Začneme od samého začátku. Jaké bylo těhotenství?

Jitka: První trimestr byl horší. To byly takové ty klasické nevolnosti, únava a tak. Sice jsem nezvracela, ale měla jsem, jak se říká žaludek na vodě. A to úplně stačilo. Těch zbylých šest měsíců pak bylo už v pohodě. Dokonce jsem mohla chodit do práce až do šestého týdne před termínem porodu a i sportovat. Jezdila jsem na kole, lyžovala,… Bylo mi úplně báječně, žádné moc velké bříško, takže jsem mohla fungovat naprosto normálně. Jako bych ani žádné miminko nečekala.

Když jste zjistil, že budete otcem, co to s vámi udělalo?
Pavel: Byl jsem velice překvapený. Sice jsme si říkali, že si miminko pořídíme, ale ne tak brzy. Nicméně jsem měl ohromnou radost. Ovšem manželka zvolila takový způsob sdělení této radostné události, že jsem absolutně netušil, co se děje.

To mi popište podrobně.
Pavel: No. Manželka stála v koupelně a okolo bříška měla zavázanou mašli. Říkal jsem si, co že se to děje, proč si na sebe váže mašli. A ona mi řekla: „Tady máš překvapení." Obcházím ji, jestli nemá za zády nějaký dáreček, ale nic. Až napodruhé jsem si všiml, že za stuhou je zastrčený těhotenský test s pozitivním výsledkem.

Pamatujete si barvu té mašle?
Pavel: Tak to jste mne zaskočila. Mám ale takový pocit, že byla červená.
Jitka: Ne, fialová.

Nechali jste si říct, zda to bude dcera nebo syn?
Jitka: Ne.

Kdyby to byl kluk, jak by se jmenoval?
Pavel: Tobiáš.

Bylo těžké vybrat jména?
Pavel: To ano. Každý jsme si napsal na papír dvacet jmen pro kluka a stejný počet i pro holčičku. Potom ta jména, která se shodovala na obou seznamech jsme vypsali na jednotlivé lístky, a dokud jsme nevylosovali, já i Jitka stejné jméno, pořád jsme „tahali". U kluka to bylo dlouhé hlasování. U Štěpánky jsme se shodli hned při prvním tahu.

Vrátíme se ještě o kousek zpět. Jaký byl porod.
Jitka: Šest dní jsem přenášela. Sice jsem se snažila pořád něco dělat, abych malou vyprovokovala, ale nic. Nakonec mi asi v jednu hodinu v noci praskla plodová voda, ale žádné kontrakce jsem neměla. Jenomže zrovna následující den malovali porodní sál, takže mi řekli, že musím do půlnoci porodit. Nic se ale stále nedělo, takže nakonec mi porod vyvolali a malá se chvíli před půl pátou odpoledne narodila.

Byl jste nervózní, když manželka zavelela, že jedete do porodnice?
Pavel: Nervózní ani ne. Spíš ospalý. Jen co jsem usnul, Jitka mě vzbudila, že pojedeme. Tak jsem ji odvezl, předal i s taškou sestřičkám a jel domů pokračovat ve spánku.

U porodu jste nebyl?
Pavel: Byli jsme domluveni, že ve chvíli, kdy půjde manželka na sál, zavolá a já hned přijedu. Zavolala, já dorazil, rychle jsem se převlékl, a když jsem přišel na sál, manželka už rodila. Ale příchod Štěpánky jsem stihl.

Dokážete popsat, jaký to byl zážitek být u porodu?
Pavel: Pro mě bylo velké utrpení to, že jsem nemohl manželce od té bolesti, kterou prožívala nijak pomoc. Ve finále jsem pak tedy zkonstatoval, že jsem rád, že jsem muž.

A co když jste zjistil, že je to dcera?
Pavel: Okamžitě mi proběhlo hlavou, že se říká, že holčičky jsou tatínků mazlíčci a velmi rychle si otce dokážou obmotat okolo prstu. Že stejné to bude i u nás. Ale vzápětí se mi vybavila i druhá „poučka" a to, že každý správný otec by měl mít na odhánění nápadníků brokovnici. Ale já nemám ani zbrojní průkaz.

Uvažujete ještě o dalším dítěti?
Pavel: Já bych chtěl mít holčičku i kluka. Takže minimálně ještě jedno určitě.
Jitka: Tak za dva, tři roky, aby mezi nimi nebyl příliš velký věkový rozdíl.

Říkala jste, že Štěpánka toho moc přes den nenaspí. Co v noci?
Jitka: Mezi desátou až jedenáctou večer ji nakojím a potom až tak v osm ráno.

Jaká je manžel chůva?
Jitka: Napouští vaničku, obléká a uspává.

A co přebalování?
Pavel: Asi takhle. Jsem šikovný chlap, který očima všechno nastuduje a poté díky šikovným rukám hbitě převede do praxe. Takže nepotřebuji trénink. Stačí mi pouze teorie. Tudíž přebalování nechávám na Jitce.

Štěpánce jsou už dva měsíce. Co už všechno umí?
Jitka: Směje se, když ji máme na rameni, už drží hezky hlavičku, snaží se pást koníky.

Nesmíme zapomenout ani na hlasování. Kdo všechno hlasoval?
Jitka: Rodina, kamarádi, kolegové z práce a asi nejvíc kuponů zajistila Pavlova teta Majka.

Vizitka miminka
Miminko ⋌Štěpánka Příhonská
Matka ⋌Jitka Příhonská
Otec ⋌Pavel Příhonský
Datum a čas ⋌12. července v 16.24
Váha a míra ⋌3,18 kg a 48 cm
Sourozenci ⋌jedináček
Bydliště ⋌Olbramovice