VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BENEŠOV

Město Benešov leží necelých čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy v kraji mezi řekou Sázavou a bájnou horou Blaník. Jeho výhodná poloha na dopravních tepnách a atraktivní přírodní i kulturní prostředí jej předurčuje stát se zajímavým střediskem turistického ruchu. Benešov leží na železniční trati 220 Praha – Tábor – České Budějovice. Na západním okraji města vede silnice I/3 spojující tatáž města.

V 11. století za vlády Přemyslovců probíhala kolonizace dosud neobydlených oblastí jižně od Prahy. První osídlení Benešova je na místě dnes zvaném Na Karlově, kde vznikl panský dvorec, kostel a okolo nich osada. Poté se centrum přesunulo výstavbou městského tržiště na dnešní Masarykovo náměstí. Na Karlově byl založen minoritský klášter a majitelem se stal pražský biskup Tobiáš z Benešova, který si záhy vybudoval nové sídlo – Konopiště. Po vymření Benešoviců se majiteli stávají Šternberkové a po nich městu zůstal znak – osmicípá zlatá hvězda v modrém poli. Zdroj: www.benesov-city.cz

OBRAZEM: V Zapově ulici se znovu staví nový chodník

Benešov - Celková rekonstrukce chodníků v Zapově ulici vyvolává u tamních obyvatel řadu otázek. Tou základní je, proč musel být chodník postavený jen před několika lety rozbořen a nahrazován nyní novým, dlážděným. Zapova ulice totiž nepatří z pohledu chodců k nejrušnějším a ani pro turisty to není nejatraktivnější místo ve městě.

Školáci na radnici zvěděli, k čemu je dobrý starosta

Bystřice /FOTOGALERIE/ - K čemu je dobrý starosta, čím se zabývá městská rada a čím zase zastupitelstvo. Právě to zjišťovali přímo na radnici žáci bystřické základní školy. Městský úřad totiž navštívili třeťáci, jimž se na radnici věnovali starosta města Daniel Štěpánek a matrikářka Petra Leitnerová.

V Táborských kasárnách začali bourat první objekt

Benešov - První ze dvou objektů stojících na opačných koncích někdejšího seřadiště, u hlavní budovy Táborských kasáren, se začal bourat. Od středy 17. října z něj dělníci firmy, se kterou uzavřela smlouvu na demolici současná, dosluhující městská rada při své neveřejné schůzi ve středu 3. října, snímali střešní krytinu.

Na benešovské poště je více místa, světla i vzduchu

Benešov /FOTOGALERIE/ - Rekonstrukce benešovské pobočky České pošty, která trvala pět měsíců a státní podnik za ni zaplatil téměř 11 milionů korun, završilo její slavnostní otevření.

Radní vybrali firmu, která má bourat v Táborských kasárnách

Benešov /FOTOGALERIE/ - Místní patrioty nejspíš tahle zpráva dost nadzvedne. V Táborských kasárnách se bude bourat. Historické dědictví Benešova by tak mělo v budoucnu zůstat už jen na dobových fotografiích.

OBRAZEM: Na benešovském nádraží poutal pozornost Legiovlak

Benešov - Také do Benešova zamířil takzvaný Legiovlak. Muzeum na kolejích se zaměřuje na československé zahraniční legie. Vlak se zastavuje na řadě míst celých Středních Čech a jeho dalšími zastávkami v jubilejním roce 100. výročí vzniku Československé republiky budou v říjnu vedle Benešova také Hostivice, Úvaly či Poděbrady. V den výročí vzniku republiky ho uvidí i Pražané.

OBRAZEM: Golfisté si v Pyšelích užili finálové turnaje

Pyšely - Hned dva finálové turnaje hostil v neděli 14. října Loreta golf club Pyšely. Jako první odstartovalo finále 5. ročníku juniorské ČauČau tour, který pořádají trenéři Kuba Važanský a Bára Vejlupková z Puzzle Golf Academy Loreta. Soutěž je rozdělená do více kategorií - pro malé, velké, začátečníky a již zkušenější hráče.

OBRAZEM: Den záchranářů v kasárnách navštívily tisíce lidí

Benešov - Ukázek práce složek Integrovaného záchranného systému sledovali v sobotu 13. října „live“ návštěvníci parkoviště v někdejších Táborských kasárnách. Den prevence, jak se akce už pošesté jmenovala, posloužila také k převzetí nově vzniklého praporu Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje jejími pracovníky. Ti také odjeli na své základny v nových sanitách.

Po odchodu z radnice se Petr Hostek k návratu do nemocnice nechystá

Benešov - V případě, že ze zaměstnání odchází člověk na post uvolněného starosty či obecně funkcionáře obce, má po zániku mandátu ze zákona nárok vrátit se na své původní, „civilní“ místo. Jak to bude v případě Petra Hostka, který jako starosta Benešova skončí ve funkci při ustavující schůzi nového nejvyššího orgánu města Benešova?

Republiku slavili také v Tloskově

Neveklov - Netradiční oslavou připomněli pracovníci Centra sociálních služeb (CSS) Tloskov tamním klientům atmosféru vzniku samostatného československého státu. K tomu si zajistili prvorepublikové šaty, halenky, pumpky, svetry, kabáty, pláště, klobouky, čepice a šály, kabelky a rukavičky, originály i šité repliky. To všechno posloužilo při módní přehlídce.

OBRAZEM: Práce v benešovské Tyršově ulici běží pomaleji

Benešov - Pochyby nad tím, zda je reálný benešovskou radnicí zveřejněný termín ukončení prací v Tyršově ulici, kvůli nimž do ní auta mezi Dukelskou a Husovou ulicí vůbec nesmí, trvají. Podle poslední zprávy z radnice má odložené zprovoznění ulice přijít 25. října. To se ale při pohledu na kalendář a tamní současnou situaci, zdá neuskutečnitelné.

Volby v Benešově přinesly i symboliky

Benešov – Byly to vpravdě zajímavé komunální volby okořeněné i symbolikou. Největší ze tří obcí s rozšířenou působností někdejšího velkého okresu, Benešov, se po necelých třech letech vrací do „starých kolejí.“ Ty nové, jak při předešlých 34 měsících začalo ukazovat, vedly, obrazně řečeno, do propasti. Lépe řečeno, do dluhové pasti. A i když nebyla ještě úplně zřetelně vidět, voliči to zavčasu rozpoznali a zatáhli za záchrannou brzdu. Právě proto dostalo nepolitické uskupení Volba pro město nejvíc hlasů.

Malý Toník v babyboxu měl pupečník převázaný provázkem od brambor

Benešov - Výsledkem funkčnosti a užitečností babyboxů se ukázal být příklad v Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově. Do nového života se v něm dral v 5.47 hodin chlapeček. Pomohla mu sestřička Renata Bílková. "Byl neumytý a nahý, jenom v peřince. Váží 4,25 kilogramu a je čerstvě po porodu. Pupečník měl převázaný provázkem od brambor," volala babydědkovi Ludvíku Hessovi.

OBRAZEM: Řešili, kdo slušný je a kdo už není

Benešov - Jako předmět, který při schůzi zastupitelů v místnosti vyzdobené státním znakem nemá co dělat, označili benešovští opoziční politici jakousi nástěnku zvanou jako „zeď,“ popsanou různými vzkazy. Ta se v sále KD Karlov objevila ve čtvrtek 4. října při mimořádném večerním jednání zastupitelů, po odpoledním volebním mítinku místostarosty Jiřího Švadleny na Masarykově náměstí.

O koupi školy rozhodne až nové benešovské zastupitelstvo

Benešov /FOTOGALERIE/ - Mimořádné jednání zastupitelstva svolané starostou Petrem Hostkem po krachu schůze 26. září, bylo všechno, jen ne nudné. K nejočekávanějším bodům večera, který začal kvůli mítinku ANO až ve 20 hodin, patřila koupě bývalé střední školy v Táborské ulici.

Všem dětem se obrázky se zvířaty velice zdařily

Benešov - Výtvarná soutěž ke Světovému dni zvířat na téma Máme rádi zvířata byla ve středu 3. října v Domě dětí a mládeže Benešov akcí, která se povedla. Všem dětem se obrázky velice zdařily a ten nejhezčí namalovala Klárka Hlaváčková.

Netvořickým není lhostejné, jak to u nich vypadá

Netvořice - Iniciativa občanské společnosti na straně jedné, byrokracie úřadů na druhé. Tak lze ve zkratce popsat počin lidí z městyse Netvořice o zvelebení kousku země ležícího za humny. Už před několika lety Pražačka s netvořickými kořeny Šárka Zemanová „pobláznila“ další podobně laděné lidi.

Benešovu vládly během čtyř let dvě party politiků

Benešov /FOTOGALERIE/ - Puč, převrat, kotrmelec, veletoč či docela obyčejně a bez emocí, změna. Tak lze psát o události, která od 1. ledna 2016 přinesla odchod jedné politické garnitury z benešovské radnice a příchod té druhé. Benešov k tomu dospěl „přeběhnutím,“ několika členů křehké koalice.

Interna benešovské nemocnice dostane injekci 68 milionů korun

Benešov /FOTOGALERIE/ - I když současný pavilon interní medicíny Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nevypadá jako ten z doby Františka Ferdinanda d´Este, v němž se ještě v osmdesátých letech minulého století v jediném pokoji léčilo dvanáct pacientů, žádná převratná moderna to ani tak není.

OBRAZEM: Keltský večer zakončil turistickou sezonu na týneckém hradu

Týnec nad Sázavou - Sobotní keltský večer zakončil letošní turistickou sezónu na týneckém hradu. Třináctý ročník akce se nesl v hudebním duchu, zněla keltská, irská, skotská muzika, ale také folk, country a rock.

Zprůjezdnění opravené D1 musí předcházet omezení provozu

Benešovsko - Velké změny se během víkendu dočkají řidiči, kteří na Benešovsku jezdí po „brněnské“ dálnici D1. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovozní modernizovaný úsek dálnice mezi exity 34 (Ostředek) a 41 (Šternov).

OBRAZEM: U Mariánovic vzniká nová kruhová křižovatka

Benešov - Částí budoucího jihovýchodního obchvatu Benešova vedoucího kolem továren u Černého lesa, řidiči dočasně neprojedou. Středočeský kraj tam, na vrcholu stoupání z benešovské Křižíkovy ulice, staví kruhový objezd. Nová úrovňová křižovatka umožní bezpečnější výjezd autobusů z tamní odstavné plochy ČSAD.

Druhá letošní zastupitelská taškařice v Benešově přinese opakování

Benešov - Poslední schůze zastupitelů před komunálními volbami skončila ve středu 26. září dříve, než pořádně začala. Politici měli mimo jiného od 18 hodin projednat radou doporučenou koupi objektu zkrachovalé střední školy v Táborské ulici pro ZUŠ Benešov.

Napsali jste nám: Velký úspěch benešovských světlušek

Benešov /FOTOGALERIE/ - Když moje dívčí družina Fialek postoupila ze základního kola závodů, byli jsme z toho všichni velmi nadšeni a po tom, co holky vyhrály i kolo krajské, byl to úspěch u nás v 7. oddíle dosud neviděný. A proto jsme se o víkendu 21. - 23. září vydaly do Kostelce nad Černými lesy, kde se letos konalo kolo celostátní. 

Na Letišti Benešov cvičily složky IZS záchranu lidí po pádu letadla

Bystřice /FOTOGALERIE/ - Hlášením o pádu malého letadla na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje začalo v úterý 25. září na letišti Benešov u obce Nesvačily nedaleko Bystřice cvičení hasičů. „Letadlo podle zadání spadlo mezi diváky při leteckém dni,“ informoval Petr Svoboda, mluvčí HZS Středočeského kraje.

OBRAZEM: Dětí vystavují své práce k stému výročí české státnosti

Benešov - Výstava výtvarných prací „100 let české státnosti“ se koná do 19. říhjna ve výstavní síni Domu dětí a mládeže Benešov. Otevřena je od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin. Návštěvníci uvidí portréty slavných osobností, mapy, vlajky, historické dopravní prostředky, letokruhy a korunovační klenoty z keramiky a mnoho dalších zajímavostí z dějin naší republiky.

Práce na Červených Vršcích nekončí

Benešov - Lajnování vozovky a osazování dopravními značkami, oficiálně provedení svislého a vodorovného dopravního značení vozovky v areálu Galerie Červené Vršky Benešov, což je nová obchodní zóna na severním okraji Benešova, předznamenává návrat komplikované dopravy v Benešově k normálu.

OBRAZEM: Lešany hostily již popáté Land Rover Day

Lešany - Majitelé a příznivci vozidel anglické značky Land Rover se sešli v sobotu 22. září ve Vojenském muzeu v Lešanech. Zde předvedli své plechové miláčky, a to nejen při statické ukázce, ale i při jízdě zručnosti.

Využití objektu Pražských kasáren uvízlo na mrtvém bodě

Benešov – Celníci a také pracovníci katastrálního úřadu (KÚ) působící v Benešově se do lepších a levnějších prostor hned tak stěhovat nebudou. To jsou poslední informace, které zjistil Benešovský deník, když se zajímal o to, kdy začne oběma státním úřadům sloužit vojskem opuštěná budova někdejších Pražských kasáren.

Kolik peněz Benešov skutečně má, bude jasné po schůzi zastupitelstva

Benešov - Hospodaření města a vysvětlování finančních možností momentálních i dlouhodobých, je jedna ze záležitostí, na které se současná benešovská koalice s opozicí neshodnou.

Utužovat fyzickou kondici mohou na novém hřišti

Benešov /FOTOGALERIE/ - Workoutová a parkourová exhibice v podání nejlepších českých sportovců vyznávajících tuto životní filozofii byla k vidění v úterý 18. září dopoledne při otevírání speciálního hřiště nedaleko zimního stadionu v benešovské lokalitě Na Sladovce.

O svém zdraví se dozvídali při dni otevřených dveří

Benešov – Zjištění příčin zadýchávání bylo hlavním cílem dne otevřených dveří plicní ambulance Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov. Ambulance se tím v rámci Týdne idiopatické plicní fibrózy připojila k více než šedesáti ordinacemi v celém Česku.

K nejoblíbenějším skautským akcím patří podzimní strašení

Benešov /ROZHOVOR/ - Strašidla, která v listopadu do Benešova dorazí už podvanácté, baví skauty natolik, že je už považují za nedílnou součást skautského života. Tomáš Kurc řečený Šůgr je mladý muž, který pracuje jako statutární zástupce benešovského střediska Junáka - českého skautu, střediska Františka Konáše Benešov, o tom ví své. Zná ale také okolnosti, které skauting provázejí.

Zájem o skauting je velký, v Benešově momentálně další členy nepřijímají

Benešovsko /FOTOGALERIE/ - Zájem o skauting v České republice stoupá a stejně tak to cítí a prožívají i junáci v Benešově. Jejích oddíl, který je registrovaný jako Junák - český skaut, středisko Františka Konáše Benešov, má v současné době 141 členů. Momentálně má naplněnou kapacitu. Kvůli tomu dočasně omezuje nábor vlčat, nejmladších benešovských skautů. To jsou děti do věku deseti let.

OBRAZEM: Šternberský trojboj se konal netradičně v září

Český Šternberk - Pod proslulým středověkým hradem si 15. září změřili síly závodníci ve třetím ročníku Šternberského trojboje. Do závodu se přihlásilo dvacet dvojic, na které čekal běh zhruba na šest a půl kilometrů, skoro čtyři kilometry jízdy na kánoi a třináct kilometrů na kole. 

OBRAZEM: V Pyšelích si připomněli 140 let dobrovolnického sboru

Pyšely - Už 140 let pomáhají obyvatelům Pyšel dobrovolní hasiči. Tohle úctyhodné výročí si ti současní připomněli v sobotu 15. září. 

OBRAZEM: Z Týnce startovali k výšlapu Přes čtyři zámky

Týnec nad Sázavou - Už přes půl století se lidé vyznávající nejpřirozenější pochyb na čerstvém vzduchu, chůzi, scházejí v Týnci nad Sázavou při pochodu Přes čtyři zámky. Jeho 54. ročník se konal v sobotu 15. září.

OBRAZEM: Turisté zanechali u Bystřice svou šlápotu už počtrnácté

Bystřice - Přes stovku pochodníků dospělých i těch malých, ale také jezdců na kolech, dorazilo v sobotu 15. září na start už čtrnáctého pochodu s názvem Bystřická šlápota.

OBRAZEM: Neveklovské trhovce schovali u kostela

Neveklov - Poněkud mimo přímý pohled veřejnosti zmizel v sobotu 15. září z neveklovského náměstí Jana Heřmana tamní farmářský trh. Prodejci tentokrát nabízeli své zboží mezi objektem nákupního centra a kostelem.

OBRAZEM: Na farmářský trh vyrazili do Benešova popáté

Benešov - V pořadí už pátý farmářský trh zabral v sobotu 15. září benešovské Masarykovo náměstí. 

Hejtmanka zve lidi na kus řeči. Tentokrát v Benešově

Střední Čechy - Popovídat si o svých starostech, ale třeba i o radostech. Takovou příležitost nabízí středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v rámci svých výjezdů do regionů všem zájemcům, kteří stojí o setkání.

'Zebra' se za čerstvé prvňáčky nerozhlížela ani letos

Benešov - Také letos zavítali policisté, strážníci i koordinátor společnosti Besip za prvňáčky, aby s nimi probrali základní pravidla bezpečného chování v silničním provozu při akci s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne. Děti tentokrát neseděly ve školních lavicích, ale měly možnost učit se přímo v terénu. Zažily tak dvě akční dopoledne.

OBRAZEM: Na pivovarských slavnostech teklo pivo proudem

Benešov - Areál benešovského pivovaru ožil v sobotu 8. září pivovarskými slavnostmi. Sešli se tu nejenom milovníci zlatavého moku, ale také dobré muziky. 

OBRAZEM: Festival Příběhů podpořil příběh Mirka Piskače

Týnec nad Sázavou - Druhý ročník benefiční akce Festival Příběhů se uskutečnil v pátek v Týnci nad Sázavou. Zúčastnilo se jej více než tři sta návštěvníků, kteří přispěli částkou 21 475 korun devítiletému Mirku Piskačovi, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Rodina peníze využije na Lokomat, robotický přístroj určený k nácviku chůze.

Ptali jste se Petra Petržílka, kandidáta do Senátu Parlamentu ČR

Benešovsko /ONLINE ROZHOVOR/ - Už víte, komu 5. nebo 6. října dáte ve volbách do Senátu Parlamentu ČR svůj hlas? Mohl by to být třeba JUDr. Ing. Petr Petržílek, Ph.D. (ČSSD). Právě on čtenářům Deníku odpovídal v online rozhovoru v úterý 11. září 2018 od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZOVÁNO

Šestiletý chlapec vypadl z okna na sídlišti v Benešově

Benešov - Z okna ve druhém patře panelového domu v Dukelské ulici v Benešově ve čtvrtek ráno vypadl šestiletý chlapec. Podle záchranářů utrpěl středně těžká zranění. Vrtulník ho přepravil do motolské nemocnice. Případem se zabývá policie.

Benešovské muzeum po dlouhé rekonstrukci otevře v půli září

Benešov – Po téměř dvou letech se veřejnosti znovu otevře Muzeum umění a designu Benešov. Stane se tak při slavnosti v dolní části Malého náměstí v úterý 18. září. Poznají to například i ti, kteří by o slávě nic nevěděli – řidiči. Pokud ten den budou chtít odstavit vůz poblíž muzea, bez následků se jim to nepovede. Kvůli slavnostnímu otevírání muzea tam bude přechodně zakázáno zastavení, a to od 12 do 21 hodin.

Příjezd sanity přinesl kolizi

Benešov /FOTO/ - Nejspíš kvůli nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem jedoucím vpředu došlo na začátku víkendu ke střetu dodávky s osobním autem.

V Konopišti by mohla vzniknout parkovací místa pro karavany

Benešov – Prakticky celá západní Evropa nabízí turistům s karavany dostatek příležitostí, kde zaparkovat a užívat si své pracovní volno.

OBRAZEM: Na okraji města sklízeli z pole mák setý

Benešov - Kvůli dlouhodobému suchu jsou výnosy zemědělců z plodin nižší, než bývá ve srážkově normálních letech obvyklé. Obilí už mají v sýpkách a nyní přichází na řadu sklizeň dalších komodit. Jednou z nich je také mák setý.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT