Příchodu malého Jonáška na svět předcházelo těhotenství. Jaké bylo?

Dominika: Všechno bylo v pořádku. Až na ty ranní nevolnosti. Ty mne provázely celé těhotenství. Ale naštěstí skutečně jenom ráno. Přes den to bylo bez problémů.

Takže jste ani nechodila do práce?
Dominika: Do pátého měsíce. Jsem učitelkou v mateřské škole, takže v červnu začaly prázdniny a v září už nastoupila nová kolegyně. Takže to víceméně akorát vyšlo.

Tak to bylo fajn. Sluníčko svítilo, venku krásné teplo, …
Dominika: V červenci bylo až příliš teplo, takže jsem byla většinou schovaná někde ve stínu. Pak už to bylo příjemné.

Malé děti jsou jako pytel blech. Nebála jste se, že by vás mohly třeba uhodit do břicha?
Dominika: Ani ne. Je to zvláštní, ale přestože mi ještě nerostlo bříško, ty děti to poznaly, že čekám miminko. Zrovna jednoho kloučka maminka byla také těhotná a on za mnou přišel s tím, že: „Dominiko, ty čekáš také miminko?" Ty děti to nějak vycítí.

Maličký se narodil v termínu?
Dominika: Přesně na den. Jonášek se narodil v sobotu a mě od pátku asi tak od deváté hodiny pobolívalo břicho. Ty kontrakce tam už lehce byly. Ale říkala jsem si, že to ještě vydržím. Sice jsem celou noc nespala, ale pořád mi to připadalo, že to není ještě úplně ono. Takže jsem i v sobotu ráno poslala manžela na desátou do práce.
Lukáš: Jenomže asi za půl druhé hodiny jsem jel domů, protože Dominika volala, že má kontrakce už po pěti minutách, tak ať raději přijedu.

Byl jste nervózní?
Lukáš: Ani ne. Vzhledem k tomu, že Dominika říkala, že jí bolí břicho, ať se tedy pro jistou vrátím domů a potom se uvidí, jel jsem „na pohodu". Tam jsme se sbalili a bez jakéhokoliv stresu vyrazili směr Benešov s tím, že nás možná ještě pošlou domů.
Dominika: Ona skutečně porodní asistentka říkala, že se na mne paní doktorka podívá a možná nás ještě pošlou zpátky. Protože když mi natáčeli kontrakce, tak pomalu přestaly. Jako u zubaře. Celou dobu vás bolí zub a ve chvíli, kdy usednete na zubařské křeslo, zub se umoudří.

Takže si vás tam už nechali?
Dominika: Nechali. Už jsem byla za půlkou, takže mě paní doktorka prohlédla a řekla, že za čtyři hodiny bude miminko na světě.

Byl jste u porodu?
Lukáš: Byl. Já to chtěl a manželka také.

Věděli jste, že se vám narodí Jonáš?
Dominika: Ne. My jsme to vědět chtěli. Abychom mohli nakupovat oblečení, vymýšlet jméno, pomalu si zvykat, že budeme mít dceru nebo syna. Prostě jsme byli zvědaví. Ale zrovna, když jsem byla na ultrazvuku, kde mi to měli říct, mělo miminko mezi nožičkami pupeční šňůru, a pan doktor mi nechtěl říkat něco, co neví na sto procent. Tak jsme čekali na další měsíc. Ale to se ultrazvuk nedělal, další měsíc také ne.
Lukáš: Jenomže mezitím jsme jeli do Prahy na 4D ultrazvuk, abychom měli fotky ještě u maminky v bříšku, a tam nám pan doktor řekl, že budeme mít chlapečka. S tím jsme jeli domů. Ovšem šest dní nato šla manželka ke svému gynekologovi a ten se jí zeptal, zda chce vědět, co to bude.
Dominika: Nechtěla jsem mu říct, že už to vím, tak jsem souhlasila. A on mi řekl, že čekám holčičku. Takže v tu chvíli z jistoty, že budeme mít chlapečka, byla nejistota, co vlastně budeme mít. Nám to bylo jedno, co to bude. Když vám jeden lékař řekne, že to bude na sto procent kluk a druhý, že tutově holka, co si máte myslet.
Lukáš: Dokonce si z nás dělali legraci, jestli tam nejsou dvě.

Jak by se tedy jmenovala holčička?
Dominika: Sofie. Ale psalo by se to řecky. Sophia. Nám se to takhle líbilo. Holčičí jméno bylo jasné. Ale klučičí jsme několikrát měnili. Nejdřív to měl být Kryštof, potom Kristián. Manžel chtěl i Alexeje…

Co samotný porod?
Dominika: Až do těch bolestivých kontrakcí pře porodem to bylo dobré. To jsem si říkala, že to je pohoda. Ale ty „opravdové" kontrakce. To jsem si říkala, že druhý porod si ještě hodně rozmyslím. Ale stálo to zato. A manžel byl velkou oporou. I v průběhu těhotenství. Když já přibírala, on tloustl se mnou.

Jaká jste chůva?
Lukáš: Sice jsem ještě nekoupal, ale i to bych zvládl. Nic mi problémy nedělá.

Netrápí Jonáška bříško?
Dominika: On je spinkací. Večer ho tak kolem deváté nakrmím a potom až tak kolem třetí, čtvrté. Někdy i v pět. Když usne, což dá hlavně přes den práci, tak potom spinká několik hodin.

Jaká byla oslava narození prvního syna?
Lukáš: Zatím žádná pořádná. To si necháváme, až bude tepleji a až si to bude moc užít i manželka.

Kdo všechno hlasoval?
Lukáš: Úplně všichni. Kdo nehlasoval, nebyl kamarád.

Vizitka
Miminko ⋌Jonáš Kropáček
Matka ⋌Dominika Kropáčková
Otec ⋌Lukáš Kropáček
Datum a čas ⋌25. října v 17.02
Váha a míra ⋌3,42 kg a 51 cm
Sourozenci ⋌jedináček
Bydliště ⋌Kondrac