VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BENEŠOV

Konopiště, jak ho znáte i neznáte, v sezoně 2018

Konopiště /ROZHOVOR/ - Jedno z hlavních lákadel turistů i místních na Benešovsku, zámek Konopiště, je již měsíc po otevření letošní sezony. Co letos návštěvníci mohou vidět a jaká je situace s touto významnou památkou, pověděla pracovnice vztahů k veřejnosti, vedoucí návštěvnického provozu zámku Konopiště Helena Nohejlová.

OBRAZEM: Padlé z obou velkých válek uctili v Benešově

Benešov - Den osvobození, který tradičně připadá na 8. květen, a doprovází ho řada pietních akcí, nevynechali ani v Benešově. I když se benešovští patrioti sešli již v pondělí 7. května, všichni důstojně vzpomněli na ukončení druhé světové války a osvobození Československa.

Zámek Konopiště nově zpřístupnil soukromé pokoje Žofie Chotkové

Benešov – Zámek Konopiště začal nabízet netradiční večerní prohlídky nově zpřístupněnými pokoji v západním křídle. Nesou název Žofie Chotková, milovaná žena následníka trůnu a nejbližší prohlídky se uskuteční 9. a 23. května od 19 hodin. Předchozí rezervace je nutná, protože kapacita je omezená. Další termíny jsou ale již vypsány, prohlídky se budou konat až do listopadu, přibližně dvakrát měsíčně.

OBRAZEM: Rodiny s dětmi provedla klíčnice hradem

Český Šternberk - Speciální prohlídku šitou na míru dětem si mohou užít zájemci na hradě Český Šternberk každý víkend během sezóny. Stejně tak se mohly rodiny s dětmi této akce zúčastnit v sobotu 5. května od 11.30.

Kamenům zmizelých hrozilo, že z chodníků zmizí i ony

Benešov – Tak, jako kdysi, i když poměrně nedávno, zmizeli z Benešova obyvatelé židovského původu, mohla zmizet z ulic města jediná vzpomínka, která připomínala, že tu také žili.

OBRAZEM: Tradiční májku postavili pod Blaníkem při čarodějnicích

Louňovice pod Blaníkem - Tradiční májku již mají v Louňovicích pod Blaníkem. Jako každý rok, tak i letos, se sešla skoro celá obec během čarodějnic, poslední den v dubnu, u "horní" hospody, aby nejdříve ženy ozdobily věnec, následně muži postavili samotnou májku. A jelikož ani pod Blaníkem nechtějí o svou májku přijít, parta nadšenců z obce u ní hlídkuje.

OBRAZEM: Na Želivce pomáhali vlašimským ochranářům

Hulice - Při benefiční akci v návštěvnickém středisku Vodní dům v Hulicích návštěvníci podpořili zakoupením stavebnice vodního mlýnku Záchrannou stanici pro zvířata Vlašim.

Při metalu tančili v Tloskově s vetřelcem a predátory

Tloskov /FOTOGALERIE/ - Nejprve kapela Cavalier a její rap a po nich ještě nu metalová Magma Hotel. Ty doprovodily v sobotu 28. dubna další z otevřených akcí zorganizovaných vedením Centra sociálních služeb Tloskov nedaleko Neveklova. A protože vystoupení přálo počasí, odehrálo se celé v tamním parku, uprostřed ústavu.

Lesní kapličce u Netvořic žehnal děkan Metropolitní kapituly

Netvořice /FOTOGALERIE/ – Žehnání kapličce, které se říká Studánka, i studánce samotné, nad níž se malá lesní stavba tyčí od roku 1936, bylo v sobotu 28. dubna přítomno několik desítek obyvatel Netvořic. Ze studánky dodnes prýští pramenitá voda, i když podle současných hygienických norem není pitná. Připomněla to v krátkém projevu o historii místa i lidech, kteří lesní kapličku stavěli, starostka Netvořic Monika Šlehobrová.

OBRAZEM: Děti si vyráběly dřevěné vodní mlýnky

Hulice – Vypuštění uzdraveného puštíka na svobodu, komentované krmení hendikepovaného netopýra Lumíra a také vlastnoruční výroba dřevěného vodního mlýnku. To vše prožily v sobotu 28. dubna děti a s nimi i jejich rodiče ve Vodním domě u Hulic. Program měl za úkol zpopularizovat ochranu přírody a z vybraných peněz Vodní dům pomohl Záchranné stanici pro zraněné živočichy ve Vlašimi. Výtěžek z benefiční akce pak zdvojnásobila Nadace Partnerství.

Maraton zdolávali v lodi, někdy museli korytem Sázavy běžet

Posázaví – Už poosmé se po proudu řeky Sázavy vydaly v sobotu 28. dubna v kánoích dvojce vodáků, aby se zúčastnily oblíbeného, Sázavského Samba Maratonu.

Na Ministerstvo vnitra ČR by mohl zamířit i starosta Benešova Petr Hostek

Benešov – Ukončená a znovuobnovená jednání o Vládě ČR mezi ANO a ČSSD by svým způsobem mohla zasáhnout i do politického života města Benešova.

Benešovská nemocnice má lůžkové oddělení následné rehabilitační péče

Benešov /FOTOGALERIE/ – Lůžkové oddělení následné rehabilitační péče Nemocnice Rudolfa a Stefanie se stalo realitou. Nachází se dočasně ve čtvrtém patře interního pavilonu a po dětském oddělení jde o další rekonstruované patro.

V kauze policejních nákupů si svědci pochybení nevšimli

Střední Čechy - Jakékoli čachry kolem veřejných zakázek nezaznamenal, stejně jako to, že by se koncem roku nakupovaly zbytečnosti jenom proto, aby se podařilo utratit všechny peníze, které jsou k dispozici. To ve čtvrtek u Městského soudu v Praze řekl zástupce vedoucího odboru správy majetku středočeské policie Miroslav Šťovíček.

Velkolepé oslavy příchodu osvoboditelů nechystají

Benešovsko - Vůbec ne velikášsky, ale jen komorně si od roku 1990 připomínají ve městech Benešovska lidé jednu z nejdůležitějších událostí naší novodobé historie – osvobození od německé nacistické okupace v květnu 1945. Stejně tomu bude i tentokrát, kdy od onoho okamžiku uplynulo 73 let.

S Kučerou a Kahounem se disciplinárka nemazala

Benešovsko - Disciplinární komise OFS Benešov tvrdě potrestala dva hráče. Martin Kučera ze Sokola Přestavlky si odpočine od fotbalu osm zápasů a Jan Kahoun z Vracovic si postojí šest utkání.

Nastřílet sto gólů? Není problém, zeptejte se v Křivsoudově.

Křivsoudov - Fotbalisté Křivsoudova prožívají letos ve III. třídě sezonu snů, soupeři se děsí, kolik dostanou gólů a těch už nastříleli Křivsoudovští za šestnáct zápasů 107.

V rámci výstavy železničních modelů se strhne i válečná vřava

Střední Čechy - Vlastní železniční zastávku obec Líbeznice na Praze-východ nemá; těmi nejbližšími jsou Hovorčovice, Měšice u Prahy a Zlonín. Od pátku do neděle však bude v obci jedno kolejiště téměř nalepeno na druhé – v nové sportovní hale Na Chrupavce se totiž chystá výstava železničního modelářství ve všech obvyklých rozměrech.

Hlavní silniční tahy na Benešovsku čekají velké opravy a úpravy

Benešovsko - Něco na za něco. Tak to bylo, je a bude. I na vozovkách Benešovska. Řidiče na jeho silnicích letos čeká velká porce zásahů do plynulosti jízdy. Za to ale účastnici provozu získají kvalitnější a v mnoha ohledech především bezpečnější cestování.

OBRAZEM: Myslivci z Benešovska vystavili přes tisícovku trofejí

Votice -  Každoroční okresní výstavu loveckých trofejí si mohli obdivovatelé myslivost prohlédnout během víkendu 14. a 15. dubna ve votické sokolovně.

OBRAZEM: Turisté se kochali Posázavím, krajem Jana Morávka

Týnec nad Sázavou - Příjemné jarní počasí doprovodilo v sobotu 14. dubna přes tři stovky turistů při už 41. ročníku pochodu Posázavím, krajem Jana Morávka.

FOTO: Na benešovské křižovatce se střetlo vozidlo záchranky s osobním autem

Benešov - Dva členové posádky vozidla rendez-vous, lékař a záchranář, a také jeden z osobního auta Škoda Octavia se v neděli 15. dubna po osmé hodině ranní lehce zranili při dopravní nehodě na jediné benešovské semafory řízené křižovatce ulic Nová Pražská a Čechova.

Rekonstrukce dálnice u Ostředka přinesla tragédii

Ostředek - Smrtí motorkáře skončila v sobotu 14. dubna dopoledne jeho jízda po silnici mezi Benešovem a Sázavou poblíž mostu přes dálnici D1 u Ostředka. Motocykl ze zatím neupřesněných příčin narazil do nákladního automobilu odbočujícího vlevo na staveniště u rekonstruované dálnice.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát ze 14. týdne roku 2018.

Tři a půl milionu korun fotbalu Benešov prozatím nedal

Benešov – Na týden, možná dva. Ale rozhodně ne na měsíc. Právě na tak dlouhou, či spíš krátkou dobu, měl na konci března zajištěny finanční prostředky na provoz fotbalový Sportovní klub Benešov. Připomněl to při schůzi zastupitelstva místostarosta Jiří Švadlena (ANO). Do situace se klub dostal poté, co ho přestal financovat hlavní sponzor, stavební firma Sládek Group.

Ani uklízečka z kabin netušila, za co se na nás kopala penalta, zlobí se Naňák

Mnichovice - Ve fotbalové I. B třídě, skupině D, přišly v závěru zápasu Miřetice o výhru v Mnichovicích, ale trenéra Petra Naňáka, výkon rozhodčích ale velmi rozčílil. „Do utkání byly veškeré zápasy ročníku v pořádku, ale to co s námi sudí převedli v závěru v Mnichovicích, je ostuda fotbalu,“ zuřil kouč.

Benešovský vlak zastavil v Litoměřicích

Litoměřice - Zatím stoprocentní a na jaře nejlepší v ČFL Benešov narazil v pátém jarním kole na půdě šestnáctého Litoměřicka, od kterého inkasoval potupného bůra.  „Málo jsme běhali, nevyhrávali souboje a zaslouženě jsme prohráli,“ měl jasno po zápase trenér Benešova Roman Veselý. 

Klíčany byly nad naše síly, vzdychá kouč Nespek Tesař

Klíčany - V krajském fotbalovém přeboru zajížděly na jaře dobře hrající Nespeky (osmé) na hřiště sedmých Klíčan. Domácí ale hostům nedali moc šancí na úspěch a v dopoledním čase zvítězili dvoubrankovým rozdílem, když si vypracovali více šancí.

OBRAZEM: Na Pochod za povidlovým koláčem turistům svítilo sluníčko

Benešov - Svátkem jara a pohybu na čerstvém vzduchu se v sobotu 7. dubna stal, pro více než tři tisícovky lidí, Pochod za povidlovým koláčem. Ten pro „stovkaře“ začal sice už v pátek 6. dubna večer, kdy se obloha nad Benešovskem trochu kabonila a v noci pršelo, ale pro všechny ostatní už devětatřicátý „povidlák“ až odstartoval v sobotu.

OBRAZEM: Velikonoce na Františku byly znovu oslavou jara a skleněné krásy

Sázava - Velikonoce na Františku, oslava jara i křehké krásy skla, se v pátek 30. a sobotu 31. března staly v sázavské Huti František příležitostí k návštěvě pro jednotlivce i celé rodiny. Akce nabídla trhy s rukodělnými dárky, malování vajíček, pletení pomlázek, sklářské workshopy, loutkovou pohádku i květinovou dílnu.

OBRAZEM: Sázavské velikonoční procházce přálo počasí

Sázava - Procházku uspořádalo na Velký pátek v Sázavě sdružení Hurá za zábavou, které pracuje pod hlavičkou místní tělovýchovné jednoty. 

OBRAZEM: V Sázavě si užili maškarní ples

Sázava - V pořadí již čtvrtý maškarní ples se konal 30. března v Sázavě. Do sálu místního Společenského domu si našly cestu přes tři stovky účastníků plesu, a to v drtivé většině v maskách.

OBRAZEM: Bílou sobotu slavili v Neveklově jarmarkem

Neveklov - Celé dopoledne patřilo v sobotu 31. března na náměstí Jana Heřmana dětem a trhovcům. Pod režií spolku Nevenia se tam konal další velikonoční jarmark.

Mrtvého pejska našli zaklíněného mezi větvemi

Jinošice /FOTOGALERIE/ - Mrtvého pejska či fenu, pohlaví není známé, nalezli lidé, kteří šli venčit svého mazlíčka, v neděli 25. března v lese u Jinošic. Tělo zvířete bez známek života bylo zaklíněné ve křoví, mezi větvemi.

OBRAZEM: V Sázavě vynesli Moranu

Sázava - Vynášení smrti, Morany, je starý lidový obyčej, který se rozhodl opět oživit spolek Woskovky ze Sázavy. Ačkoliv kalendář ukazoval 18. března, tak počasí bylo mrazivé. Průvodu s Moranou předcházela tvořivá hodinka v sázavském klášteře. 

OBRAZEM: Týnečtí sportovní rybáři lovili tentokrát na parketu

Týnec nad Sázavou - Stovky tanečníků přilákal do velkého sálu kulturního domu další ples týneckých sportovních rybářů. 

Velikonoční putování za zajíčky zbrzdily sněhové vločky

Bystřice /FOTOGALERIE/ – Třicítka dětí různého věku se v sobotu 17. března odpoledne postavila společně se svými rodiči na start pochodu s názvem Velikonoční putování za zajíčky. Pro všechny ho připravili organizátoři z Mateřského centra Kulíšek.

Zima se vrátila, na hradě už ale myslí na jaro

Český Šternberk /FOTOGALERIE/ – Na Benešovsko se na závěr jedenáctého týdne roku, tedy v polovině března, vrátila zima. Napadl sice jen poprašek sněhu, ale nárazový vítr připomínal, že na lehké oblečení zatím stále není to pravé období. A právě připomínku teplého ošacení nezapomněla do pozvánky k exkurzi hradu Český Šternberk na sobotu 17. a neděli 18. března přidat ani jeho správa. 

Karanténa skončila, do nemocnice už mohou návštěvy

Benešov – Díky snížení výskytu respiračních onemocnění a chřipky ukončila benešovská Nemocnice Rudolfa a Stefanie zákaz návštěv ve všech lůžkových částech zdravotnického ústavu. 

Obří obchod na Červených Vršcích se ještě zvětší

Benešov – V severní části města se chystá velká stavební akce. V Benešově se 16 tisíci obyvateli, kvůli ní sice nepřibude žádný další, v pořadí už pátý supermarket, ale i tak se prodejní plocha znovu výrazně zvětší. A úměrně s ní se sníží také šance drobných benešovských živnostníků na přežití. Těžko totiž mohou konkurovat cenové politice nadnárodních společností.

AKTUALIZOVÁNO

Hudební pořad zrušili. Benešovská knihovna zve na křest knihy

Benešov - Městská knihovna Benešov si pro tento týden připravila dvě zajímavé akce. Bohužel kvůli nemoci jednoho z účastníků událostí, byla zrušena první akce, a to hudební poslechový pořad s Jiřím Černým. Ten se měl konat ve středu 14. března od 18 hodin v audiovizuálním oddělení. 

OBRAZEM: Olga Šípková a Marek Dědík zatančili na votickém plese

Votice - Ples města Votice navštívily v sobotu 10. března známé taneční hvězdy. Do votické Sokolovny přijeli Olga Šípková a Marek Dědík, aby zatančili a zájemce naučili několik tanečních kroků.

Kateřina Birošová vyhrála zlato v twirlingu

Benešov - Kateřina Birošová vyhrála zlato na Národním twirlingovém šampionátu v Karlových Varech. Nadějná sportovní tanečnice je členka souboru Wild Cats z Benešova a Benešovských Koťat a účast na šampionátu vybojovala pátým místem na národním twirlingovém poháru v Lomnici nad Popelkou.

Šéf Police ČR Benešov se musí hájit před soudem

Benešov, Praha – Až deset let vězení hrozí Pavlu Havránkovi, vedoucímu Územního odboru Policie ČR Benešov v případě, že ho soud uzná vinným. Hlavní líčení s ním začalo v pondělí 5. března u Městského soudu v Praze.

Benešovští profesionální hasiči cvičili záchranu na zamrzlé hladině

Zbořený Kostelec - Nácvik záchrany tonoucího z ledové vody měli v neděli 4. března hasiči HZS Benešov na řece Sázavě ve Zbořeném Kostelci, místní části Týnce nad Sázavou.

Sedleckoprčičtí pětkrát pokořili kondrackého Kuklíka

Votice - Na umělé trávě ve Voticích se střetly dva fotbalové týmy I. B třídy, jen jiné skupiny – Sedlec-Prčice a Kondrac. Výsledek zápasu byl nakonec poměrně překvapující, když Sedleckoprčičtí nasypali pět gólů do sítě svěřenců trenéra Linharta, čtyři vsítili v druhém dějství.

OBRAZEM: O vítězi hlavní ceny tomboly rozhodla čára

Přestavlky - Další z hodně dlouhé řady svých maškarních plesů připravili pro příznivce tance fotbalisté TJ Sokol Přestavlky u Čerčan. 

OBRAZEM: Vzpomínku na bitvu u Jankova provázelo autentické počasí

Benešovsko – Jednu z nejkrvavějších bitev celé třicetileté války, při níž na následky bojů zemřelo na planinách mezi Jankovem a Ratměřicemi na sedm tisíc vojáků, si připomněly v sobotu 3. března stovky lidí. Od řeže, po níž v okolí bojiště zůstaly, kromě Jankova, jen vydrancované a vypálené vsi, uplyne v úterý 6. března 373 let.

Poškodil závoru, hrozí mu až rok ve vězení

Benešov – Neznámý muž poškodil v Benešově vjezdovou závoru. Případ se stal v pátek 22. prosince loňského roku krátce po půlnoci. Nyní vandalovi hrozí až rok za mřížemi.

Benešovský městský úřad bobtná, podle vedení města za to může stát

Benešov – Ještě před pěti lety měl Městský úřad Benešov, proti současnosti, jen zhruba polovinu úředníků. Teď už jich má 170. To, ale především rostoucí provozní výdaje, kritizuje současná opozice v zastupitelstvu reprezentovaná Volbou pro město, ODS a STAN. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT