Kůži nejmenších dětí může ublížit i nevhodný materiál oblečení. Zvláště u novorozenců, kojenců a batolat je třeba zaměřit se na výběr bavlněného oblečení s minimem příměsí jiných materiálů.
Mezi materiály, které mohou křehkou pokožku podráždit patří mimo jiné i vlna. Také prací prostředek na prádlo je důležitý, zvolit je nutno takový, jenž je přímo určený na praní dětského prádla. Dítě se snažíme oblékat přiměřeně ročnímu období a aktuálnímu venkovnímu počasí.
Správná péče o pokožku miminka:
Nejmenší děti nemají ještě zcela vyvinuté potní žlázy, proto u nich může při přemíře oblečení snadno dojít k přehřátí, či se na jejich kůži objeví takzvané potničky. Ty se mohou vytvořit na obličeji, ale i na krytých místech těla.

Při těchto prvních příznacích, pokud nejsou až tak výrazné, stačí většinou odstranit vrstvu oblečení a oblečení měnit častěji a je-li to možné, snažíme se eliminovat jakoukoliv další vlhkost (např. přistoupíme k častější výměně pleny, odstraníme nepropustnou podložku z postýlky atd.). Potničky tak velmi rychle zase odezní. Ke zklidnění pokožky mohou pomoci například i vlažné obklady z heřmánkového čaje.
Miminka potřebují, aby jejich pokožka byla dostatečně chráněna před ostrým sluncem.
Pozor na sluníčko
Citlivá pokožka miminka má jen velmi slabou bariéru proti vnějším infekcím, její tuková vrstva je minimální. I proto bychom novorozence a děti do jednoho roku měli před přímým slunečním zářením zcela chránit. Pakliže se slunečnímu záření nelze vyhnout, je nezbytné hlavu dítěte ochránit pokrývkou hlavy a také tělo ochránit vhodným oděvem.

Děti nad jeden rok věku již lze po krátkou dobu vystavit slunečnímu záření (nikoliv však tomu žhnoucímu polednímu a popolednímu), avšak pouze tehdy, když předem aplikujeme na dětskou pokožku ochranný pleťový krém, pleťové mléko či olej s ochranným faktorem SPF 30+, při extrémním letním počasí či u moře a ve vysokohorských oblastech se SPF 50+.

I u dětí do tří let a rovněž u dětí starších, je třeba při opalování vždy myslet na to, že jejich pokožka by se neměla nikdy spálit, neboť bychom tím „zadělali“ na problémy s pokožkou v pozdějším dětském věku či v dospělosti.
Co mít v přebalovací tašce?
Pokožku je třeba promazávat
Aby pokožka dítěte byla neustále hydratovaná a svěží, přispěje k tomu, když dítě vždy po každé koupeli namastíme vhodným dětským olejem či dětským krémem. Pokožku je dobré promazat i při ranní hygieně a v případě potřeby, pakliže je pokožka suchá, i během dne. Na trhu je dnes velmi bohatý sortiment výrobků dětské kosmetiky.

Pokud věříte více domácím surovinám, pak vězte, že kvalitní domácí vyškvařené sádlo, do něhož nebyla přidána sůl, může být často daleko lepším přípravkem pro ošetření citlivé dětské kůže, než-li spousta kupovaných výrobků.
Pokud na promazávání pokožky dítěte kupujeme kosmetický přípravek v drogerii, vybírejme z těch, které obsahují převážně přírodní složky a neobsahují ropné deriváty. Pokud pokožka dítěte na některou složku či bylinu reaguje přecitlivěle, je nutno studovat složení přípravku zvláště pečlivě.