Holčička se měla narodit až 4. března. Ale asi se jí u maminky v bříšku příliš nelíbilo a tak přišla na svět o měsíc dřív. Možná proto byla její porodní váha 2,60 kilogramu a 45 centimetrů.

„Než se malá narodila, ležela jsem tři týdny v nemocnici. Lékaři konstatovali riziko předčasného porodu, takže se ho snažili různými způsoby, co nejvíce oddálit,“ uvedla máma Iva, která hodnotí porod jako rychlovku.

„V půl čtvrté ráno mi praskla plodová voda, v půl páté jsme vyjížděli z domova. Cesta trvala asi čtvrt hodiny a v pět byla Kačenka na světě,“ vypočítává čas usměvavá žena.

„Ono to bylo celkově rychlé. Manželku pustili v pondělí 7. února odpoledne, téměř po měsíci domů a osmého brzy ráno jsem jí opět vezl do nemocnice,“ řekl táta František, který je z prvorozené dcerky naprosto unesený.

Přestože se Kačenka narodila o měsíc dřív není to na ní vůbec vidět. Ve dvou měsících má 4 kilogramy a 54 centimetrů. „Už krásně drží hlavičku, směje se a když na ní mluvíme, začíná nám vlastní řečí odpovídat,“ pochlubili se rodiče.

Kačenka je v rodině už několikáté vnouče. Přesto jsou z ní babičky a dědečkové úplně pryč.

„Moje sestra má už roční holčičku a manžel má tři starší sestry, které mají celkem osm dětí. Ale Kačenka je nejmenší a tedy největší mazánek,“ přiznali manželé Laštovkovi.

Iva i František by chtěli mít alespoň dvě děti. Samozřejmě, že by se jim líbilo mít ke Katce chlapečka, ale jak řekl František: „Sice je to otřepaná fráze, ale není důležité, co to je, hlavně, aby bylo dítě zdravé. To je to nejpodstatnější.“

A proč vlastně Kateřina? „Jednoduše se nám líbilo. Sice je to k dlouhému příjmení dlouhé jméno, ale nechá se dobře skloňovat a jakkoliv upravovat. Ať už je to Katka, Kačenka, Kateřina. Je to takové univerzální jméno jak pro malou holčičku, tak dospělou ženu,“ vysvětlil František.

Podle slov obou rodičů je holčička pohodové miminko, které se zhruba posledních čtrnáct dní budí na jídlo tak jednou za noc. Takže nechá vyspat nejen taťku, který musí chodit do práce ale i mamku, na které leží největší zodpovědnost. Zajistit spokojenost a pohodlí jejich milované Kateřinky.

„Tím, že se Kačenka narodila předčasně, byly to ze začátku docela boje. Špatně sála, špatně polykala. Ale teď už je to v pohodě,“ uvedla s úlevou mladá žena a dodala, že především díky manželovi, který je jí velkou oporou, všechno zvládaly s Kačenkou snáz.

„Kateřině nebyl ještě ani den a naši kamarádi s teplýšovického sboru dobrovolných hasičů, jehož jsme také příslušníky, nám pro ni přinesli členskou legitimaci. Takže už je hasičkou,“ uvedli jako perličku na závěr rozhovoru oba šťastní rodiče.