Devátá hodina ale přinesla obrovský malér přesahující ještě přes poledne. Rovněž ve směru od Prahy uzavřela dálnici hromadná nehoda 35. kilometru. Podle zjištění policie se za sjezdem na Sázavu odehrálo několik dílčích bouraček. První zprávy hovořily o tom, že se do nich zapojilo 15 osobních aut.

Hasiči, kteří pomáhali jak s prvotním zásahem, tak s následným odklízením následků nehody, ústy svého mluvčího Ladislava Holomčíka upřesnili, že se postupně odehrály tři nehody. Na dálničním kilometru 34 bourala tři auta a jedna osoba utrpěla zranění, na 35. kilometru, kde se zranilo pět lidí, havarovalo devět vozidel – a na 36. kilometru bylo po střetu pěti vozů třeba ošetřovat čtyři pacienty. Sanitky záchranné služby odvezly do nemocnic celkem sedm pacientů s lehkými zraněními. Podle slov mluvčí záchranářů Petry Effenbergerové byla na pozorování na gynekologii odvezena také těhotná žena, která vyvázla bez zranění.

Před místem havárie se vytvořila rychle narůstající kolona spojená s citelným zdržením. Policie doporučovala sjet z dálnice už na exitu 21 – na silnici I/3 ve směru na Benešov a Tábor. Zde však provoz již deset minut po deváté zkomplikovala havárie tří osobních aut u Benešova. Jako výhodnější se mohlo jevit vyjet z Prahy jinou trasou – třeba po dálnici D11 – a v případě v případě nutnosti projet Benešovskem volit objížďku přes sjezd na 29. kilometru u Chocerad a dále přes Kozmice a Teplýšovice. I ten se ale nakonec půl druhé hodiny před polednem ucpal vlivem narůstající kolony. Nakonec zůstala dálnice neprůjezdná po tři hodiny. Obnovit provoz se podle Holomčíkových slov podařilo poté, co hasiči pomohli s naložením vraků na vozy odtahové služby, uklidili úlomky a vozovku zametli. Zapojili se podle jeho slov členové profesionálních i dobrovolných jednotek.

Po nehodách na hlavních tazích se velmi se zahustil také provoz na silničkách nižších tříd, zaplněných motoristy hledajícími objízdnou trasu. Benešovsko tak postihl skutečný dopravní kolaps. Ten komplikovaly ještě další nehody – třeba na silnici II/110 u Sázavy viník postupně vytlačil do příkopu dvě protijedoucí auta (jedno těsně za Sázavou a jedno před odbočkou Choratice). Aby toho nebylo málo, na dálnici D1 – tentokrát ve směru do Prahy – ještě před polednem zatarasilo porouchané nákladní auto stoupací pruh na dálničním kilometru 21,6.

Komplikace na dálnici D1 dlouhodobě přinášejí omezení na několika opravovaných úsecích. Ne Benešovsku se od pátku stavební ruch vrací po zimní přestávce právě do míst, kde nastaly problémy: mezi exity 34-Ostředek/Sázava a 41-Šternov. Pátek zde byl podle informací Ředitelství silnic a dálnic vyhrazen instalaci značení dopravně inženýrského omezení; samotné práce mají začít na sklonku víkendu. K haváriím ale došlo v místech, kde provoz nebyl nijak regulován.

Větší havárie s dlouhou kolonou přinesla problémy také na dalším hlavním od Prahy na jih Čech. Tři auta bourala po desáté na Příbramsku nedaleko Milína; na silnici I/4 u obce Vrančice.

Přesné okolnosti a souvislosti nehod zůstávají v šetření policie. První poznatky napovídají, že na počátku hromadné nehody na dálnici byl střet dvou aut, přičemž z jednoho se rozsypaly převážené věci a stavební materiál. Další řidiči se jim snažili vyhnout – přičemž následovala řetězová reakce.