Co je naprostým základem výbavy pro dvojčata? Bez čeho se rodiče neobejdou?

Základem je mít vhodný kočárek, aby byla maminka co nejvíce soběstačná. Na cestu z porodnice už musí mít dvě autosedačky a pokud je to potřebné, tak přizpůsobené nedonošeným dětem. Doma je třeba mít vyřešené spinkání dětí a zda budou děti společně, nebo odděleně. S tím souvisí i vybavení postýlky. A pak také spoustu oblečení od velikosti 50. Kdyby byla miminka menší, může se dokoupit. U nás máme oblečení i na děti, které váží méně než kilogram.

Deníček maminky dvojčat: Nákupy pro maminku i miminka:

| Video: Youtube

Doporučila byste maminkám dvojčat nějaké praktické pomůcky, které se jim budou hodit?

Velmi praktický je kojící polštář, nejlépe multifunkční, který řeší kojení obou dětí najednou, dokrmování, ale i krmení z lahviček obou dětí najednou a samostatně. Já ještě často s maminkami řeším dispozice bydlení kvůli koupání miminek. A samozřejmě plenky, jednorázové či větší sadu látkových.

Dvě děti jsou samozřejmě finančně náročnější než jedno. S jakou minimální částkou by měli rodiče do začátku počítat?

Je to velice individuální. I cena kočárku je v rozdílech desetitisíců. Ale neplatí, že nejdražší je nejlepší. U dvojčat je důležitá praktičnost. Určitě je dobré investovat do věcí, které mamince zajistí co nejjednodušší život s dvojčaty. Samostatnost je základ pro to, aby maminka byla s dětmi v psychické pohodě. Spoustu věcí nakoupí rodina a přátelé jako dárek pro narozené děti, není od věci jim říct, co opravdu budete chtít a co využijete. Na schůzkách s rodiči většinou ladíme výbavu individuálně přesně podle jejich potřeb, čímž se vyhneme zbytečnostem.

Poradila byste, jak na výbavě pro dvojčata ušetřit?

Poptejte co nejvíce věcí u kamarádek, zejména oblečení. Každý týden, měsíc, rok je s dvojčátky jiný. A tím se mění i jejich potřeby. Proto spoustu věcí můžete vyřešit, až ten správný čas nastane. Maminky mi často během roku volají s prosbou o radu, jaké lahvičky po kojení, jak a kdy pořídit krmící židle, výbavu do kočárku, golfové hole a tak dále. Vše se dá řešit podle situace a v dnešní době, dá se říci, obratem.

Dají se třeba některé pomůcky i půjčit?

Určitě. U nás například půjčujeme kojeneckou váhu, odsávačku mateřského mléka, nosítko pro dvojčata a na léto na cestování i kočárek. Jsou to věci, které maminky potřebují jen chvilku a vyplatí se je půjčit. Dá se půjčit i monitor dechu. Prostřednictvím Nadačního fondu Kulíšek půjčovné dvojčátkům narozeným předčasně ve Fakultní nemocnici Ostrava hradíme.

Sama jste maminkou dvojčat. Co byste z vlastní zkušenosti do začátku maminkám poradila?

Bez pomoci ostatních se maminka dvojčat neobejde. Největší oporou musí být rodina, která ji v šestinedělí umožní se s miminky sladit. Dá ji prostor, klid a pohodu jen pro ně a zajistí zbytek chodu domácnosti. Pomoc maminka ocení nejvíce. A to po celou dobu dětství dvojčátek.

Helena Valo po narození dvojčat otevřela první specializovanou prodejnu s potřebami výhradně pro dvojčata a vícerčata, která je dnes zároveň centrem pomoci pro rodiny s dvojčaty. Spolupracuje s neziskovou organizací Nedoklubko a je zakladatelkou Nadačního fondu Kulíšek, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí.