Po osmi letech „vymysleli“ benešovští voliči pěknou zápletku. Stejně jako tehdy zasedne v zastupitelstvu 27 lidí.

V roce 2014 měla vítězná Volba pro město Benešov (VPMB) křehkou většinu jediného hlasu a v zádech pátou kolonu. Ta „zaúřadovala“ v lednu 2016. Samozvané vedení města sestavené ze zástupců ANO a ČSSD s podporou KSČM a přeběhlíků mimo jiného snížilo počet zastupitelů pro období 2018 až 2022 na třiadvacet. Jenže při volbách v roce 2018 voliči zradu neodpouštěli. ČSSD přisoudili jediný mandát a ANO tři. Vítězná VPMB brala 11.

Od té doby uplynuly čtyři roky. „Benešovský svět“ jde sice dál, ale podle výsledků voleb se zdá, že se spíš vrací do situace, která tu už byla. Znovu se sejde 27 zastupitelů. A opět vyhrála VPMB, i když ne s takovou převahou. Jejích sedm křesel znamená pouze o dvě více, než má hnutí ANO 2011 a také nováčci z kandidátky Benešov pro život.

Kdo s kým tentokrát sestaví vládní koalici? To je přes to všechno nejspíš zcela jasné. VPMB se domluví s ODS, Spolu pro Benešov s podporou Starostů a Piráty. Jako naposledy. Tím by koalice měla získat převahu v poměru 15:12. Ovšem jedním z členů koaličního týmu bude i zastupitel, který seděl v posledním volebním období na židli opuštěné hned po volbách starostou z opoziční ČSSD. Na místě je proto otázka: vydrží koalice, nebo se převaha zvrtne do poměru 14:13 či ještě dál?