Po čtvrt na jedenáct se tak v širším okolí „zvedlo“ vše, co mohlo být v rámci struktur integrovaného záchranného systému na místě neštěstí prospěšné. Doslova to platí v případě zdravotníků: záchranáři vyslali vedle pozemních týmů i lékařskou posádku v policejním vrtulníku.

Hasiči pak nevyjeli jen z nejbližší stanice v Jílovém u Prahy, ale také vyrazilo družstvo lezců z Říčan, vybavené kontejnerem se speciálními pomůckami. A až z Kladna se do Psár vypravil řídicí důstojník územního odboru, který je současně krajským garantem v oblasti pažení výkopů a stabilizace, připomněl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. „Zároveň byl poplach vyhlášen dobrovolným jednotkám obcí Dolní Jirčany a Psáry,“ konstatoval.

Ve výkopu na hlavním průtahu obcí původně udržený blok mokré jílovité zeminy zasáhl dva pracovníky; jednoho však sesuv odhodil tak, že se z jámy mohl dostat sám. Druhý však zůstal částečně zavalený – a v bezvědomí. „Hasiči ze stanice Jílové jej pomocí záchranných nosítek vyzvedli nahoru a spolupracovali se zdravotníky na oživování,“ uvedl Gabriel.

Úspěšná byla snaha o resuscitaci po téměř 20 minutách. Pak byl pacient přepraven na fotbalové hřiště k helikoptéře, která ho transportovala do motolské nemocnice v Praze. Druhý muž vyvázl s lehkým zraněním; tomu stačilo ošetření na místě.