Máte? „Vedeme je, ale nevím jistě, jestli jsou na skladě; zkuste se podívat do oddělení drogerie,“ zní opatrná odpověď. Která už předem dává tušit, co přesně se v regálu asi dá najít. A také ano; překvapení se nekoná. Ještě ve středu večer se Deník přesvědčil, jak jsou karty kolem respirátorů rozdány. Když je nemá obchodník, vezměte to na vědomí. Problém s dodávkou, napíše se na regál ve středu večer. Když ho ve čtvrtek ráno nebude mít zákazník, problém to bude: porušení vládního nařízení. Asi sotva by pomohlo nějaké vysvětlení vyvěšené přes nezahalený obličej.

Byť policie dopředu oznámila, že v této věci nehodlá být hysterická a soustředí se zejména na zjevné a úmyslné porušování aktuálních nařízení, obyčejný člověk je v poněkud choulostivé pozici: má mít něco, co úplně snadno nekoupí. Ano, doba se vrací: opět se nenakupuje, znovu se shání. A když se nesežene? Náhradou mohou být dvě profesionálně vyrobené roušky navrstvené přes sebe. Ty k mání jsou. Ovšem: dovedete si představit, jak byste se ještě včera smáli, pokud byste potkali člověka se zdvojenou rouškou?

Mimochodem: návštěva obchodu kvůli respirátorům přinesla zajímavou vzpomínku. V předvánočním čase (nebo k tomu snad docházelo o něco dřív?) bylo na stejném místě možno zaznamenat několik hádek kvůli dostatečným odstupům v každé frontě před pokladnou. Dnes už, zdá se, rozestupy nikoho netrápí. Stejně jako potkáte už jen hodně málo lidí s chirurgickými rukavicemi…

A to jste slyšeli, že nákazová situace je vůbec nejhorší za poslední rok?