Jaké bylo těhotenství?

To bylo až na hospitalizaci v jeho začátku bezproblémové. Měla jsem s Tomáškem v bříšku i hematom a musela jsem mít tedy týden klidový režim. Naštěstí se krevní podlitina vstřebala a vše již pokračovalo v normálu. Žádné těhotenské nevolnosti či neduhy s ním spojené nebyly. Jenom to bylo s Anetkou trochu náročnější. Stačit jejímu tempu a tak.

Jaký byl porod?
Ten byl také bezproblémový. Jediného čeho jsme se s manželem báli, bylo, kdy to přijde. Abychom měli kam dát narychlo dceru, a aby byl Karel doma. Ale stejně jako u Anetky, Tomášek počkal, až bude večer a taťka bude doma.
Akorát na manželův svátek, 4. listopadu v deset hodin večer mi praskla plodová voda. Úsměvné na tom všem je, že jsme ještě ten den navečer poseděli s babičkou, dědou, švagrovou a švagrem, abychom manželovi popřáli a já si dělala srandu, že dárek pro něj je ještě zabalený.
Takže dcera spala a my mohli v klidu vyjet směr benešovská nemocnice.
V porodnici mě vyšetřili a ubytovali na pokoji s tím, že zatím to k porodu není. Manžela jsem tedy poslala domů. Jenomže asi v půlnoci jsem začala cítit slabé kontrakce, které jsem se ještě snažila další tři hodiny zaspat, pak jsem asi hodinu chodila po pokoji a kolem čtvrté hodiny ranní jsem došla za porodní asistentkou, aby se na mě podívala. Tak mě poslala už pro věci, že zůstanu na porodním sále. Vzhledem k tomu, že u dcery přišel samotný porod až osmnáct hodin po prasknutí plodové vody, zbytečně jsem manžela nevolala. Bohužel porodní asistentka mi neřekla, že porod se už blíží a mám tedy manželovi zavolat. Takže jsem mu telefonovala na poslední chvíli a on Tomíka o deset minut nestihl.

Takže chtěl být taťka u porodu?
Určitě.

Chtěla dcerka raději sestřičku nebo brášku?
Anetka byla od začátku přesvědčená o tom, že čekáme holčičku a vybrala jí i jméno. Terezka. Já se bála toho, že když se narodí kluk, aby ho pak vůbec přijala. Takže jsem si ve 20. týdnu nechala říct, co to bude a Anetku připravovala na to, že to bude kluk. Ale protože manžel chtěl překvapení, tak jsem to prozradila jen Anetce a mojí mamce. Každý se Anetky ptal, co čekáme, pokaždé říkala něco jiného, tak to nemohli snad brát vážně.

Co říká na mladšího sourozence? Nežárlí? Chce si s ním hrát? Půjčuje mu hračky?
Anetka má Tomáška moc ráda. Je krásné pozorovat, jak s ním komunikuje. Zatím si Tomášek s hračkami nehraje, ale stále mu něco nosí a ukazuje. Svým způsobem asi žárlí, ale vyrovnává se s tím statečně.

Jaká je Anetka chůva? Pomáhá vám?
Pomáhá mi přebalovat a přitom se pokaždé ptá: „ Proč musíme furt přebalovat?" Jinak když vařím a Tomášek pláče, tak mu dá dudlíček a povídá si s ním. Venku občas vozí kočárek.

Dvě děti vám stačí nebo budete mít ještě třetí, čtvrté, …?
Paní doktorka, když se malý narodil, mi řekla: „Vy už další dítě nemějte. To by mělo čtyři kila." Anetka měla totiž 2,86 kilogramu, Tomášek už 3,56 kilogramu, takže ty porodní váhy našich dětí stoupají. Ovšem já jsem jí uklidnila, že na další těhotenství se rozhodně nechystám, že už mám splněno. Anetka by sice chtěla ještě sestřičku, ale myslím, že u dvou dětí zůstaneme. I když člověk nikdy neví…

A jaká je chůva manžel? Přebaluje, obléká, koupe, …?
Manžel je hodně pracovně vytížený, ale pomáhá, co se dá. Ale na koupání a přebalování si zatím netroufl. Bude to jako u Anetky. To se zapojil, až byla trochu větší.

Jaké byly oslavy narození syna?
Oslavy ještě pořádně neproběhly. Manžel se staral o dceru, když jsem byla v porodnici, pak byly Vánoce, takže zatím nebyl čas něco uspořádat. Ale snad na jaře se něco podaří uspořádat.

Co už všechno malý umí?
Dvouměsíční miminko toho ještě moc neumí. Krásně se na nás směje, bojujeme s pasením koníků. To nás čeká nejspíš ale nějaké cvičení, protože se u toho moc prohýbá, a to se paní doktorce nelíbilo.

Kdo vybíral jméno?
Tatínek si přál mít Karla po sobě. Ale mně se toto jméno moc nelíbí. Navíc nemám ráda, když rodiče pojmenovávají své děti po sobě. Takže manžel dostal seznam jmen a z těch si vybral. Opět nám ale do jména zasahovala Anetka, neboť jméno Tomáš se jí líbilo. Kouká na jednu pohádku, kde měla holčička bratříčka Tomáška, tak ho chtěla také.

Jaké by bylo jméno pro další holčičku?
Terezka.

Kdo všechno hlasoval?
Vyhráli jsme hlavně díky kupónům, které shromažďovala babička. Tímto chceme poděkovat všem z Tichonic, kteří nám donesli kupóny. Bez nich by se Tomášek vítězem nestal. Na internetu hlasovali příbuzní a známí.

Vizitka
Jméno miminka ⋌Tomáš Srb
Jméno maminky ⋌Lucie Srbová
Jméno tatínka ⋌Karel Srb
Datum a čas ⋌5. listopadu v 5.36
Váha a míra ⋌3560 g a 50 cm
Sourozenci ⋌Aneta Srbová
Bydliště ⋌Tichonice