3 poblíž Lažan u Mezna – žena cestující na zadním sedadle (2002)
Příčina: řidič taxi (1996) s vozidlem Toyota Prius, nepřizpůsobil rychlost jízdy. Po smyku na náledí v zatáčce se auto několikrát převrátilo přes střechu
Bez alkoholu

Čtvrtek 24. listopadu, 17:46 hodin
silnice I/3 na obchvatu Olbramovic – řidič (1966) Škody Octavia
Příčina: přejetí do protisměru, čelní střet s dodávkou s přívěsem
Bez alkoholu

Pondělí 5. prosince, 18:45 hodin
silnice I/3 – křižovatka poblíž Čapího hnízda – řidič (1956) Škody Fabia
Příčina: nedání přednosti v jízdě, střet s nákladním automobilem.
Bez alkoholu