Další občerstvení je dále nahoru po silnici, říká se mu „Na Vyhlídce“. Nechybí tu také autokemp, kde je možné stanovat nebo parkovat s obytným přívěsem. Autokemp jsem loni krátkodobě využil.

Co mě však vadí a dnes mě přimělo napsat tento článek je to, v jakém stavu je celý rozlehlý rekreační areál, jak je opuštěn, devastován a jeho část slouží pouze jako zdroj příjmů několika osob. Dorazila mě sobotní událost, kdy jsem byl vyzván, abych zaplatil 50 Kč za vjezd do rozbitého areálu. Odmítl jsem a důvod jsem uvedl zdejšímu „výběrčímu parkovacího poplatku“.

Padesátikorunu rád obětuji, ale ne za parkování na nehlídané cestě v opuštěném areálu vedle vybrakované pouliční lampy. Řekl jsem, co si o majiteli myslím, a zaparkoval jsem své vozidlo u hlavní silnice hned vedle zpoplatněné cesty, kde vozidlo také nebylo hlídané, avšak ušetřil jsem 50 Kč.

Pro představu, na Rabyni se jedná o rekreační areál s mnoha budovami pro ubytování, pláží u řeky a velkou hlavní budovou, kde byla velká letní terasa k posezení, sál a možnost bohatého občerstvení. Jezdili sem na rekreaci také příslušníci SNB, později Policie ČR. V minulosti krásné místo, ale komu patřil areál a patří dnes? To je velmi zajímavé, až legrační!

Rekreační areál Nová Rabyně.Zdroj: Petr Ptáček

Momentálně areál patří podnikateli Luďku Fabingerovi, který podle informací ze zpravodajského serveru iDnes ze 17. dubna 2018, majetek získal nelegálně v zinscenované dražbě. Předchozím majitelem byl od roku 1991 Petr Smetka! Ano, ten Petr Smetka, zakladatel H-systemu. Petr Smetka evidentně dobře „nakupoval“. Jenže vše se nějak zvrtlo, historii H-systemu už většina z nás zná.

Nová Rabyně však stále chátrá dále, místo toho, aby sloužila svému účelu. Nejhůře podle mého průzkumu vypadá hlavní budova. V Nové Rabyni nefunguje ani původní pouliční osvětlení. Soustava pouličního osvětlení je vyrabována a rozbita už mnoho let. Když jdete pozdě večer na autobus, máte smůlu. Osvětlení je pouze v kempu a u silnice „mžourají“ asi 3 lampy. Areál pohlcuje vegetace. Využitelnost je jen nepatrná, v létě je dispozici jen část u řeky.

Za skoro 20 let soudy nebyly schopny kauzu Rabyně a souvisejícího H-systemu dořešit. Areál bude zřejmě i nadále opuštěn a devastován a sloužit jako „letní parkoviště“ a kemp.

Petr Ptáček