Zachránit ho vyrazily v pondělí 28. ledna k řece Sázavě ke Zbořenému Kostelci, místní části Týnce nad Sázavou, profesioální hasiči z Benešova a 'dobráci' z Pecerad. Potvrdil to mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, Petr Svoboda.

„Hlášení od volajícího, že je v řece muž a nemůže vylézt na břeh, jsme přijali v 10.41 hodin. O dvacet minu později velitel zásahu akci ukončil s tím, že silně podchlazeného muže převzala posádka Zdravotnické záchranné služby Benešov,“ řekl mluvčí.

Na muže v řece přitom hasiče upozornili lidé z protějšího břehu Sázavy. Také proto, že mobil skončil i s pejskařem, ve vodě. Stalo se to poté, co se podle velitele SDH Pecerady Romana Hudrlíka, pokusil zachránit svého psa.

Temperamentní zvíře se při venčení nejspíš chtělo napít. Led ale zeslabila obleva a tak zůstal pevný jen dva, tři metry podél břehů. Dál, směrem ke středu toku, byl čím dál tím slabší a po pěti metrech už byl jen vodní proud. Právě tam spadl pes a mokrý se nedokázal na kluzký podklad vyškrábat. Jeho páníček nezaváhal a šel kamarádovi pomoci.

Jenže se probořil a spadl do vody také. Psa sice zachránil, jenže v ledové vodě rychle ztrácel síly. Senior se držel s vypětím všech sil už jen ledu a psího vodítka, které mu podala manželka. Muže z vody vytáhl jeden z profesionálních hasičů oblečený do neoprénu. Na laně ho jistili a pak i se zachraňovaným mužem vytáhli jeho kolegové a místní obyvatelé.

Pak už měli práci zdravotníci. „Podchlazenému muži jsme poskytli první pomoc a žilně podali nezbytné léky. Tepelný komfort mu zajistilo zahřívání a zabalení do hliníkové fólie,“ potvrdila mluvčí středočeské ZZS Petra Effenbergerová s tím, sanita muže převezla do benešovské nemocnice.

„Mám informaci od jeho bratra, že nejpozději ve středu ho z nemocnice propustí do domácího léčení,“ dodal v úterý 29. ledna velitel SDH Pecerady Roman Hudrlík.

O případu ví také Monika Mokráňová z Bukovan. „Pána zachraňovali hasiči Jakub Wáclavík, Martin Kučera, David Žaba a Tomáš Artus. Všem za to patří velký dík,“ napsala do redakce.