Taky se občas neudržím, ale když se to stane, zastydím se. To když vyřknu nahlas: „Ti Rusáci!“ Protože Rusákem je nejen agresor Vladimir Putin, jeho generálové, kteří okupovali ukrajinský Krym, a jejich předchůdci, kteří okupovali Československo a zničili mým rodičům život a poškodili i ten můj. Ti v srpnu 1968 byli navíc sověti.

Rusákem, Rusem byl i „ruský Havel“ Andrej Sacharov, vědec a disident, který se dožil perestrojky i sametové revoluce, ale pak v prosinci 1989 zemřel. Lidé jako Sacharov chtěli pro Rusy stejná lidská a občanská práva, jako dnes máme my, kteří máme štěstí, že žijeme ve svobodném světě.

Sacharovova cena je dnes asi nejvýznamnější ocenění za obranu lidských práv, které se uděluje. Ve středu bude Evropským parlamentem udělena Rusovi Alexeji Navalnému.

Opozičníkovi, kterého Putin poté, co se ho pokusil zlikvidovat pomocí agentů s jedem, poslal na roky do vězení. Hlavní důvod byl ten, že Navalnyj a jeho spolupracovníci shromáždili důkazy a ukázali, že lidé v čele Ruska jsou zločinecká korupční skupina oligarchů okrádající Rusko, jež ovládají.

Evropská cena je připomenutím, že tu jsou i Rusové jako Navalnyj. Rusové, kteří si zaslouží obdiv a úctu.