Vylepšování služeb sice obecně slouží k lepšímu životu, ale neplatí to bezvýhradně. Tak jako všechno to může mít dvě strany mince. Na jedné z nich pokrok pomáhá určité skupině lidí, na té druhé však, když už přímo neškodí, neprospívá.

Tak se to nyní jeví v Benešově. Zanedlouho už nebudou muset místní lidé ani ti, kteří tam přijíždějí, obcházet při cestě do Konopiště „půlku“ města. Začne jim sloužit „myší díra“, která zkrátí cestu o téměř půl kilometru.

Podchod pod železnicí už sice stojí, buduje se ale jeho další část. Tu základní, která přiváděla cestující od pokladen k vlakům, se podařilo nejdříve protáhnout směrem k centru. Zvýšila se tím bezpečnost chodců, kteří už se nemusí „vrhat“ pod kola aut v Nádražní ulici. A lidé díky tomu měli nakročeno k utrácení ve městě. V současné době se „kutá“ cesta pod kolejemi směrem od centra, ke Konopišti.

I tohle dílo se řadí k těm, jejichž cílem je zatraktivnit město a přivést tam další turisty. A peníze do městské kasy. Prodloužení podchodu je ovšem odvádí dále od krámků, jídelen nebo občerstvení. Z toho také vyplývá, že turisté o centrum Benešova zavadí ještě méně než dosud.

Podobné obavy nastaly už před několika lety v době, kdy na scénu přijel turistický ekovláček. Ten pro jistotu ty turisty, kteří se dostali až do středu Benešova a utráceli tam své peníze, odvezl pěkně za město. Zda po obědě v konopišťských restauracích měli ještě chuť se do Benešova vrátit, nebo zamířili rovnou domů, není jasné. Spíš bych si ale tipl, že platí varianta B.

Ze situace mohou mít radost škarohlídi, kteří místním živnostníkům ze zásady vydělat nedají a raději posilují konta řetězců. Taková radost však není vůbec na místě. Nejen pro živnostníky, ale ani pro škarohlídy. I oni chtějí, aby město v zimě sypalo silnice a celý rok vyváželo odpadkové koše, aby lampy v jejich ulici svítily.

Na to všechno si ale musí město vydělat. Dělá to i prostřednictvím daní od živnostníků. A ty se vypočítávají, jak známo, z jejich příjmů. Dva roky jim je škrtí covid a další odliv turistů jim vůbec nepomůže.