Naštěstí pouze lehkým zraněním skončila v úterý ráno před sedmou hodinou nehoda terénního automobilu Ford Ranger jedoucího od Týnce nad Sázavou do Benešova. Po projetí údolí Konopišťského potoka, za odbočkou na osadu Racek, vůz dostal v zatáčce na náledí smyk a přistál vlevo na kraji příkopu na pravém boku.

„Sedmatřicetiletý řidič utrpěl zhmožděniny a oděrky. Alkohol v jeho dechu policisté nezjistili. Muž nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a zavinil tím nehodu. Za to dostal pokutu tisíc korun,“ doplnila událost fakty mluvčí benešovské policie Zuzana Stránská.

Takových karambolů jsou na Benešovsku denně možná desítky. Jenže ten, co se odehrál u Racku, je přesto jiný. A právě proto zaslouží pozornost.

Přesně tři roky mohli řidiči bezstarostně zmiňovaným nehodovým místem silnice číslo 106 projíždět bez toho, aby se soustředili více, než v jiných úsecích komunikace. S tím, jak ukázala včerejší událost, je konec.

Prostředkem vozovky se z podloží na povrch znovu tlačí voda a namrzá. A nesoustředěným řidičům pak způsobuje potíže.

O stejném místě a totožném nebezpečí psal Benešovský deník už v únoru 2007. Cestáři pak kvůli sérii článků vytáhli do boje s vodou, vyčistili příkopy a téměř bezvýznamný potůček s romantickým jménem Helenka odvedli kratší cestou do Konopišťského potoka.

Předtím totiž Helenka protékala pod silnicí a tlačila se z ní ven. K silnici údržbáři ještě umístili značky se symbolem vločky.

Voda se pak přestala tlačit vozovkou na povrch a nehody v nebezpečném úseku ustaly.Jenže teď voda začala vyvěrat znovu a problémy s náledím se vrátily.

„Na místě nehody jsme byli,“ řekl v úterý vrchní cestmistr Správy a údržby silnic Benešov Michal Schuster.

„Prostředkem silnice vytéká nějaká voda,“ opakoval do telefonu slova kolegy a připomněl, že vlhká skvrna na vozovce měla v době, kdy sypací vůz ošetřoval silnici, nejvýše 6 krát 2 metry.

Jenže auta vlhkost roztahala pneumatikami na větší část silnice a mráz, včetně rychlé jízdy, pak zařídily zbytek. „Vždyť tam mají značku pozor náledí,“ upozornil ještě cestmistr. SÚS Benešov se podle Schustera na inkriminované místo znovu vydá.

„Z hlavy vám neřeknu, co s tím uděláme, určitě se na to ale podíváme a pak si o tom znovu promluvíme,“ slíbil Michal Schuster, vrchní cestmistr SÚS Benešov.