Klučinovi, který od svých věrných fanoušků nasbíral 10814 hlasů prostřednictvím webu a 246 kuponů vystřižených z novin. Přestože byl jejich počet opravdu úctyhodný, nakonec odsunulo jejich „nedostatečné" množství malého Jonáška až na druhou pozici. Stačilo o třicet kuponů víc, které mu scházeli na absolutní vítězku, Emičku Miffkovou z Vlašimi a prvenství mohlo putovat do Trhového Štěpánova.

„To vůbec nevadí. Druhé místo je také krásné, a hlavně, nejdůležitější je, že je Jonášek zdravý," zhodnotila umístění svého, zatím jediného synka maminka Vendula.

Co ale přidělává usměvavé blondýnce vrásky na čele, jsou Jonášovi bolesti bříška. Ty ho trápí už řadu týdnů a jediné, co trochu pomáhá, je ho držet v klubíčku a zahřívat mu bříško. Cvičení nožičkami, masírování bříška, kapičky, nic nefunguje.

„Říká se, že by problémy měly ustoupit po třetím měsíci. Ale jelikož mu tři teprve budou, tak čekáme. Snad se to po této magické hranici skutečně zlomí. Občas je to fakt zajímavé," přiznala Vendula.

Neposlušné bříško je jediná věc, na kterou si může malý Jonášek a jeho milující rodiče stěžovat. I když připouští, že v posledních několika dnech je to už o poznání lepší. Zatímco ještě při prvním rozhovoru, coby s čerstvým držitelem titulu Nejsympatičtější miminko prosince říkala novopečená maminka, že především večery a noci jsou kritické, nyní už Jonáš v klidu usíná a budí se pouze na jídlo.

Možná i proto Vendula zatím raději pouze kojí a čeká na vyjádření dětské lékařky, zda může začít s přikrmováním. Bez jejího souhlasu se obává, aby se změnou jídelníčku nepřivodila svému synkovi opět, již odeznívající problémy s bříškem.

„Teď má období, kdy večer hezky usne a poprvé se vzbudí, někdy ve dvě, někdy až ve čtyři hodiny ráno. Což je úplně úžasné," pochválila malého Jonáška Vendula.

To není ale zdaleka jediné, kde dělá malý vítěz velké pokroky. Už pase koníčky, brouká si a jeho velkým kamarádem je pes Archie. Přestože byl v rodině dřív, na okatého klučinu vůbec nežárlí. Kdyby mu to jeho pán dovolil, jistě by se s Jonášem rozdělil o voňavou kostičku nebo by mu půjčil své hračky.

„I když je Archie moc hodný, musíme dávat stále pozor, aby malému, byť nevědomky neublížil," zdůraznila starostlivá máma, která už jednou našla odvahu se od syna na pár hodin vzdálit.

„Šli jsme s Pavlem na přednášku a tak malého hlídala babička. Zatímco já jsem z toho byla nervózní a celá nesvá, babička byla naprosto v pohodě," přiznala Vendula s tím, že samostatně vozily obě babičky zatím pouze kočárek. Hlídání byla premiéra.

A díky komu se stal Jonáš Kamarýt stříbrným Miminkem roku 2013?

Podle slov mladých rodičů hlasovali opět snad úplně všichni. Rodina, kamarádi, známí, kolegové, jak Pavla, tak Venduly, ale i prarodičů, prostě každý, kdo měl čas a možnost.

VIZITKA
Miminko ⋌Jonáš Kamarýt
Matka ⋌Vendula Veselá
Otec ⋌Pavel Kamarýt
Datum a čas ⋌7. prosince ve 3.55
Váha a míra ⋌3,50 kg a 49 cm
Sourozenci ⋌jedináček
Bydliště ⋌Trhový Štěpánov

Pořadí konečné
1. Ema Miffková ⋌3 body
2. Jonáš Kamarýt ⋌4 body
3. Denisa Kahounová ⋌6 bodů
4. Kristýna Forejtová ⋌7 bodů
5. Adam Breburda ⋌10 bodů
6. Viktorie Vokounová ⋌12 bodů
7. Aneta Hozmanová ⋌15 bodů
8. Magdalena Prudká ⋌16 bodů
9. Václav Lonský ⋌18 bodů
10. Josef Drda ⋌19 bodů
11. Tereza Votrubová ⋌21 bodů
12. Natálie Vondráčková ⋌22 bodů

Pořadí web
1. Jonáš Kamarýt ⋌10814 hlasů
2. Ema Miffková ⋌10104 hlasů
3. Kristýna Forejtová ⋌5524 hlasů
4. Denisa Kahounová ⋌5321 hlasů
5. Adam Breburda ⋌2897 hlasů
6. Viktorie Vokounová ⋌2450 hlasů
7. Magdalena Prudká ⋌1472 hlasů
8. Aneta Hozmanová ⋌736 hlasů
9. Josef Drda ⋌702 hlasů
10. Václav Lonský ⋌575 hlasů
11. Tereza Votrubová ⋌245 hlasů
12. Natálie Vondráčková ⋌221 hlasů

Pořadí kupony
1. Ema Miffková ⋌276 kuponů
2. Denisa Kahounová ⋌268 kuponů
3. Jonáš Kamarýt ⋌246 kuponů
4. Kristýna Forejtová ⋌240 kuponů
5. Adam Breburda ⋌215 kuponů
6. Viktorie Vokounová ⋌153 kuponů
7. Aneta Hozmanová ⋌33 kuponů
8. Václav Lonský ⋌28 kuponů
9. Magdalena Prudká ⋌16 kuponů
10. Josef Drda ⋌0 kuponů
11. Tereza Votrubová ⋌0 kuponů
12. Natálie Vondráčková ⋌0 kuponů