VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BENEŠOV

Město Benešov leží necelých čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy v kraji mezi řekou Sázavou a bájnou horou Blaník. Jeho výhodná poloha na dopravních tepnách a atraktivní přírodní i kulturní prostředí jej předurčuje stát se zajímavým střediskem turistického ruchu. Benešov leží na železniční trati 220 Praha – Tábor – České Budějovice. Na západním okraji města vede silnice I/3 spojující tatáž města.

V 11. století za vlády Přemyslovců probíhala kolonizace dosud neobydlených oblastí jižně od Prahy. První osídlení Benešova je na místě dnes zvaném Na Karlově, kde vznikl panský dvorec, kostel a okolo nich osada. Poté se centrum přesunulo výstavbou městského tržiště na dnešní Masarykovo náměstí. Na Karlově byl založen minoritský klášter a majitelem se stal pražský biskup Tobiáš z Benešova, který si záhy vybudoval nové sídlo – Konopiště. Po vymření Benešoviců se majiteli stávají Šternberkové a po nich městu zůstal znak – osmicípá zlatá hvězda v modrém poli. Zdroj: www.benesov-city.cz

Na Dnu zdraví závodili, kdo má lepší fyzičku

Benešov – Téměř dvě stě lidí přišlo ve středu na benešovské náměstí zjistit, jak jsou na tom po fyzické stránce. Pátý ročník Dne zdraví přilákal všechny věkové kategorie.

Poslední Habsburky představuje na Konopišti Jindřich Forejt

Konopiště /FOTOGALERIE/ - Nedaleko Benešova na zámku Konopiště jsou i letos tradičně připraveny speciální expozice. V letošním roce se jako téma Karel I., pro speciální prohlídku zámkem, je to pak F. F. D’Este a jeho potomci. Prohlídkou návštěvníky provází kurátor výstavy Jindřich Forejt.

Bukovanští oslavili sedm set let zápasem s Duklou i projížďkou vláčkem

Bukovany /FOTOGALERIE/ - Obec Bukovany si připomněla sedm set let od první písemné zmínky. Oslavy započaly v pátek večer promítáním letního kina a pokračovaly v sobotu kulturním i sportovním programem.

Obnažený muž má vysvětlit své počínání soudu

Střední Čechy - Z výtržnictví podezřívají policisté 55letého muže, který během pondělního odpoledne budil pohoršení na náměstí v Brandýse nad Labem na Praze-východ. V pátek o tom informovala policistka Eva Hašlová.

OBRAZEM: Peceradské soutěže dětské olympiády provázel zájem a horko

Pecerady - Zatímco se v sobotu 9. června odpoledne nad Prahou „čerti ženili“ a voda z průtrže mračen tam zaplavovala jeden sklep za druhým, jen zhruba o čtyřicet kilometrů na jihovýchod, v Peceradech, lidé čekali na alespoň jednu kapku deště, doslova jako na smilování boží.

Ohlášená krádež desítek tisíc korun? Vlastně k ní nedošlo

Střední Čechy - Překvapivě ukončili pátrání po pachateli krádeže peněz v řádu desítek tisíc policisté z Brandýsa nad Labem na Praze-východ.

OBRAZEM: Historická vozidla brázdila silnice v Posázaví

Ondřejov - Již čtvrtý ročník závodu veteránů Ondřejovský krpál se konal v sobotu 2. června. Tato motoristická akce, pořádaná Posázavským klubem historických vozidel, přilákala do Ondřejova přes osmdesátku posádek.

Ze staveb zmizel materiál od podlahy po střechu

Střední Čechy - Vysoké škody – a také fakt, že ani oplocení staveniště zloděje nezastavilo. To jsou společné rysy krádeží stavebního materiálu, který na konci května vždy během noci zmizel od rozestavěných budov na Praze-západ.

OBRAZEM: Koncert zaplnil klášterní zahradu

Sázava - V areálu sázavského kláštera se v sobotu 26. května konal již tradiční, v pořadí 11. Sázavský koncert. 

OBRAZEM: Huť František v noci ožila

Sázava - V Centru sklářského umění v Sázavě se v pátek konala akce v rámci Muzejní noci. Pro návštěvníky byla v Huti František připravena rytecká dílna, foukání skla pro veřejnost, ukázka vinutí perel nebo korálkování. 

OBRAZEM: Proč se svlékají raci? Nejen to se dozvěděli návštěvníci Vodního domu

Hulice - Muzejní noc se konala v sobotu 19. května v Návštěvnickém středisku Vodní dům v Hulicích. Byla zde připravena netradiční noční prohlídka expozice. Velký zájem byl o komentované krmení raků a netopýra. K dobré náladě přispělo vystoupení cimbálové muziky Trnka.

OBRAZEM: Vůně medu přilákala do Včelího světa

Hulice - Medová noc se konala v sobotu 19. května v Hulicích v rámci tradiční akce Muzejní noc. V prostorech Včelího světa čekalo na návštěvníky míchání medových koktejlů, ochutnávky různých druhu medu včetně ochucených a možnost vyzkoušet si kosmetiku s včelími produkty.

Ondřejovská hvězdárna se otevřela návštěvníkům

Ondřejov /FOTOGALERIE/ - Hvězdárna astronomického ústavu akademie věd v Ondřejově pustila od pátku 18. do neděle 20. května zájemce z řad veřejnosti do mnohých svých částí v rámci Dnů otevřených dveří.

OBRAZEM: Pochodníci vyšli do Prčic také z Olbramovic

Olbramovice/Sedlec-Prčice - Pochod Praha-Prčice se v sobotu 19. května konal již po padesáté třetí. Pochodníci si mohli vybrat z osmi tras, které startovaly na Benešovsku. Děti zahájily svůj pochod ve Voticích, vozíčkáři začali v Miličíně a dospělí vyšli třeba z Týnce nad Sázavou nebo Olbramovic. Ti, kteří putovali do Sedlce-Prčice právě z Olbramovic, ušli celkem 35 kilometrů. Jejich kroky vedly z této obce do Otradovic a dál až do Přestavlk na Příbramsku.

Benešovskou nemocnicí proudila „lví“ krev

Benešov - Celkem 13 benešovských hokejistů s manželkami dorazilo už podruhé do transfuzní stanice, aby darovalo tekutinu z nejcennějších, vlastní krev. Sportovci tak podpořili benešovskou nemocnici dobrovolným dárcovstvím krve při akci s názvem Daruj krev jako lev.

Jízdní kolo za více než 40 tisíc ukradl zloděj z prodejny

Benešov – Jízdní kolo za bezmála 43 tisíc korun ukradl neznámý pachatel v prodejně v ulici Ke Stadionu v Benešově. Ke krádeži došlo 26. dubna kolem páté hodiny. Nejdříve zloděj násilím vnikl do prodejny, kde odcizil elektrokolo za 41 tisíc korun. To ale nechal odložené na balkóně domu. Nakonec odcizil jiné, o 2 tisíce dražší.

Kaple v domově seniorů nově slouží také veřejnosti

Benešov /FOTOGALERIE/ - Kapli v benešovském domově seniorů může od středy 16. května navštěvovat také široká veřejnost. Při slavnostní akci svatostánek otevřela ředitelka domova Jana Prokešová, která přestřihla slavnostní pásku, benešovský farář Marcel Timka a starosta města Petr Hostek.

FOTO: Dílo mistra reklamy ukazují na náměstí

Benešov - Miloš Slovák: Grafický design firmy Baťa. Tak se jmenuje venkovní výstava benešovského Muzea umění a designu, kterou mohou zájemci zhlédnout na Masarykově náměstí v Benešově až do 31. května.

OBRAZEM: Školní besídku připravily děti pro maminky

Louňovice pod Blaníkem - Děti z louňovické základní a mateřské školy uspořádaly v úterý 15. května školní besídku, a to v sále zdejšího zámku. Chtěly tak potěšit své rodiče, a především maminky. Ty totiž nedávno oslavily Den matek.

OBRAZEM: Sraz Mercedesů se uskutečnil již po třetí

Nespeky - Třetí ročník srazu automobilů značky Mercedes-Benz uspořádal Ústřední automotoklub České republiky v sobotu 12. května na hřišti v obci Nespeky. 

OBRAZEM: Milovníci tance zaplnili benešovský zimní stadion

Benešov - Milovníci tance se sešli v sobotu 12. května na Zimním stadionu v Benešově, aby se stali součástí největší taneční show E-motion a také společně oslavili desáté narozeniny taneční skupiny Dancing Crackers.

Mladíkům se stříbrným sprejem spočítali škodu na padesát tisíc

Střední Čechy - Škodu vyčíslenou na padesát tisíc korun přičítají řevničtí policisté dvěma mladíkům, kteří se podle jejich zjištění oddali sprejerskému řádění.

Na zkrat v osvětlení upozornila pohotová svědkyně

Střední Čechy - Zabránit většímu maléru se podařilo díky pohotovosti 30leté ženy z Šestajovic na Praze-východ, jejíž pozornosti v noci na pátek neunikl kouř na fasádě domu provázený podezřelými praskavými zvuky z elektrických rozvodů. 

Likvidace následků páteční tragédie na D1 se protáhla až do soboty

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Tragédii postihující několik rodin, dopravní komplikace, při nichž uvízly v kolonách tisíce motoristů, i mimořádně závažnou zátěž pro životní prostředí. To vše přinesla v pátek ráno dopravní nehoda se smrtelným následkem u Hrusic na pomezí Prahy-východ a Benešovska, kvůli níž musela být uzavřena dálnice D1. V obou směrech.

Konopiště, jak ho znáte i neznáte, v sezoně 2018

Konopiště /ROZHOVOR/ - Jedno z hlavních lákadel turistů i místních na Benešovsku, zámek Konopiště, je již měsíc po otevření letošní sezony. Co letos návštěvníci mohou vidět a jaká je situace s touto významnou památkou, pověděla pracovnice vztahů k veřejnosti, vedoucí návštěvnického provozu zámku Konopiště Helena Nohejlová.

OBRAZEM: Padlé z obou velkých válek uctili v Benešově

Benešov - Den osvobození, který tradičně připadá na 8. květen, a doprovází ho řada pietních akcí, nevynechali ani v Benešově. I když se benešovští patrioti sešli již v pondělí 7. května, všichni důstojně vzpomněli na ukončení druhé světové války a osvobození Československa.

Zámek Konopiště nově zpřístupnil soukromé pokoje Žofie Chotkové

Benešov – Zámek Konopiště začal nabízet netradiční večerní prohlídky nově zpřístupněnými pokoji v západním křídle. Nesou název Žofie Chotková, milovaná žena následníka trůnu a nejbližší prohlídky se uskuteční 9. a 23. května od 19 hodin. Předchozí rezervace je nutná, protože kapacita je omezená. Další termíny jsou ale již vypsány, prohlídky se budou konat až do listopadu, přibližně dvakrát měsíčně.

OBRAZEM: Rodiny s dětmi provedla klíčnice hradem

Český Šternberk - Speciální prohlídku šitou na míru dětem si mohou užít zájemci na hradě Český Šternberk každý víkend během sezóny. Stejně tak se mohly rodiny s dětmi této akce zúčastnit v sobotu 5. května od 11.30.

Kamenům zmizelých hrozilo, že z chodníků zmizí i ony

Benešov – Tak, jako kdysi, i když poměrně nedávno, zmizeli z Benešova obyvatelé židovského původu, mohla zmizet z ulic města jediná vzpomínka, která připomínala, že tu také žili.

OBRAZEM: Tradiční májku postavili pod Blaníkem při čarodějnicích

Louňovice pod Blaníkem - Tradiční májku již mají v Louňovicích pod Blaníkem. Jako každý rok, tak i letos, se sešla skoro celá obec během čarodějnic, poslední den v dubnu, u "horní" hospody, aby nejdříve ženy ozdobily věnec, následně muži postavili samotnou májku. A jelikož ani pod Blaníkem nechtějí o svou májku přijít, parta nadšenců z obce u ní hlídkuje.

OBRAZEM: Na Želivce pomáhali vlašimským ochranářům

Hulice - Při benefiční akci v návštěvnickém středisku Vodní dům v Hulicích návštěvníci podpořili zakoupením stavebnice vodního mlýnku Záchrannou stanici pro zvířata Vlašim.

Při metalu tančili v Tloskově s vetřelcem a predátory

Tloskov /FOTOGALERIE/ - Nejprve kapela Cavalier a její rap a po nich ještě nu metalová Magma Hotel. Ty doprovodily v sobotu 28. dubna další z otevřených akcí zorganizovaných vedením Centra sociálních služeb Tloskov nedaleko Neveklova. A protože vystoupení přálo počasí, odehrálo se celé v tamním parku, uprostřed ústavu.

Lesní kapličce u Netvořic žehnal děkan Metropolitní kapituly

Netvořice /FOTOGALERIE/ – Žehnání kapličce, které se říká Studánka, i studánce samotné, nad níž se malá lesní stavba tyčí od roku 1936, bylo v sobotu 28. dubna přítomno několik desítek obyvatel Netvořic. Ze studánky dodnes prýští pramenitá voda, i když podle současných hygienických norem není pitná. Připomněla to v krátkém projevu o historii místa i lidech, kteří lesní kapličku stavěli, starostka Netvořic Monika Šlehobrová.

OBRAZEM: Děti si vyráběly dřevěné vodní mlýnky

Hulice – Vypuštění uzdraveného puštíka na svobodu, komentované krmení hendikepovaného netopýra Lumíra a také vlastnoruční výroba dřevěného vodního mlýnku. To vše prožily v sobotu 28. dubna děti a s nimi i jejich rodiče ve Vodním domě u Hulic. Program měl za úkol zpopularizovat ochranu přírody a z vybraných peněz Vodní dům pomohl Záchranné stanici pro zraněné živočichy ve Vlašimi. Výtěžek z benefiční akce pak zdvojnásobila Nadace Partnerství.

Maraton zdolávali v lodi, někdy museli korytem Sázavy běžet

Posázaví – Už poosmé se po proudu řeky Sázavy vydaly v sobotu 28. dubna v kánoích dvojce vodáků, aby se zúčastnily oblíbeného, Sázavského Samba Maratonu.

Na Ministerstvo vnitra ČR by mohl zamířit i starosta Benešova Petr Hostek

Benešov – Ukončená a znovuobnovená jednání o Vládě ČR mezi ANO a ČSSD by svým způsobem mohla zasáhnout i do politického života města Benešova.

Benešovská nemocnice má lůžkové oddělení následné rehabilitační péče

Benešov /FOTOGALERIE/ – Lůžkové oddělení následné rehabilitační péče Nemocnice Rudolfa a Stefanie se stalo realitou. Nachází se dočasně ve čtvrtém patře interního pavilonu a po dětském oddělení jde o další rekonstruované patro.

V kauze policejních nákupů si svědci pochybení nevšimli

Střední Čechy - Jakékoli čachry kolem veřejných zakázek nezaznamenal, stejně jako to, že by se koncem roku nakupovaly zbytečnosti jenom proto, aby se podařilo utratit všechny peníze, které jsou k dispozici. To ve čtvrtek u Městského soudu v Praze řekl zástupce vedoucího odboru správy majetku středočeské policie Miroslav Šťovíček.

Velkolepé oslavy příchodu osvoboditelů nechystají

Benešovsko - Vůbec ne velikášsky, ale jen komorně si od roku 1990 připomínají ve městech Benešovska lidé jednu z nejdůležitějších událostí naší novodobé historie – osvobození od německé nacistické okupace v květnu 1945. Stejně tomu bude i tentokrát, kdy od onoho okamžiku uplynulo 73 let.

S Kučerou a Kahounem se disciplinárka nemazala

Benešovsko - Disciplinární komise OFS Benešov tvrdě potrestala dva hráče. Martin Kučera ze Sokola Přestavlky si odpočine od fotbalu osm zápasů a Jan Kahoun z Vracovic si postojí šest utkání.

Nastřílet sto gólů? Není problém, zeptejte se v Křivsoudově.

Křivsoudov - Fotbalisté Křivsoudova prožívají letos ve III. třídě sezonu snů, soupeři se děsí, kolik dostanou gólů a těch už nastříleli Křivsoudovští za šestnáct zápasů 107.

V rámci výstavy železničních modelů se strhne i válečná vřava

Střední Čechy - Vlastní železniční zastávku obec Líbeznice na Praze-východ nemá; těmi nejbližšími jsou Hovorčovice, Měšice u Prahy a Zlonín. Od pátku do neděle však bude v obci jedno kolejiště téměř nalepeno na druhé – v nové sportovní hale Na Chrupavce se totiž chystá výstava železničního modelářství ve všech obvyklých rozměrech.

Hlavní silniční tahy na Benešovsku čekají velké opravy a úpravy

Benešovsko - Něco na za něco. Tak to bylo, je a bude. I na vozovkách Benešovska. Řidiče na jeho silnicích letos čeká velká porce zásahů do plynulosti jízdy. Za to ale účastnici provozu získají kvalitnější a v mnoha ohledech především bezpečnější cestování.

OBRAZEM: Myslivci z Benešovska vystavili přes tisícovku trofejí

Votice -  Každoroční okresní výstavu loveckých trofejí si mohli obdivovatelé myslivost prohlédnout během víkendu 14. a 15. dubna ve votické sokolovně.

OBRAZEM: Turisté se kochali Posázavím, krajem Jana Morávka

Týnec nad Sázavou - Příjemné jarní počasí doprovodilo v sobotu 14. dubna přes tři stovky turistů při už 41. ročníku pochodu Posázavím, krajem Jana Morávka.

FOTO: Na benešovské křižovatce se střetlo vozidlo záchranky s osobním autem

Benešov - Dva členové posádky vozidla rendez-vous, lékař a záchranář, a také jeden z osobního auta Škoda Octavia se v neděli 15. dubna po osmé hodině ranní lehce zranili při dopravní nehodě na jediné benešovské semafory řízené křižovatce ulic Nová Pražská a Čechova.

Rekonstrukce dálnice u Ostředka přinesla tragédii

Ostředek - Smrtí motorkáře skončila v sobotu 14. dubna dopoledne jeho jízda po silnici mezi Benešovem a Sázavou poblíž mostu přes dálnici D1 u Ostředka. Motocykl ze zatím neupřesněných příčin narazil do nákladního automobilu odbočujícího vlevo na staveniště u rekonstruované dálnice.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát ze 14. týdne roku 2018.

Tři a půl milionu korun fotbalu Benešov prozatím nedal

Benešov – Na týden, možná dva. Ale rozhodně ne na měsíc. Právě na tak dlouhou, či spíš krátkou dobu, měl na konci března zajištěny finanční prostředky na provoz fotbalový Sportovní klub Benešov. Připomněl to při schůzi zastupitelstva místostarosta Jiří Švadlena (ANO). Do situace se klub dostal poté, co ho přestal financovat hlavní sponzor, stavební firma Sládek Group.

Ani uklízečka z kabin netušila, za co se na nás kopala penalta, zlobí se Naňák

Mnichovice - Ve fotbalové I. B třídě, skupině D, přišly v závěru zápasu Miřetice o výhru v Mnichovicích, ale trenéra Petra Naňáka, výkon rozhodčích ale velmi rozčílil. „Do utkání byly veškeré zápasy ročníku v pořádku, ale to co s námi sudí převedli v závěru v Mnichovicích, je ostuda fotbalu,“ zuřil kouč.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT