„Tohle bylo už moje druhé těhotenství, ale myslím si, že bylo stejné jako u Pavlíka. S ním jsem přibrala třináct kilogramů, s dcerou pouze osm," zavzpomínala na dobu, kdy čítala rodina Pavla Fraňka staršího pouze tři členy.

„Jo a ještě v jednom se těhotenství s Vaneskou mírně lišilo. Zatímco s Pavlíkem mi bylo jedno, kdy se najím nebo napiji, s Vaneskou jsem se musela tak do třetího, čtvrtého měsíce ráno nasnídat a potom každou hodinu alespoň něco malého sníst a vypít. Jinak by mi bylo špatně," doplnila rozdíly v jednotlivých těhotenstvích usměvavá Lucie.

Mírné nuance našla dvojnásobná maminka i na porodu. S Pavlíkem musela do porodnice, oproti plánovanému termínu porodu o týden dřív, Vanesku naopak týden přenášela. Ta šla na svět nakonec poměrně rychlým tempem, o to ale s intenzivnějšími porodními bolestmi.

„U Pavlíka přicházely bolesti pozvolna, takže nebyly až tak nesnesitelné," poznamenala mladá žena.

Velkou oporou byl Lucii při obou porodech Pavel. Ten byl také první, kdo si mohl jak Pavlíka, tak nyní i malou Vanesku pochovat.

„My jsme nevěděli, co se nám narodí. Chtěli jsme si to nechat jako překvapení. Mně to bylo jedno, jestli to bude další syn nebo dcera. Pro mě bylo nejdůležitější, aby byl prcek i Lucka v pořádku. Ale přítelkyně si holčičku moc přála. Takže ta byla hrozně moc šťastná, jelikož se jí splnil sen," vložil se do hovoru taťka Pavel.

Šťastný byl i malý Pavlík. Ten si sice původně přál brášku, jen co ale sestřičku uviděl, okamžitě se do ní zamiloval a od té doby ji nikomu nechce půjčit. Dokonce ani babičkám. Když už si ji přeci jen půjčí na procházku po okolí, vždy jde i on, aby dohlédl, jestli Vanesce něco neschází.

„Jediný, kdo věděl, že to bude holčička, byla moje kamarádka Jana Doležalová. Chtěla miminku něco uplést, ale nevěděla jakou zvolit barvu. Takže když jsme byli U Apolináře, u pana doktora v Praze, požádala jsem ho, aby mi na lísteček napsal pohlaví miminka, zalepil jej do obálky a já to pak předala Janině, která vydržela, a celou dobu si tajemství nechala pro sebe," pochválila kamarádku Lucie.

Zda se rodina Fraňkových rozroste ještě o dalšího potomka, si nejsou ani Pavel ani Lucie jistí. Přáli si pro Pavlíčka sourozence, a to se jim podařilo. Snad jen prý, kdyby se místo Vanesky narodil kluk. Tak by možná o třetím dítěti uvažovali. Ale takhle spíš ne.

V čem se lehce Pavel s Lucií názorově rozchází, kdo je lepší chůva. Zda Pavlík nebo Pavel. Lucie, jako zkušená matka míní, že Pavel, jelikož se dokáže postarat o obě děti, táta Pavel říká, že jeho syn.

„Pavlíček mamince se vším pomáhá. Když potřebuje Vaneska přebalit, ihned přinese plenku, podá vlhčené ubrousky a podobně. To já se teď bojím. Když se narodil Pavlík, hned jsem ho přebaloval a tak. U Vanesky se najednou bojím na to křehké tělíčko sáhnout," přiznal táta Pavel.

Aby Lucii ulevil, snaží se co nejvíce pomáhat alespoň se synem. Když je doma, obhospodařují spolu dům i zahradu.

„Pavlík má svoje kolečko a lopatu, takže spolu pracujeme a jde nám to moc dobře," pochválil malého pracanta Pavel senior.

V současné době je malé vítězce už šest týdnů a její maminka na ni pěje jen samou chválu. Krásně papá, takže na poslední lékařské prohlídce měla už váhu 4,70 kilogramu a míru 54 centimetry, celou noc prospí, a bolení bříška? To prý nepoznala ani u Pavlíka.

„Už se začíná smát, a vůbec, je ohromně šikovná," doplnil svou přítelkyni Pavel, který neopomenul poděkovat všem, kteří pomohli svými hlasy jeho dcerce k titulu Nejsympatičtější miminko října.

Vizitka miminka
Miminko ⋌Vanesa Fraňková
Matka ⋌Lucie Váňová
Otec ⋌Pavel Franěk
Datum a čas ⋌28. října 12.12
Váha a míra ⋌3,62 kg a 51 cm
Sourozenci ⋌Pavel (4 roky)
Bydliště ⋌Krusičany