Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13 (triskaidekafobie)

Podle křesťanů byl pátek dnem smůly a neštěstí. Raní křesťané tvrdili, že právě 13. dne v měsíci na velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus, při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.

Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Pátek třináctého - pověra nebo skutečnost?

Letošní první pátek 13. 4. už máme naštěstí za sebou. Ten druhý však probíhá právě tento týden. Málokteré datum vyvolá takovou vlnu emocí jako právě toto. Po staletí je toto datum spojováno s neštěstím. Je pátek třináctého skutečně nešťastný den, nebo si to všechno vymysleli důvěřiví lidé a celý mnohdy proklínaný den patří do říše pověr? Ne nadarmo se přece říká „na každém šprochu pravdy trochu"…

(zdroj: wikipedie)