Pojišťovny si vedou pečlivé statistiky o dopravních nehodách a podle nich upravují cenu povinného i havarijního pojištění motorových vozidel. Jedním z kritérií je i místo, kde je vozidlo přihlášené.

Benešovsko si podle podílu pojistných událostí v poměru ke všem pojištěným vozidlům v okrese za poslední dva roky výrazně pohoršilo. Podle indexu škod ČSOB Pojišťovny okupuje ze 77 okresů a statutárních měst 24. příčku v počtu účastí na dopravních nehodách (viz. tabulka dole).

Dopravní policie kromě vlastních statistik sleduje i údaje pojišťovacích společností, jež jsou jedním z důvodů, proč se uskutečňují dopravně bezpečnostní akce. Jedna z nich se uskutečnila na Benešovsku v úterý a kromě dopravní a pořádkové policie ze všech služeben se jí zúčastnilo i sedm frekventantů policejní školy z pražských Hrdlořez.

V akci byla také auta s radarem a další záznamová technika. Policejní zátahy zaznamenali i řidiči na dálnici D1 na mirošovickém a bernartickém úseku. „Vloni se na Benešovsku uskutečnilo osmnáct rozsáhlých nad regionálních dopravně bezpečnostních akcí. Kromě nich se na komunikacích v regionu realizovala i řada dalších menšího rozsahu,“ uvedla benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská.

Policejní hlídky při nich odhalily 184 případů řidičů po požití návykových nebo psychotropních látek, z nichž bylo 38 vzhledem k množství alkoholu řešených trestním stínáním. Čtrnáctkrát zjistily testery přítomnost drog v organismu a třináct řidičů se řízením motorového vozidla dopustilo maření úředního výkonu.

Nehody podle místa registrace vozidla

Praha - 1 místo
Praha-západ - 4
Praha-východ - 9
Benešov - 24
Příbram - 29
Tábor - 39
Kolín - 45
Kutná Hora -57
Pelhřimov - 66

Zdroj: ČSOB Pojišťovna