Čtvrtfinálové menu zahájí utkání Brazílie s Chorvatskem. Zatímco Titeho družina se v osmifinále fotbalem doslova bavila a hladce proklouzla po výhře 4:1 nad Jižní Koreou, balkánský zástupce se proti Japonsku nadřel a postoupil po penaltách.

„Páteční zápas bude jiný než všechny naše předchozí na turnaji, protože Brazilci rádi hrají fotbal. Když se na to podíváme realisticky, tak Brazílie má nejlepší tým na šampionátu. Má tak skvělé hráče, až z toho jde strach. Čeká nás velký test,“ říká chorvatský trenér Zlatko Dalič, jenž dovedl své svěřence na předchozím šampionátu v Rusku ke stříbru.

Velmi podceňovaný je na šampionátu v Kataru tým Nizozemců. Ovšem z jejich bilance jde strach – „Oranje“ neprohráli devatenáct zápasů v řadě. Poslední, komu se povedlo tento tým porazit, byla v osmifinále loňského Eura česká reprezentace.

Argentinu táhne Lionel Messi. Jeden z nejlepších fotbalistů historie má v Kataru na svém kontě tři branky a asistenci, drtivá většina akcí nese jeho podpis. „Jde o jednoho z nejlepších hráčů všech dob. Je to pocta proti němu hrát,“ těší se na vzájemný duel nizozemský kapitán Virgil van Dijk.

Fotbalová klasika 

Sobotní večer nabídne fotbalovou klasiku mezi Anglií a Francií. K ostrovnímu celku znovu přicestoval po rodinných trablích Raheem Sterling, jenž posílí už tak velmi nebezpečný útok Anglie. Na druhé straně je největší hvězdou turnaje Kylian Mbappé, který má na kontě pět branek a dvě asistence.

„Zápas není Anglie versus Mbappé, je to Anglie versus Francie. I když respektujeme, že to je dobrý hráč a aktuálně má dobrou formu,“ varuje obránce Anglie Kyle Walker.

Jako poslední zbývá zápas Portugalska s Marokem. Cristiano Ronaldo chyběl v osmifinále v základní sestavě, jeho náhradník Goncalo Ramos se blýskl hattrickem, Maročané se tak musí připravit na řadu nepříjemných útočných variant. Maroko se při šesté účasti na MS probojovalo mezi nejlepších 16 týmů teprve podruhé, letos dokázalo poprvé v historii postoupit dál.

Africký celek bude spoléhat na nadšení, řada ostatní fanoušků na konec pohádky – podle řady průzkumů je totiž nejžádanější finále Argentina – Portugalsko. Tedy souboj Messi vs. Ronaldo. A co sázkaři? Kurz na celkové vítězství Brazílie se pohybuje pod 3:1. Druhým favoritem jsou obhájci titulu Francouzi (5:1) a za nimi trojice Argentina, Portugalsko a Anglie (převážně 7:1).