V televizi, rádiích i novinách se dennodenně dozvídáme, že ten či onen vrcholný politik, tedy člověk, který má být ostatním vzorem, má co do činění se zákony nebo vládními nařízeními, které nedodržuje a vysmívá se jim. A neodstoupí, a neodstoupí. Tak proč by se jimi měl řídit docela obyčejný člověk?

Možná právě do prolétlo hlavou třem řidičům, kteří první listopadové pondělí s klidem gentlemana usedli za volat automobilu. Ani jeden z nich neměl řidičský průkaz, což potvrdily kontroly policejních hlídek z Benešova, Čerčan a Votic. Řidiči nebyli jen obyčejní zapomnětlivci. Bylo to jinak. Měli papíry v čistírně, jak se hezky česky říká.

Policejní hlídky odvedly svou práci skvěle, když odhalily šoféry, kteří na silnici neměli co dělat. Ale nanejvýš znepokojující je, že dva ze tří uvedených jezdců byli před inkriminovanou listopadovou kontrolou načapaní policisty už celkem čtyřikrát (každý). A čtyřikrát jim úřad nebo soud ježdění zakázal. Přesto jezdili dál.

Teď ti dva mají každý už pátý škraloup. A je otázka, kolik jich ještě budou mít, než se stane něco horšího? Tahle otázka vychází z toho, že na silnici každý den umírají lidé a další jsou mrzačeni těmi, kteří se ve svém jízdním pruhu neudrží, protože jejich jednání ovlivňuje alkohol či drogy.

Oba zmiňovaní řidiči už měli být dávno eliminováni od běžné populace. Jak? Přece rozhodnutím soudu. Pomoci by mohla další zákonná možnost. Policisté mohou pachateli zabavit prostředek, který pro porušování zákona používá. Nestalo se tak ani napodruhé, napotřetí, napočtvrté a ani teď popáté. Policisté jen zakázali další jízdu. Proto je potřeba apelovat na soudy, policii, případně na přitvrzení zákonů.