Hned úvodní čtyři zápasy na šampionátu se neskutečně protáhly. Rozhodčí nastavili dohromady přes jednu hodinu. Téměř polovinu z téhle porce si ukrojil zápas Anglie s Íránem. A další den přišla opět pořádná nálož nastavených minut.

Utkání mezi Anglií a Íránem ovlivnilo zranění íránského brankáře Alírezá Baíranvánda, který se srazil hlavou se spoluhráčem a zlomil si nos. Kvůli dlouhému ošetřování, po kterém gólman opustil hřiště na nosítkách, přidal rozhodčí v první půli 14 minut. Ve druhé půli zase utrpěl otřes mozku anglický zadák Harry Maguire a i kvůli tomu se na konci duelu nastavilo 13 minut. Íránec Mehdi Taremi se tak mohl radovat z gólu ve 103. minutě zápasu.

Zraněný íránský gólman Alírezá Baíranvánd
Motal se, tekla mu krev. Vystřídat ale nechtěl. To je snad vtip, divil se soupeř

A stejný obrázek se opakoval v dalších zápasech. V souboji Argentiny se Saúdskou Arábií se druhá půle protáhla o 14 minut. Ani dlouhé nastavení však nestačilo Messimu a spol. k odvrácení nečekané porážky.

Šéf komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina už před turnajem avizoval, že rozhodčí budou nastavenými minutami kompenzovat čas, kdy se kvůli ošetřování nebo střídání nehrálo. A sudí v Kataru se jeho instrukcemi řídí do puntíku.

Ukrojený čas se musí kompenzovat

„Chceme se vyhnout zápasům, kde se efektivně využije jen něco přes 40 minut z hrací doby. Takže čas, který zabere střídání, penalty, ošetření, oslavy a VAR, se musí kompenzovat. Pokud chcete víc aktivního času, musíme být připraveni na takovou délku nastaveného času,“ vysvětil bývalý uznávaný sudí.

„Řekli jsme všem, aby nebyli překvapení, když uvidí čtvrtého rozhodčího zvedat elektronickou tabuli s velkým číslem šest, sedm nebo osm minut,“ zdůraznil Collina. „Přemýšlejte o tom: Pokud máte tři góly za poločas, pravděpodobně ztratíte celkem čtyři nebo pět minut na oslavy a restart hry.“

V utkání Anglie - Írán rozhodčí nastavil téměř půlhodinu:

Zdroj: Youtube

Rozhodčí zároveň musí rozlišovat mezi oslavami gólů a záměrným zdržováním. O délce nastavení už ale nerozhoduje sám hlavní sudí. Hlídat ztracený čas je úkolem čtvrtého sudího, který se pohybuje mezi lavičkami. Jeden z členů početného týmu VAR pak sleduje čas "ukradený" přezkoumáváním videa.

„Tohle je lepší systém než v minulosti, kdy záleželo na hlavním rozhodčím, aby určil počet nastavených minut nebo předstíral, že rozhoduje. Přitom ve skutečnosti je to už dlouho práce čtvrtého rozhodčího. Rozhodčí na hřišti je prostě příliš zaneprázdněn,“ vysvětlil Collina v rozhovoru pro ESPN.

Patrik Schick v utkání se Skotskem
Schick proti Messimu? Co by bylo, kdyby Češi hráli na MS, a proč je Polsko lepší

Rozhodcovský sbor, to je na mistrovství světa pořádná mašinérie. Collina má v Katartu pod palcem 36 rozhodčích, 69 asistentů a 24 videorozhodčí. Jedenáct z nich pochází z Evropy, sedm z Jižní Ameriky, po šesti zástupcích je z Asie a Afriky, pět „mužů v černém“ je ze Severní Ameriky a jeden z Oceánie.

Mimochodem, mezi 139 rozhodčími, kteří byli společně ve stejném hotelu, je poprvé v historii šest žen. „Všechny mají zkušenosti s mužským fotbalem, nejen doma, ale i na mezinárodní úrovni. Je to velká zpráva. Ale byl bych rád, kdyby to nebyla novinka a prostě s nimi jednali jako se šesti členy týmu rozhodčích pro MS. Nic víc,“ dodal Collina.