„Kolem desáté hodiny začne další pátrání po pohřešovaných v okolí řeky,“ uvedla v sobotu 8. srpna v devět ráno policejní mluvčí Michaela Richterová s tím, že se do akce nově zapojí pražští policejní potápěči a také psovodi.

Pátrání po dvou chlapcích z Moravy se rozeběhlo zhruba v jednu hodinu v noci ve čtvrtek 6. srpna. Kamarádi Stanislav Samuel Moulis a Leo Vrubl se u Sázavy ubytovali v chatce v Masarykově kempu YMCA u Soběšína na Kutnohorsku. Jejich stopy skončily na molu na břehu rozvodněné řeky, kam se měli jít kolem středeční půlnoci vykoupat. Na molu zůstaly jen pantofle, ručník a hodinky jednoho z hochů.

Chlapce od středeční půlnoci hledaly na zhruba šest a půl kilometru dlouhém úseku řeky od kempu po jez v Českém Šternberku na Benešovsku, ale také na členitých a nepřehledných březích sázavského kaňonu, desítky policistů a hasičů. V pátek 7. srpna podvečer se na fb matky jednoho z hochů však objevil text, z něhož mrazí.

„S lítostí Vám oznamuji že dne 5. 8. 2020 vyhasly dva mladé životy. Opustil nás Samík Moulis a Leo Vrubl. Samíku budeš nám moc chybět. Miluji tě,“ stojí na fb a text sdílely desítky lidí a přes sto jich zprávu komentovalo.

V sobotu 8. srpna žena na fb přidala další vzkaz:

Do pátrání lokálního se v okolí řeky zapojil i vrtulník s termovizí a policejní potápěči ze Slap a Nymburka. Později Policie ČR vyhlásila po pohřešovaných celostátní pátrání. Podle zprávy policejní mluvčí Petry Potočné ze 14. hodiny pátku 7. srpna bylo pátrání ukončeno a policisté se k němu vrátí v sobotu prostřednictvím policejních potápěčů z Prahy a policejních kynologů.