Po úzké silničce se dostáváme až k hotelu Kormorán ve Zlenicích. Před dveřmi potkáváme paní, které se představujeme a žádáme ji o několik informací o možnosti ubytování v jejich hotelu. Ochotně nám ukáže, které prostory patří pod její správu. Jedná se zatím o prázdnou, pečlivě upravenou louku, na které nestojí žádný stan.
„Příval návštěvníků čekáme až začátekem července,“ vypráví silnější pán v montérkách a maskáčové čapce, který pro hotel pracuje. „V těchto dnech se tu spíše ubytuje na jeden den malá skupinka vodáků,“ dodává. Jeho slova se později naplní, když se objeví pár lodí.
Hotel disponuje restaurací rozdělenou na kuřáckou a nekuřáckou část. Venku je malá terasa, kde se připravuje i venkovní bar. „Je určený spíš pro návštěvníky kempu, kteří si tu mohou dát pivo nebo točenou kofolu,“ informuje nás majitelka hotelu.
Kromě vodních sportů zde milovníci aktivního odpočinku moc příležitostí nemají. V areálu kempu není žádné hřiště ani jiné sportovní zařízení.
Na závěr mluvíme s návštěvníky kempu. Skupinka mladých lidí si zdejší prostředí pochvaluje. „Jezdíme sem často, líbí se nám tu, již jsme si na něj zvykli.“
Celkově kemp působí klidně. To se však může lehce změnit. „Jen počkejte až přijedou vodáci, uvidíte tu změnu,“ směje se majitelka kempu.

Fotogalerii a podrobné informace z hotelu Kormorán najdete ZDE

Na vodáckém tábořišti v Náklí na břehu Sázavy nás místo správce vítají dva mladí návštěvníci.
Správce areálu přichází vždy až na 16. hodinu. Vystačit si tedy musíme jen s informacemi z vyvěšených ceníků a odpovědí kempařů. „Místo se nám líbí, je tu příjemně, ale vadí nám tu velké množství odpadků,“ vypráví dvě slečny u vody. Kemp je doslova součástí města, což se ale stává i výhodou. Do obchodu nebo pizzerie je to jen pár minut chůze. Kromě sociálního zařízení a jedné restaurace není tábořiště nijak vybaveno. Nenacházíme zde žádná sportovní ani dětská hřiště. Kemp je spíše přístavem vodáků na jejich cestách či útočištěm školáků při výletech.

Fotogalerii a podrobné informace z vodáckého tábořiště v Náklí najdete ZDE

Máme veliké štěstí, v Juniorcampu Tobogan nás mile přivitá energická žena, která má areál na starost. Ochotně nás po něm provádí a s doprovodným vyčerpávajícím komentářem nám ukazuje vše, čím kemp disponuje.
Začínáme v restauraci Caravan Clubu, v jejíž prostorách si lze zahrát třeba kulečník nebo posedět na zahrádce. Po cestě areálem mijíme tenisové kurty, minigolfové hřiště i půjčovnu loděk. V ní je možno si zapůjčit dokonce motorový člun. „Není problém si člun najmout, komu již bylo patnáct let, může vyrazit na vodu,“ prozradí správce lodiček.
Zajímají nás chatičky a jejich vybavení. Je nám dovoleno nakouknout dovnitř. Vybavení je skromné, ale naprosto dostačující. Lůžka, stolek a skříň. A sprchy a záchody? Při této zmíňce se naše průvodkyně rozzáří: „Na ty jsme tu pyšní, dokončili jsme jejich rekonstrukci a myslíme, že je návštěvníci ocení, hlavně aby nám je neničili.“
Naše další kroky směřují do restaurace, kde se stravují návštěvníci, kteří si zaplatitli k pobytu i stravu. Ve stejných prostorách tu večer probíhají diskotéky. Jelikož přicházíme v době oběda, oceňujeme kromě krásného prostředí i vůni připravovaných pokrmů.
Na závěr míříme k tobogánu jako k hlavní atrakci. Ve skutečnosti to ale úplně pravda není. „Je plně funkčí, ale doba jeho největší slávy už je pryč,“ uzavírá naše hostitelka.

Fotogalerii, video a podrobné informace z Juniorcampu Tobogan najdete ZDE

Směrové cedule s podobiznou oblíbené večerníčkové postavičky nás neomylně vedou k hnědobílým chatičkám. Přijíždíme do kempu Krakonoš. Loudavým krokem kličkujeme mezi prázdnými chatkami, jen na štěrkové cestě míjíme mladíka, který ji upravuje. Na jeho popud přicházíme získat informace do kanceláře správce areálu. Toho však nezastihujeme.
Jeho mladý zástupce nás však ujistí, že kemp je plně v provozu a přijímá návštěvníky, jen se tu před očekávaným prázdninovým náporem dokončují poslední úpravy.
„Ještě doděláváme bar s grilem u vody, kde bude možno posedět, dát si drink nebo třeba pizzu,“ upřesnil.
Mezitím co kolegyně získává další informace, rozhlížím se po kempu. Chatky jsou řešeny buďto ve dvoupokojovém provedení, kdy v každém pokoji lze obsadit čtyři lůžka nebo si lze objednat chatičku menší. Sprchy a záchody jsou v hlavní budově. Po celé ploše je dostatek odpadkových košů. Mezi chatkami je dost prostoru na různé hry s míčem. Kdo chce, může si zakopat na malém hřišti s brankami.
Láká nás doporučovaný gril s posezením přímo u vody. Lavice dokáží pojmout velké množství lidí. Zatím prázdná pláž poskytuje pohodový přístup k vodě. Čím se může kemp Krakonoš ještě blýsknout? „Počítáme s diskotékami i živou hudbou,“ slibuje mladík ve správcově kanceláři.

Fotogalerii a podrobné informace z kempu Krakonoš najdete ZDE

Horké slunečné počasí nás doprovází při návštěvě Veřejného tábořiště Městských sportovních zařízení Benešov na Nové Živohošti. Kemp se od ostatních zdejších liší tím, že v něm lze stanovat.
K naší radosti tu mají opravdu ochotného a sympatického správce. Jen položíme první otázku, dá se šedovlasý pán do živého vyprávění o rozlehlé louce, která zatím čeká na příjezd stanařů. „Prostor pro stany je keři rozdělen na dvě části, doporučuji proto lidem, aby se rodiny s dětmi usadily jinde než mladí křiklouni,“ směje se.
Pro rekreanty jsou k dispozici nové eurozáchodky, které osobně vyzkouším a ocením jejich kvalitu. Lidé sem jezdí především kvůli příjemnému koupání, což potvrdí pán v černých plavkách: „Jsme z okolí a koupat se sem jezdíme každé léto již několik let.“ Travnatá pláž je široká a bezvadně upravená. Po pár metrech jsou instalovány pytle na odpadky, pláž proto může zůstat stále čistá. Další výhodou jsou stromy, v jejichž stínu se mohou rekreanti vyhnout ostrému slunci.
Komu koupání nestačí, může se zabavit i sportovními činnostmi, třeba volejbalem nebo pingpongem. Děti mají k dispozici prolézačky a pískoviště. Pro načerpání energie tu jsou tři stánky s rychlým občerstvením a chlazeným pivem a limonádou. Po návštěvě kempu věříme slovům správce: „Lidé, kteří tu už jednou byli, se sem rádi vracejí.“


Fotogalerii a podrobné informace z tábořiště Městských sportovních zařízení Benešov najdete ZDE

Na třetí pokus nacházíme travnatý plácek se sedmi chatičkami. Podle cedule schované za křovím se ujišťujeme, že jsme skutečně u chatek Kempkomáru.
V době naší návštěvy není v kempu nikdo ubytován a marně pátráme taky po majiteli. Kemp otvíral až v pátek, a tak nechal na dveřích jedné chatky jen své telefonní číslo.
Kempkomár je jeden z kempů Nové Živohoště, ale jeho poloha není zrovna výhodná. Kemp leží mimo vesnici a do obchodu, restaurace nebo k vodě to je odtud pár minut svižné chůze.
Chatky ani vybavení novotou dvakrát nezáří. Oprýskaný pingpongový stůl, zrezlé houpačky a prolézačky pro děti mají už hodně za sebou. Pohledem do jedné z chatek zjišťujeme, že jsou vybaveny čtyřmi lůžky, stolkem a židlemi. Jak nám sdělil majitel, jejich součástí je i kuchyňka s konvicí, ledničkou, vařičem a nádobím.
Izolovanost kempu a jeho poloha přímo u lesa může vyhovovat milovníkům přírody a klidného odpočinku. Hřiště není rozlišitelné od okolí a kemp se svažuje směrem dolů, čímž se minimalizuje možnost sportovního vyžití.
Večery se zde tím pádem dají trávit na chatkách nebo u ohniště s lavičkami v horní části kempu.
Potěšující zprávou je, že si s sebou do Kempkomára můžete vzít svého zvířecího přítele a ubytovat ho zde zdarma.

Fotogalerii a podrobné informace z Kempkomára najdete ZDE

Až na místě zjíšťujeme, do kterého kempu jsme to vlastně přijeli. Areál je celý v přestavbě a práce v něm v plném proudu. Vidíme malé bagry, spousty dělníků i stavebního materiálu. Bývalý Kemp U Kapitána koupila zahraniční společnost a ubytování bude lidem poskytovat pod jménem Živohošť Park Village.
Jsme velice překvapeni při zjištění, že areál bude rekreantům k dispozici již během několika dní, práce zde je totiž opravdu ještě dost. Chatky jsou již ale připraveny skvěle. Ochotná slečna nám po prvních rozpacích umožňuje nahlédnout do jedné z nich. Vidíme nové postele, skříň a bezvadnou koupelnu. Obdobně to vypadá ve všech chatičkách, tvrdí. Ubytování je různě velké, pro dvě až čtyři osoby.
Pro náročnější hosty jsou určeny dva apartmány. Ty disponují kromě rozlehlé místnosti i kuchyňkou a terasou.
Hostům bude sloužit restaurace, pro nejmenší je určeno dětské hřiště s pískovištěm a prolézačkami. Přístup k vodě je příjemný. Návštěvníci budou moci užívat cestiček se zámkovou dlažbou. Třeba když zamíří k ohništi nebo volejbalovému hřišti.
Živohošť Park Village disponuje i ubytovacími prostory s bezbariérovým přístupem. Handicapovaní lidé se proto nemusí bát do kempu vyrazit.
Pobyt v kempu je příjemný i v těch nejteplejších dnech díky stínu z dostatečného počtu stromů.

Fotogalerii a podrobné informace z Živohošť Park Village najdete ZDE

Nová Rabyně. Kempem nás provádí slovenský provozovatel. Věnuje nám svůj čas a trpělivě vše ukazuje a vysvětluje. Mluví skromně, výrazněji se pochlubí jen se svou půjčovnou loděk. „Myslím, že se lidem líbí udělat si hodinový výlet po vodě,“ míní. Výlet nabídne i nám, ale raději volíme prohlídku ostatních možností.
Můžeme si třeba zahrát plážový volejbal, pingpong nebo se klasicky rozvalit na travnaté pláži. „Tu sekám každých 14 dní,“ poukáže na svou pečlivost.
Pohledem napříč pláže zjišťujeme, že zde mají převahu mladší lidé, kteří se sem přijeli především vykoupat.


Fotogalerii, video a podrobné informace z Autocampu Nová Rabyně najdete ZDE

Vojenská zotavovna Měřín. Neohroženě se blížíme k vrátnici areálu ve víře, že nebude problém dostat se za ní. Je to ale trochu jinak. „Aby se závora zvedla, musí vždy někdo zaplatit padesát korun,“ vrčí místní vrátný. Nemá radost ani z toho, když do areálu vstupujeme pěšky.
V něm postupujeme cestičkou, kterou lemují stromy a z obou stran je travnatý plácek posázen chatkami. Cestička nás zavádí k hotýlku, který je také jednou z variant ubytování.
Za hotelem se nachází přímo sportovní komplex. Na pěti tenisových kurtech zrovna probíhá turnaj. Jsou tu hřiště na nohejbal, volejbal a tři na plážový volejbal.
K vodě je to dalších pár kroků. Návštěvníci však můžou zvolit koupání v aquaparku, jenž je také součastí areálu. Ten kromě jiného disponuje i tělocvičnou, bowlingem, půjčovnou kol či loděk.
Řešení chatek je praktické s počtem lůžek od dvou do šesti. „Chatičky jsou kompletně vybavené s kuchyňkou a sociálním zařízením,“ prozradí recepční v hotelu. Lidé zde mohou zaparkovat i se svým karavenem.
Možnost občerstvení je zde komfortní. Tři restaurace nabízí pestrou nabídku. U parkoviště blízko vrátnice je i malý obchůdek s potravinami, který nabízí i denní tisk.

Fotogalerii, video a podrobné informace z vojenské zotavovny Měřín najdete ZDE

Lesík u vody, kde mezi stromy nacházíme několik stanů a karavanů. To je kemp Nebřich.
Tábořiště bez problémů najde zřejmě jen ten, kdo tu již někdy byl. Značení cesty ke kempu není ideální.
Nakonec přeci jen přijíždíme na klidné místo, ve kterém naši přítomnost zaregistrují všichni přítomní rekreanti. Zase tolik jich tu ale není. Zdá se, že samota je právě hlavní důvod, proč si lidé volí toto tábořiště.
„Jezdím sem už deset let a vyhovuje mi zdejší klid, hlavně jako rybář to ocením,“ povídá starší pán, který si právě připravuje své rybářské náčiní. Přístup k vodě je zde výborný, na své si přijdou jak rybáři, tak plavci.
Zálesáci a milovníci přírody si zde libují, jiní návštěvníci by ovšem byli asi zklamaní. Tábořiště je jen prostor na kraji lesa bez sportovního zařízení nebo kiosku. Pouze u příjezdové cesty se nachází plechová budka se záchodky a umyvadly s pitnou vodou. S tábořištěm však sousedí hotel Hladina, kde je možné navštívit restauraci. Bez veškerého zařízení má tábořiště Nebřich své kouzlo a jak tvrdí starší pán, lidé se do kempu rádi vracejí.

Fotogalerii a podrobné informace z lesního tábořiště Nebřich najdete ZDE

Je krásné počasí, slunce hřeje a my ze silnice sjíždíme na bezvadně upravenou travnatou plochu u rozlehlého rybníku blízko Čechtic.
Místo očekávaných davů lačnících po osvěžení tu však nacházíme jen pár místních zaměstnanců. „Měli jste přijet odpoledne, to sem příchází více lidí, koupání je zde velmi populární“, ujasňuje nám situaci paní Hlaváčková, dcera majitelů.
Je velice ochotná, s úsměvem odpovídá na všechny naše dotazy. Když navíc zjistí, že jsme zklamaní z toho, že se v rybníce nikdo nekoupe, sama se v něm osvěží. Při té příležitosti nám povypráví o možnosti půjčení loďky i o tom, že Valcha je mezi rybáři velmi oblíbená.
Ale nejen mezi nimi. To sami zjistíme za okamžik, když narazíme na dvojici starších manželů. Jde o turisty z Německa, kteří si zde zaparkovli svůj karavan. Není divu, poloha Valchy u silnice je výhodná, nelze ji přehlédnout.
Co nejen jim kemp může nabídnout? Přijemné posezení s malým kioskem, upravené prostory pro stany, případně karavany, koupání a především možnost komfortně si zarybařit.
„Jezdíme sem často, ale spíše se jen rozvalit u vody nebo se projet na lodičce,“ vypráví Vendula z Čechtic. „Pro stanování a rybaření je to tady ale bezvadný,“ dodává.

Fotogalerii a podrobné informace z Rybářského a sportovního zařízení Valcha najdete ZDE

Nejprve projedeme městem dvakrát z jednoho konce na druhý než zaregistrujeme směrovou tabuli na Budín. Penzion po chvíli nacházíme a rovnou se setkáváme s majitelem objektu.
Dovoluje nám zaparkovat na plácku za branou, kde si mohou auto zanechat i návštěvníci. Ti však narozdíl od nás musí zaplatit jednotnou taxu sto korun, nezávisle na délce svého pobytu.
Prohídku zahajujeme procházkou k řece, u jejíž břehů je plácek určený ke stanování. „Vodáky tu ale nechci, dokáží udělat takový nepořádek a kravál, že s nimi už nechci nic mít,“ kroutí hlavou náš průvodce.
U vody je ale jiná zajímavost na kterou nás upozorní. Jsou to sprchy se solárním ohřevem vody. „Samozřejmě to není žádný luxus, ale takhle v létě to bohatě stačí,“ přemítá.
Budova hotelu pak poskytuje komfortnější pobyt, v jejích prostorách je i společenská a konferenční místnost, samozřejmě i restaurace s kulečníkem a terasou. „Připravujeme studenou kuchyni, na požádání návštěvníku uděláme i snídani,“ upozorní majtelka.

Fotogalerii a podrobné informace z kempu Budín na Sázavě najdete ZDE

Rozlehlá louka a pohled na Sázavský klášter - to jsou dva nejvýraznější rysy kempu Pod Vrbou. Ačkoliv ostatní kempy zatím zejí prázdnotou, tento už krášlí barevné stany prvních návštěvníků. „Není tu téměř nic, ale to prostředí stojí za to,“ říká s úsměvem jeden z vodáků, které přímo na místo přinesl proud řeky.
Právě pro vodáky je kemp jako stvořený a většina z nich tu na svých cestách alespoň na jednu noc zakotví. O místo, kam postavit stan, není v kempu nouze. Vždyť tam složily hlavy tisíce návštěvníků Sázavafestu. Ovšem se záchodky pro tolik lidí už je to horší. Zkušený zálesák v tom nevidí problém, a kdo si potrpí na luxus, ať přijede v karavanu.
Pro hladové návštěvníky kempu ochotná obsluha kiosku vždy připraví něco rychlého na zub. Hranolky, klobásu s chlebem nebo bramboráky pak doporučujeme zapít točeným pivem. Posedět s takovýmto obědem se dá na dřevěných lavicích skrytých pod plátěnou střechou nebo korunami stromů.
Nejhezčí část kempu se ale nachází až za kioskem. U malého rybníčku s kachničkami si jistě každý dobře odpočine.

Fotogalerii a podrobné informace z kempu Pod Vrbou najdete ZDE

Malý kousek za obcí Chocerady, pár minut jízdy cestou podél řeky, leží klub Lávka. V době našeho příjezdu bohužel liduprázdný. Trávník je však posekaný a prolézačky natřené – majitelé jsou pečlivě připraveni na budoucí nápor hostů.
Areál nabízí prostor pro mnohé aktivity. Na první pohled zaujme bazén s čistou, jasně modrou vodou. Vedle něj se nachází hřiště s antukovým povrchem, vhodné pro tenis i nohejbal. Děti by jistě využily prolézačeky, houpačky i kolotoč a na travnatém prostoru by se člověk hravě zabavil i jinak, od badmintonu a petangu až po piknik na dece.
K řece je to navíc jen pár kroků přes louku. Koupání nebo projížďka loďkou se nabízí samo. Na louce jsou dokonce i branky. Stačí jen popadnout míč, nazout kopačky a vyrazit za hrou.
Ubytovat se každý může v penzionu, chatkách nebo ve svém stanu. Toalety a sprchy mu pak poslouží v hlavní budově. V ní nalézáme i pingpongový stůl a kulečník. Zábava, například na deštivé večery, je zaručena.
Když je hezky, mají návštěvníci možnost posedět na terase nebo přímo na zahradě. Mlsným jazykům bezpochyby neunikne venkovní gril ani pochoutky, které nabízí.

Fotogalerii a podrobné informace z klubu Lávka najdete ZDE

Na terase vedle restaurace Areálu Vaníček sedí skupinka lidí, u sloupu leží přivázaný pes, který při našem příchodu našpicuje uši a zavrčením upozorní na svou přítomnost.
Opatrně kolem něho projdeme do hlavní budovy, v níž se nachází moderně zařízený bar. Jeho chladné prostředí nám přijde k duhu. Stejně tak i točená kofola, která nás dokonale osvěží. „Večer tu míváme živo. Posedět a napít se s přáteli sem přichází hodně lidí z Chocerad,“ říká mladá barmanka a opatrně točí další pivo. „Jídla tu ale nevaříme. Návštěvník si může večer předem objednat jen snídani a občas se dělají jídla na venkovním grilu.“
Slečny se pohotově ptáme i na vše, co se týče provozu. Podrobně vše vypoví, ale přesto nás raději odkáže na provozovatelku areálu, která na naše přání ochotně popíše vybavení chatek.
Mezitím se několik lidí zvedá a vyráží k řece. Voda není nejčistší, nicméně v parném letním dni přijde vhod. To potvrdí i mladší muž, který se do ní chystá.
Na letní večery je pro návštěvníky kempu připraveno příjemné zpestření. „Máme tu projektor a budeme promítat letní olympiádu,“ usmívá se správkyně kempu a všechny fanoušky vrcholového sportu ujišťuje, že o nejdůležitější okamžiky určitě nepřijdou.


Fotogalerii a podrobné informace z Areálu Vaníček najdete ZDE

Jen malý kousek od známého zámku arcivévody Františka Ferdinanda d'Este čeká na své návštěvníky turistický komplex Konopiště Caravan Camp. Hostům nabízí kromě ubytování v bungalovech a stanech i spoustu aktivit pro volný čas.
Pro sportovce jsou k dispozici tenisové kurty, minigolf nebo fitness centrum se saunou a solárním studiem. V horkém počasí může každý k osvěžení využít bazén. U něho se nás velmi ochotně ujímá zástupce firmy, která má nyní areál pod svou správou.
Nejprve nám ukazuje místa na kempování. „Plácky pro stany a karavany jsou odděleny živým plotem, což zajišťuje dostatečné soukromí,“ říká. Také nás upozorní na větší prostornou budovu. „Tam kempaři najdou vše potřebné, vybavenou kuchyňku, pračku a sprchy.“

Lidé ubytovaní v bungalovech mají sociální zařízení přímo na pokoji. Další výhodou je, že k ceně se jim započítává i bohatá snídaně u švédských stolů. „Pokoje jsou dvoulůžkové, ale pokud si někdo přeje ubytování pro celou rodinu, dáme mu pokoje průchozí,“ vysvětluje mladá slečna v recepci.
O jídlo si návštěvníci kempu starosti dělat nemusejí. U bazénu se mohou občerstvit u snack baru, ráno je pro ně připravena prodejna některých potravin a obědy si jistě všichni vychutnají ve stylově zařízené restauraci Stodola.

Fotogalerii, video a podrobné informace z Konopiště Caravan Camp najdete ZDE

ONDŘEJ POLIVKA, KRISTÝNA KNÖDLOVÁ

KEMPY Z CELÝCH STŘEDNÍCH ČECH NAJDETE ZDE

Vážení čtenáři, na Vaši žádost jsme pro Vás v Benešovském deníku připravili reportáže z kempů v regionu. Proto od čtvrtka začneme každý den zveřejňovat podrobnou sondu do každého z kempů. Vám, čtenářům, tak nabídneme pohled do míst, která si mnozí z Vás zvolí za místo svého dovolenkového či prázdninového odpočinku. Ukážeme Vám, co Vás v kempech čeká, co tam najdete a třeba také to, co tam nenajdete. To není všechno! Po představení kempů Vám nabídneme i pohled k sousedům, do okolních regionů. Na Berounsko, Kutnohorsko, Příbramsko a do dalších regionů. Zároveň Vás všechny žádáme a prosíme, abyste nám posílali tipy, kde lze strávit příjemnou dovolenou. Zasílejte nám fotografie z kempů, které jste navštívili, postřehy, zajímavosti.

Již teď můžete hlasovat v anketě vpravo od článku