I když přišla na svět takřka o měsíc dřív, před zraky senzacechtivých spoluobčanů a na přední sedačce osobního auta, je v naprostém pořádku.
„Malá se narodila asi tři sta metrů od baráku a v rodném listě má jako místo narození zapsáno: Pražská ulice, Ondřejov, u čísla popisného 127,“ uvedla na začátek rozhovoru máma Andrea, které rozhodně neschází nadhled a humor.

Les Řáholec nebo Voděradské bučiny?

„Říkala jsem si, co by v něm měla asi napsáno, kdybychom ujeli ještě dvě stě metrů. Les Řáholec, Voděradské bučiny nebo, co vlastně? Protože to byla hlavní starost matriky. Volali nám, kde přesně se Lucinka narodila. Což jestli jsem neměla na něco v ten okamžik myšlenky, tak sledovat jaké je tam číslo popisné. Ale manžel si to naštěstí pamatoval. Říkal, že tam dají pamětní desku,“ uvedla usměvavá žena.

Smích, dobrá nálada a humor ostatně provázel mladou právničkou celý čas, který jsme strávili, já posloucháním a ona popisováním nestandardního porodu.

Malá Lucinka se měla narodit až 20. května. Takže, když začalo být v úterý 19. dubna Andree špatně, nepřikládala tomu velkou váhu. Mylně. Pět minut po desáté hodině dopoledne, porodila 2,360 kg vážící a 51 cm měřící Lucinku.

I první porod byl docela rychlý

„Já jsem i prvního Tomáška, kterému jsou teď čtyři roky rodila rychle. A ten se narodil ještě o tři týdny dřív než Lucka. Ale, že je tohle začátek porodu a navíc tak překotného, mě fakt nenapadlo,“ vysvětlila Andrea s tím, že náznak obav tam přeci jen byl. Proto ráno, když manžel odcházel v osm hodin do práce mu řekla, že jestli jí bude ještě za dvě hodiny blbě, zavolá a pojedou do porodnice.

„Ne v deset, ale až v půl jedenácté, jo? Já tady mám studenta na konzultaci,“ prý smlouval manžel Jirka, který je předním českým astronomem.
Ten den přijela k budoucí rodičce na právnickou konzultaci žena, která sehrála při porodu pod širým nebem důležitou roli.

„Byla to kamarádka mé kamarádky, takže úplně cizí člověk. Celé dvě hodiny se ptala, co budeme dělat, když budu rodit. Protože já říkala, že je mi nějak šoufl. Že mám buď poslíčky nebo rodím,“ zavzpomínala na ještě relativně klidné dopoledne mamka Andrea.

Pravidlo zní: chytat rodící se dítě

Sestra, která je lékařka jí kdysi říkala, že v takovém případě je jediná důležitá věc, a to, chytat rodící se dítě. „Takže budete chytat,“ odpověděla bezdětné návštěvě už mírně nervózní máma, která tvrdí, že třetí dítě už riskovat nebude.

Přesto raději v půl desáté zavolala sanitku. Operátorka, jíž vysvětlila oč se jedná, jí chtěla poslat do Kolína. Andrea usoudila, že to budou s manželem rychleji v Praze U Apolináře, kde je registrovaná.

„Volala jsem Jirkovi, že přeci jen pojedeme, ale ať nespěchá. Času dost. Nebylo. Navíc s námi jela ta kamarádka kamarádky, kterou jsme měli cestou vysadit na vlak,“ zkonstatovala Andrea.

Jen co, podle jejích slov, auto dvakrát drnclo, neznámé ženě zavelela volat fofrem sanitku a manželovi ať okamžitě zastaví.

„Manžel je flegmatik, ale přiznal, že i jeho to vyvedlo z míry. A to si prý ještě pár minut před tím myslel, že jsem panikář a že se od toho Apolináře, kam jsme měli namířeno ještě vrátíme,“ postěžovala si, pochopitelně s úsměvem na rtech Andrea.

Při porodu asistoval málem i náš syn

„Ono to bylo vůbec veselé. V inkriminovanou chvíli šla okolo na vycházku mateřská škola v čele s našim synem. Ale paní učitelka pochopila vážnost situace a děti odvedla rychle z dohledu. Navíc, aby to bylo opravdu napínavé, ve chvíli, kdy vykoukla hlavička, se semnou rozjelo auto, jelikož jsem ležela na ruční brzdě,“ uvedla pohodová rodička, jenž si umí udělat i sama ze sebe legraci.

„Byl to můj první striptýz uprostřed Ondřejova,“ zlehčila dramatickou situaci máma malé Lucinky.
Michaela Drábová, žena která přijela k Andree původně na právní konzultaci a nakonec se z ní stala porodní asistentka, chytila dítě a dala ho matce na břicho.

Kde tady seženu trafikanta?

„Vždycky jsem měla z porodu mimo porodnici obavy. Takže jsem četla různé články o tom, jak mladá paní rodila na Hájích, které pomáhal trafikant a že nejdůležitější je dítě zahřát. Akorát mi nebylo jasné, kde v Ondřejově seženu trafikanta, když tady žádná trafika není,“ dala průchod své fantazii druhorodička.

Podle telefonických rad zkušeného zdravotníka, podvázal manžel s náhodnou návštěvou pupečník a jal se ho přestřihnout. To ale Andrea, při pohledu na pižlavé nůžky z autolékárničky rezolutně odmítla.

Věděla, že nedonošené děti mohou přestat dýchat. Proto Lucinku stále pozorovala a honilo se jí hlavou, co bude dělat, když neucítí její dech. Naštěstí se nic takového nestalo.

Poslední krušné chvíle prožila Andrea při otázce lékaře na jméno holčičky.

Holčička neměla v první chvíli jméno

„To fakt nevím. My jsme se s manželem ještě nedohodli. Asi Lucinka. Syn si jí přeje,“ vyřešila situaci statečná matka.

Není nic, co by se obešlo bez byrokracie. Tudíž ani porod není výjimkou. V nemocnici čekal na vyčerpanou mámu štos nejrůznějších lejster, které musela vyplnit.

Kdo vedl porod, jestli souhlasí se spontánním porodem, i když už bylo dávno po něm. Jakou měla ve chvíli porodu Lucinka barvu kůže, zda dýchala, plakala, kdo všechno tam byl.

Všechno nepříjemné už Andrea zapomněla a teď se jenom těší ze své holčičky o které tvrdí, že byla při příchodu na tento svět naprosto skvělá a úžasná.