Minulý týden, ráno před 8. hodinou, zastavila v Olbramovicích na hlavní silnici I/3 čtyřicetiletá řidička za volantem Suzuki uprostřed obce před křižovatkou s vedlejší silnicí.

„Chtěla nechat z této komunikace vyjet osobní vozidlo na hlavní silnici a zároveň chtěla nechat přejít dva chodce po přechodu pro chodce, který se nachází za křižovatkou, přičemž chodci stáli vpravo ve směru její jízdy na chodníku,“ popsala okamžiky před nehodou policejní mluvčí Zuzana Stránská.

Jelikož vozidlo z vedlejší na hlavní silnici I/3 nevyjelo a chodci nezačali vozovku přecházet z důvodu silného protisměrného provozu, rozjela se a pokračovala v jízdě směrem k Benešovu.

„V době, kdy projížděla s vozidlem po přechodu, chodci vstoupili do vozovky a došlo ke střetu jednoho z nich s bokem vozidla. S lehkým zraněním byl převezený do nemocnice,“ dodala benešovská policejní mluvčí.

Benešovský kočkopes – místo pro přecházení: ani řádný přechod pro chodce, ani běžná ulice

Na zdánlivou přednost doplatila další den v Tyršově ulici u křižovatky s Dukelskou jednasedmdesátiletá žena, která se pustila přes silnici na místě pro přecházení v době, kdy přijížděla z centra města Škoda Octavia. Ta k jí vzápětí srazila k zemi.

Benešovská specialita, místo pro přecházení, vypadá stavebně včetně sníženého obrubníku i rozeznatelnou zebrou na asfaltu jako přechod pro chodce, ale není jím. Není řádně označený svislou dopravní značkou.

Zcela jiné dávání přednosti skončilo o další den později na silnici I/3 pro dvaačtyřicetiletého řidiče Opelu Vectra poničením auta. V Olbramovicích dával večer přednost linkovému autobusu vyjíždějícímu ze zastávky a dostal „razítko“ od škodovky řízené o deset let starším, a jak následná dechová zkouška opakovaně prokázala, značně podroušeným řidičem.