„Více než padesát takovýchto přestupců bude oznámených do správního řízení. Řidičům za porušení předpisů hrozí odebrání sedmi bodů, pokuta pět až deset tisíc korun či zákaz činnosti na šest až dvanáct měsíců," varovala Štěpánka Zatloukalové z ředitelství středočeské policie.

Na informačních tabulích nad dálnicí D1 se po hromadných nehodách minulé pondělí po 13. hodině, které zcela ochromily provoz, okamžitě objevilo upozornění a řidičům dispečink liniového řízení dopravy doporučoval s pomocí grafických symbolů i slovních varování, aby do kolon nevjížděli.

Někteří to ale nerespektovali. Když pak zjistili, že kolona je již několik kilometrů, začali couvat. Tím hrubým způsobem porušili předpisy.

„Policisté z dálničního oddělení Mirošovice situaci monitorovali a přestupce zadokumentovali. Jednalo se o řidiče osobních vozidel, ale výjimkou nebyli ani řidiči profesionálové řídící kamion," upřesnila policejní mluvčí.

Příčinou dopravního kolapsu  byl náraz  dodávky do stojícího kamionu na 6,5 kilometru směrem na Prahu.

Do dodávky, jejíž čtyřicetiletý řidič byl s těžkým zraněním transportovaný vrtulníkem do nemocnice, vzápětí  narazilo osobní auto.

Jen o čtyři minuty později a o půl kilometru dál došlo k další nehodě. Zde havarovala tři nákladní vozidla a čtyři osobní. Tři účastníci nehody utrpěli lehká zranění.

Další nehoda se ve směru do Prahy stala na dvanáctém kilometru, kde havarovala dvě osobní auta.

V opačném směru v pondělí 24. dubna krátce před půl pátou došlo na druhém kilometru k další nehodě. Řidička při vjíždění do odbočovacího pruhu podle svědků prudce před kamionem zabrzdila.

Jeho řidič již nestačil zareagovat a osobní vozidlo skončilo mimo vozovku. Žena utrpěla lehké zranění.