ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Podle těchto dat v součtu za březen a první aprílový týden ubylo, proti stejnému období loňska, téměř padesát karambolů. Z policejní zprávy můžeme však vyčíst i to, že se na silnicích chováme mnohem ohleduplněji. Třeba i tak si lze vysvětlit, že šoféři spáchali méně dopravních přestupků.

V uvedeném období policisté neukázněným řidičům rozdali pouze pětaosmdesát pokut. To je proti stejně dlouhému časovému úseku až neuvěřitelné polepšení. Loni totiž do rozpočtu státu přispělo ze své peněženky hned 336 jezdců. Jenže i tento optimistický údaj může mít a nejspíš i má svou odvrácenou stranu. A ta říká, že radikální snížení počtu sankcí nemá na svědomí inteligence mužů a žen za volantem.

Za statistický veleskok může vláda. Jejích nařízení a opatření se podržel i policejní prezident. Ten doporučil kolegům na ulicích, tedy těm v první linii, aby se chovali přesně podle toho, jak vláda řekla. Konkrétně nejvyšší policista doporučil - „minimalizaci kontaktů příslušníků Policie České republiky s občany v jinak obvyklé činnosti, jako jsou například silniční kontroly.“

Jak tohle doporučení vnímám já? Že policisté méně kontrolují. A tím také každému, kdo jezdí a dodržuje byť jen základní pravidla, hrozí větší nebezpečí. Od blbů, kteří si neodpustili skleničku nebo si před jízdou šlehli a minimalizovaná síť policejních kontrol je nezachytila.